www.mamboteam.com
 
niedziela, 31 maj 2020
 
 
STAROGARD. Zapraszam serdecznie na Imprezę na Orientację "ZIMOWISKO`14"
wtorek, 14 styczeń 2014

Zapraszam serdecznie na Imprezę na Orientację "ZIMOWISKO`14" - na początku ferii zimowych 18 stycznia 2014. Tym razem impreza będzie miała miejską trasę.
Czytaj całość...
 
SM KOCIEWIE - WESOŁA ZIMIA 2014
wtorek, 14 styczeń 2014
Czytaj całość...
 
IMPREZA W CLUBIE BACHUS. Zew Oceanu – Szymon Kuczyński i Dobrochna Nowak
wtorek, 14 styczeń 2014Zapraszam 28 stycznia (wtorek) godz. 19.00 do Clubu Bachus ul. Mickiewicza 21 na prezentacje Szymona Kuczyńskiego i Dobrochny Nowak z niesamowitego rejsu 5-metrowym jachtem przez  Ocean Atlantycki. Wstęp wolny!
Czytaj całość...
 
LISTY. Skandaliczny wpis Google: Starogard Gdański (Preußisch Stargard)
niedziela, 29 grudzień 2013
Witam. Uważam, że to bardzo ważne, może poruszycie Państwo temat na swoich łamach? http://argo.neon24.pl/post/103890,czy-ktos-mi-moze-wyjasnic Pozdrawiam i polecam: http://werwolfcompl.blogspot.com/ MS 
 
LISTY. Pielgrzymka do korytka w późny wieczór wigilijny
sobota, 28 grudzień 2013

Opis dotyczy autentycznych wydarzeń wczorajszego (24 grudnia) wieczora

Odwożąc rodzinę po Wigilii  musiałem zajechać na stację benzynową w Starogardzie Gdańskim przy Zblewskiej. A tam niby zwykły widok,  z tym że samochodów raczej mało, a obsługi też chyba mniej. Dopiero po chwili oczekiwania na pracownika, żeby zatankował mi gaz, zauważam, że coś jest nie tak. Wreszcie pracownik pojawił się i od razu przeprosił, że tak długo musiałem czekać, ale, jak stwierdził, „mają dzisiaj duży ruch”.

Czytaj całość...
 
TADEUSZ MAJEWSKI. Czas nie dla bohaterów (Wejnerowscy, Pałkowscy, Szarafinowie)
sobota, 07 grudzień 2013

Teczka z rozmaitymi materiałami (dokumenty, wycinki prasowe, maszynopisy, rękopisy, rysunki itp.) została znaleziona przy demontażu starych dech podłogowych w mieszkaniu nieżyjącego już od dawna starogardzkiego redaktora.

Na podstawie tych materiałów napisałem kiedyś tekst na temat "Tygodnika Starogardzkiego" oraz reportaż pt."Jan Kołodziejczyk opóźnia się notorycznie". Kilkanaście dni temu otworzyłem ją po raz kolejny. Okazało się, że poprzednio pominąłem kilka dokumentów składających się na bardzo interesującą historię.

Czytaj całość...
 
STAROGARD GDAŃSKI – POLICJANCI ZATRZYMALI WŁAMYWACZA
sobota, 23 listopad 2013
Do policyjnego aresztu trafił przestępca, który okradał altanki ogrodowe. Włamywacz wpadł w ręce kryminalnych ze Starogardu Gdańskiego. Funkcjonariusze znaleźli przy nim skradziony telefon. Mieszkaniec powiatu starogardzkiego usłyszał 15 zarzutów dotyczących kradzieży z włamaniem.
Czytaj całość...
 
„PRO SIMFONICA”, „Singers Novi” - o zespołach i koncercie
piątek, 22 listopad 2013

„PRO SIMFONICA” – rys historyczny

Orkiestra Kameralna „Pro Simfonica” działa od roku 2001. Członkowie Orkiestry to absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Starogardzie Gdańskim. Utalentowani entuzjaści odbywają próby w budynku Starogardzkiego Centrum Kultury.

Czytaj całość...
 
ZAPROSZENIE. Wieczór Poetycki i Promocja książki Jolanty Steppun "Kierunek Hades"
poniedziałek, 18 listopad 2013

 
HENRYK GUSSMANN. Stałem od tej kuli w odległości półtora metra
piątek, 15 listopad 2013

Henryk Gussmann miał wtedy najczarniejsze włosy w Starogardzie 

PIORUN KULISTY

- Do historii mojej rodziny będę wracał. Jest powikłana i sporo w niej luk. Opowiem tutaj o czasach powojennych.

Po wojnie rodzice wrócili do Starogardu, chociaż matka miała otrzymać w Słupskiem gospodarkę. Matka nie patrzyła na obcy lep. Chciała do wszystkiego dojść swoim wysiłkiem.

Czytaj całość...
 
Zofia z dynastii Rurykowiczów. Najstarsze korzenie na Kociewiu, najstarsze zdjęcia!
poniedziałek, 04 listopad 2013
Najstarsze korzenie na Kociewiu! Najstarsze zdjęcia na Kociewiu! Najbardziej utytułowana pani!

