www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
środa, 23 wrzesień 2020
 
 
OSKAR KAMIŃSKI. Pasja w życiu człowieka ma ogromne znaczenie Drukuj E-mail
czwartek, 22 grudzień 2016


Pasja w życiu człowieka ma ogromne znaczenie. Jest oderwaniem się od szarej, codziennej rzeczywistości bądź też zabieganego życia. Jeszcze lepiej, kiedy pasję możemy realizować w miejscu pracy, wtedy możemy połączyć przyjemne (spełnianie pasji) z pożytecznym (zarabianie na życie).


16 grudnia miałem okazję rozmawiać w OPP z taką osobą. Była to Regina Kotłowska, nauczycielka historii mieszkająca we Frący. Pani Regina jest osobą bardzo wszechstronnie wykształconą (ukończyła studia historyczne, polonistyczne oraz związane z plastyką i historią sztuki), która swoje pasje realizuje właśnie poprzez pracę. Ucząc w szkole może podczas lekcji np. pokazywać eksponaty archeologiczne, które ma okazję często znaleźć (rejon Smętowa Granicznego obfituje w wiele znalezisk archeologicznych). Generalnie pani Regina preferuje „żywe” nauczanie historii, zaś odrzuca model nauki oparty głównie na podręczniku. Zarówno ja, jak i audytorium zgromadzone w auli OPP mieliśmy okazję usłyszeć także o niezwykle ciekawej historii kościoła w Lalkowach, liczącego sobie ponad 600 lat. Było także o legendach kociewskich oraz czarownicach, które ginęły na stosach za faktyczne lub wyimaginowane winy. Tutaj moja rozmówczyni przytoczyła fakt, iż ostatni proces o czary odbył się w XVIII wieku, co było swego rodzaju ewenementem w tym okresie.
Po wywiadzie posypały się pytania od publiczności, która zaciekawiona była właśnie tematem kociewskich czarownic. Dyskusja była tak dynamiczna, że w pewnym momencie zeszła na tory relacji polsko-niemieckich na Kociewiu, a skończyła się refleksjami na temat braku rozbudowanej placówki historycznej w Starogardzie zajmującej się kociewską historią i braku archiwum cyfrowego.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, zaś informacje i przemyślenia, jakie na nim padły, na długo zapadną zarówno w mojej pamięci, jak i w pamięci uczestników.


 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!