www.mamboteam.com
GMINA STAROGARD GDAŃSKI  
STRONA GŁÓWNA
poniedziałek, 25 styczeń 2021
 
 
KOTEŻANKI GWIAZDAMI TELEWIZJI POLSKIEJ Drukuj E-mail
niedziela, 10 maj 2009
          KOTEŻANKI   GWIAZDAMI  TELEWIZJI POLSKIEJ

6 maja dla kobiet z koła gospodyń i całym Koteż był wyjątkowym dniem. Tego dnia bowiem ekipa telewizyjna regionalnej „trójki” przybyła nagrać program o naszych koteżankach.           

Od niedawna bowiem reaktywowany został program „Na Kociewiu”, który opowiada o wyjątkowych wydarzeniach i postaciach naszego regionu. Przyjazd filmowców poprzedziły kilkudniowe przygotowania, rodem z filmu „Wyjście awaryjne”; jedynie trawy nie pomalowaliśmy na zielono. Koteżanki , jak na gościnne Kociewianki przystało z ogromna starannością przygotowały się do wizyty telewizji. Stół uginał się pod ciężarem kociewskich pyszności, świetlica i wieś lśniły czystością, a za stołami siedziały eleganckie i niebywale szczęśliwe, choć ogromnie stremowane Koteżanki. Niektóre z nas nie spały od kilku dni, trudno się dziwić, telewizja nie codziennie przyjeżdża do Koteż.  Ekipa TV3 pod redakcją Marii Kanskiej, dzięki naszemu zwycięstwu w Wojewódzkim Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich  zainteresowała się działalnością zarówno naszych Koteżanek, jak i szeroko pojętą działalnością kobiet na Kociewiu.  To ogromy zaszczyt dla KGW Koteże i jednocześnie  promocja Kociewia w mediach. Filmowców na progu świetlicy wiejskiej powitała jak zawsze uśmiechnięta Przewodnicząca KGW Koteże Elżunia Gdaniec , a potem gospodynie ciężko już  pracowały przez kilka godzin nagrywając o sobie  materiał. Było to dla nas niezwykłe doświadczenie, praca przed kamerą, odpowiednie ustawienie, mimika, gestykulacja, liczne powtórzenia scen.  Mikrofony  z różnych stron, ostre światło i hasła” „Proszę o ciszę. Akcja”. Wówczas  niejedna z nas zdała sobie sprawa, jak ciężka musi być praca aktora. Jak stres minął i poznaliśmy zasady pracy i zachowania przed kamerą,  to wtedy już bawiłyśmy się świetnie. Każda z nas miała okazję powiedzieć przed kamerą, czym dla niej jest koło gospodyń, a potem ze śpiewem w kociewskich strojach przemierzałyśmy naszą wieś. Zademonstrowaliśmy konkurencje, z którymi odnieśliśmy sukces na wojewódzkim turnieju . Odśpiewałyśmy także nasz hymn: „O Koteże, ta wioska durch nas bierze…”  wzbogacając go o prezentację deptania kapusty w beczce, prania na tarze, czy kręcenia na kołowrotku.
 Na koniec wysłuchałyśmy pochwał i słów zaskoczenia ekipy z Trójmiasta, że kobiety na wsi są  tak zadbane, wszechstronnie uzdolnione, radosne i aktywne społecznie. Prawdę mówiąc, mnie to zupełnie nie dziwi, ale jak widać jeszcze nieźle trzeba będzie się napracować nad zmianą  wizerunku wiejskich kobiet przez mieszczuchów z dużych aglomeracji.    

No cóż, pozostaje tylko  zaprosić do oglądania programu TV3 „Na Kociewiu”
w poniedziałek 25 maja o godz. 8.30 i 17.00; oczywiście z KGW Koteże
w roli głównej.


                                                                           Alina Jeleń

 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!