Jakiś czas temu otrzymałam z Warszawy pokaźnych rozmiarów list opatrzony herbem i pieczęcią rodową. List ten zawierał zaproszenie i wielkie drzewo genealogiczne. Oto początkowy fragment zaproszenia:
Czytaj całość...
 
Do wypełnienia są jeszcze wolne strony 4 numeru "Zielonego Autobusu". Zapraszamy młodych!
poniedziałek, 04 listopad 2013
Jak dotąd ukazały się trzy numery pisma Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim. Pierwszy numer  "wyruszył w podróż" w czerwcu 2011 roku i - podobnie jak drugi - zawierał - świetne reportaże. Trzeci numer zdominowała literatura. OPP - koło dziennikarskie, przygotowuje numer 4  "ZA". Osoby zainteresowane debiutem mogą jeszcze nadsyłać materiały (interesuje nas reportaż, wywiad, wiersz, wywiad, krótkie opowiadanie, ciekawe zdjęcie, rysunek satyryczny) - na adres Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć Niżej prezentujemy pierwszy numer "ZA" w wersji elektronicznej. W wersji papierowej ukazał się na terenie całego powiatu w nakładzie 5000 egzemplarzy. Autorami tekstów były osoby prezentujące "młody punkty widzenia". Zachęcamy do lektury.

 
PATRYK GABRIEL. Brejkdensiści bez twarzy. Reportaż
poniedziałek, 04 listopad 2013

Hip-hop, graffiti, deskorolka zwana z angielska skateboard i wreszcie break dance – wszystkie te nazwy to dziedzina dzisiejszych nastolatków, którzy tworzą mozaikę młodzieżowych subkultur. Laikowi trudno je wyraźnie rozgraniczyć, a często nawet zdefiniować. Rodzice i nauczyciele, jak to zwykle w podobnych sytuacjach bywa, dosyć nieufnie przyglądają się zainteresowaniom swoich dorastających pociech. Moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie...


Czytaj całość...
 
KRZYSZTOF DORYNEK. Panie Prezydencie, jest możliwość otrzymania 80% dofinansowania...
niedziela, 03 listopad 2013
Witam
Panie Prezydencie (Starogardu Gd. - przyp. red.) , jest możliwość otrzymania 80% dofinansowania na instalację elektrowni słonecznych na wszystkich budynkach użyteczności publicznej w Waszej gminie. Kilka gmin z południowej Polski już takie wsparcie otrzymało i będą realizować projekty, które obniżą koszty zakupu energii elektrycznej w gminach o 80%. Opłata za prąd jest tylko kosztem, więc te dość znaczące oszczędności na kosztach energii można przeznaczać przez blisko 30 lat na inne potrzeby mieszkańców Pana Gminy....
Czytaj całość...
 
KRZYSZTOF KOWALKOWSKI. Kim są te dwie pięknie panie?
niedziela, 03 listopad 2013

Stare zdjęcia kryją wiele zagadek

Ostatnio przygotowywałem materiał o mojej cioci s. Lucentii, elżbietance we Starogardu, która zmarła w wieku 97 lat w dniu 11 sierpnia 2013 r. w Norwegii. Do artykułu potrzebne były zdjęcia cioci, przeglądałem więc swoje archiwum. Znalazłem w nim takie oto zdjęcie...
Czytaj całość...
 
Ostatni punk: Myśmy lecieli w rynnie jak w aqua parku
niedziela, 03 listopad 2013
„To jest mój kraj, bo tu się urodziłem i tutaj pewnie umrę, ale dlaczego mam się ciszyć z tego, że to jest mój kraj, bo tutaj się urodziłem i tutaj pewnie umrę".

Myśmy lecieli w rynnie jak w aqua parku
1.04.2008

Czytaj całość...
 
STANISŁAW SIERKO. Zapomniana starogardzka nekropolia
czwartek, 31 październik 2013
Umierający cmentarz

Czy cmentarz może umierać? Może. Za murami Zakładu Psychiatrycznego w Kocborowie zlokalizowany jest cmentarz. Ten cmentarz umiera. O tej ogromnej starogardzkiej nekropolii pamiętają już tylko nieliczni.
Czytaj całość...
 
SESJA POPULARNONAUKOWA „Bruno Schulz: życie, sny i fantazmaty”
czwartek, 31 październik 2013

Serdecznie witam,

 Z upoważnienia pana Tadeusza Kubiszewskiego – prezesa starogardzkiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza przekazuję informację o planowanej sesji. Pozdrawiam

W. M. Proll - Dyrektor MBP

Czytaj całość...
 
Marek Fota. O miejscach i sposobach pochówków m.in. w Starogardzie
czwartek, 31 październik 2013

Obyczaje: Przeciw teraznieyszym Filozofom albo recenzja książki, która nie pozwala zasnąć

"/.../W krótce tym będziemy, czym oni są teraz: boć to oczywista, że na świecie nie możemy wiekować. Owe ulubione i różem farbowane twarzyczki, w krótce śmierć niemodna zgniłą ropą zaczerni. Owe do pogorszeń i do bluźnierstw przyuczone języki w krótce, przy zgrzytaniu zębów, przeciętemi zostaną. Owe pieszczone i w rozkoszach wychowane ciała w krótce od robaków ziedzone i same tylko pozostaną kości. O! śmierci okrutna, iakże gorzkie wspomienie twoje!/.../"Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 391 - 429 z 890
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!