www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
czwartek, 02 lipiec 2020
 
 
Inicjatywa utworzenia Wirtualnego Muzeum Zbrodni Szpęgawskiej Drukuj E-mail
poniedziałek, 20 marzec 2017


Dnia 14 marca 2017 roku w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim miało miejsce spotkanie z Panem Piotrem Pliszką. Przedmiotem zebrania, prowadzonego przez Oskara Kamińskiego, ucznia II LO w Starogardzie Gdańskim, była kwestia upamiętnienia zbrodni w Lesie Szpęgawskim, dokonanej przez Niemców w okresie II wojny światowej na mieszkańcach Kociewia.

Tytułem wstępu i wprowadzenia w problematykę sumaryczny referat wygłosił student Wydziału Historycznego UG Joachim Choina. Zwrócił on uwagę na lukę w badaniach nad zagadnieniem zbrodni szpęgawskiej. Wywód ten uzupełnił cennym komentarzem Ryszard Szwoch, autor książki pt. „Szpęgawskie memento”.
Piotr Pliszka wyszedł z inicjatywą poszukiwań fotografii zamordowanych osób wraz z informacjami na ich temat. Według tej koncepcji utrwalenie świadectwa kaźni na społeczeństwie polskim miałoby polegać na utworzeniu wirtualnego muzeum, w którym zamieszczone zostałyby zdjęcia ofiar wraz z jak najbardziej szczegółowymi biogramami. W związku z tym Piotr Pliszka prosi osoby posiadające informacje lub zdjęcia o ofiarach mordów w Szpęgawsku o kontakt na adres e-mail Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
W swoim przemówieniu redaktor Sebastian Dadaczyński poinformował, iż istnieje inicjatywa utworzenia muzeum zbrodni szpęgawskiej w Pelplinie.
Bartosz Grochowski

[Na marginesie - T.M.]
Podczas dyskusji doszło do bardzo ciekawej wymiany zdań. Ryszard Szwoch, nawiązując do wypowiedzi Joachima Choiny nt. prawdopodobnie zawyżona liczby pomordowanych, stwierdził: - A dlaczego zaniżona? Być może jest zaniżona.
  

Fot. Krzysztof Banul 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!