www.mamboteam.com
 
sobota, 16 styczeń 2021
 
 
STAROGARD. Będzie piękniej i przyjaźniej. ECOZET rozpoczyna przebudowę parku Drukuj E-mail
środa, 08 marzec 2017


Odmieniony wizualnie i bardziej przyjazny mieszkańcom park powstanie w Starogardzie do końca sierpnia 2018 roku. Podobnie jak ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż Wierzycy. Zaprojektuje i wybuduje je firma ECOZET z Kaliska Kościerskiego. 7 marca prezydent miasta podpisał z jej przedstawicielem Mirosławem Zblewskim umowę na realizację inwestycji. Roboty ruszą jeszcze w marcu.

W przetargu na projekt i wykonanie inwestycji pn. „Zachowanie wartości przyrodniczych i krajobrazowych korytarza ekologicznego doliny Wierzycy przez ochronę bioróżnorodności oraz ukierunkowanie wykorzystania tego obszaru” w Starogardzie Gdańskim, uczestniczyło 5 firm: ze Starego Sącza, Warszawy, Charzykowych, Starogardu Gdańskiego oraz Kaliska Kościerskiego. Wygrała firma ECOZET z Kaliska Koscierskiego, która uzyskała największą liczbę punktów, oferując najniższa cenę, 73 miesiące gwarancji oraz 36 na utrzymanie zieleni. Zadanie wykona za ponad 10 mln zł. 80℅ tej sumy pokryje Unia Europejska. Miasto otrzymało bowiem na tę inwestycje 7,5 mln zł dofinansowania.


Prezydent miasta Janusz Stankowiak i prezes firmy ECOZET Mirosław Zblewski podpisują umowę na przebudowę parku miejskiego. Obok zastępca prezydenta ds techniczno-inwestycyjnych Przemysław Biesek –Talewski


Piękniej, wygodniej i przyjaźniej

- Cieszę się, że kolejne zadanie rozpocznie się niebawem w mieście – powiedział podczas spotkania prezydent Janusz Stankowiak. - To bardzo ważna dla miasta i jego mieszkańców inwestycja. Nie tylko poprawi wizerunek parku, ale sprawi, że stanie się on jeszcze bardziej przyjaznym miejscem do rodzinnych spacerów, towarzyskich spotkań oraz wypoczynku – dodał prezydent. – Podobnie jak ścieżka pieszo – rowerowa będzie służył rekreacji. To ma być miejsce, które będzie cieszyć i z którym starogardzianie będą chcieli się utożsamiać. Chcę, aby ludziom w mieście żyło się dobrze, a czas spędzony pośród zieleni zawsze pozytywnie wpływa na samopoczucie. Mam nadzieję, że w przyszłym roku wszyscy będziemy dumni z odnowionego parku pełnego kolorowych kwiatów oraz miejsc do zabawy i relaksu, i że będzie to Państwa jedna z najlepszych referencji na przyszłość.

Firma ECOZET w ciągu najbliższych kilkunastu dni przedstawi szczegółowy harmonogram prac, które rozpoczną się od umocnienia linii brzegowej Wierzycy. Miasto zagwarantowało sobie w umowie stały wgląd w dokumentację projektową, ostateczne zatwierdzenie projektu, jak również nadzór nad późniejszym wykonaniem.


Centralna aleja na osi kościoła Św. Mateusza stanowić będzie ciąg kwietników sezonowych, w których dominować będą rośliny wieloletnie i jednoroczne kwitnące w danym okresie, wymieniane po przekwitnięciu

Park Miejski w Starogardzie


Więcej przestrzeni do spacerów i wypoczynku

Według koncepcji zagospodarowania terenu, na podstawie której prawdopodobnie do końca sierpnia tego roku powstanie projekt, park miejski zostanie przebudowany i uporządkowany.

Przede wszystkim umocniona zostanie linia brzegowa rzeki Wierzycy, wzdłuż której pobiegnie nowa rekreacyjna ścieżka pieszo rowerowa. Droga poprowadzi z zachodniej części miasta od ulicy Jagiełły do parku, a od wschodu z parku do jeziora Kochanki. Tam też powstanie pomost dla wędkarzy i platforma widokowa oraz miejsce na ognisko z drewnianymi ławeczkami do siedzenia. Nowa ścieżka edukacyjno-rekreacyjna opatrzona zostanie tablicami informacyjnymi na temat istniejącej tam roślinności, ptaków i zwierząt.

Wracając do koncepcji parku, przez sam jego środek poprowadzi nowa promenada spacerowa, od której odchodzić będą liczne alejki. Staną przy nich wygodne ławeczki, pergole, kosze na śmieci, stojaki na rowery i lampy, zaprojektowane w jednym stylu, co nada parkowi swoistego charakteru i doda uroku. Park ozdobią nowe drzewa, krzewy i kolorowe klomby kwiatów. Pojawią się trawniki, które będzie można wykorzystać jako place gier, miejsca pikników, zabaw z psami czy odpoczynku. Zieleń będzie można podziwiać z odnowionego tarasu widokowego vis a vis Fary, również po zmierzchu dzięki oświetleniu od dołu reflektorami grupek drzew. Nowoczesne oświetlenie i monitoring sprawią, że będzie to miejsce bezpieczne do spacerowania i wypoczynku bez względu na porę roku czy dnia.

Przebudowie ulegnie też oczko wodne, fontanna, a nasza Wierzyczanka zostanie przeniesiona w bardziej wyeksponowane miejsce, aby „witać” przybywających do parku gości. Pojawią się tężnie, a dla najmłodszych zaplanowano nowoczesne, kolorowe ogródki jordanowskie z bezpieczną poliuretanową nawierzchnią. Dla zmotoryzowanych od północnej strony parku wybudowany zostanie parking na 100 pojazdów z możliwością organizowania w tym miejscu imprez plenerowych, np. koncertów.

Wszystko po to, aby w Starogardzie powstała komfortowa, wygodna i funkcjonalna przestrzeń rekreacyjno-edukacyjna dla wszystkich mieszkańców miasta i okolicy, a także odwiedzających region turystów.

Koncepcja zagospodarowania zieleni w parku


Magdalena Dalecka  Wydział Informacji Społecznej Urząd Miasta Starogard Gdański tel. +48 530 6062 kom. 881 200 343 
 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!