www.mamboteam.com
GMINA STAROGARD GDAŃSKI  
STRONA GŁÓWNA
poniedziałek, 30 listopad 2020
 
 
KRĄG. Murek – cacko, co widzicie na fotkach.... Już pulstruje! Skandal! Drukuj E-mail
środa, 22 marzec 2017


Dziwne, że wieś Krąg, gmina Starogard, nie sięgnął jeszcze po tytuł Najpiękniejszej Wsi Pomorskiej. Miejscowość ta naprawdę robi wrażenie. Widać efekty ciężkiej pracy społecznej. Z przyjemnością ogląda się bardzo dobrze utrzymany pałacyk z 1830 r., park, otoczenie kościoła, uporządkowany i zadbany cmentarz ewangelicki.
Do tego niecałe dwa lata doszedł nawiązujący do pomorskiej tradycji murek, odgradzający park z dworkiem od chodnika i ulicy. Murek – cacko, co widzicie na fotografiach. Dworek, też cacko, jeden z nielicznych uratowanych w powiecie z siedemdziesięciu! Tu tylko drobnostka.
Mnie osobiście, przy wykonywaniu zdjęć w połowie lutego, raził wyremontowany komin na zabytkowym pałacyku, uściślając jego kanarkowy kolor, odbiegający od całości elewacji. Tak kanarkowy, że chyba nawet nie wypłowieje. - Widać go z kosmosu chyba – wyraził się jeden z mieszkańców, przypatrujący się mojej pracy. Raził, ale nie poraził. Komin przecież można przemalować. Porażające było co innego.

Pod koniec lutego miałem przyjemność uczestniczyć w ciekawych oględzinach murku przez sołtys Kręga Sylwię Wiśniewską oraz panią Urszulę Szopińską... Tak, komin to drobnostka. Gorsza sprawa! Gorsza? Mało powiedziane. Otóż przebudowany niecałe dwa lata temu zabytkowy murek już się sypie!!!

- Jest jeszcze gwarancja - mówiła pani Sylwia. - Jesteśmy umówione z wykonawcą na piętnastego marca, licząc, że przyjedzie. Nie wiem, co zrobi. Czy będzie rozbierać i stawiać od nowa? A może obarczy winą producenta cegieł (jakaś firma spod Krakowa)? Czarno to widzę i martwię się, co będzie za rok, dwa, pięć...

Ciekawe, jakie są ustalenia z tego spotkania.
Jeśli firma nie naprawi błędu (chyba jednak stawiając mur od nowa), to powinna zniknąć z rynku usług.
Przy okazji panie fachowo oglądały murek z cegieł przy tym odnowionym. Ile to już czasu stoi i nic się nie dzieje? 100? Więcej? W każdym razie s
toi bardzo długo i nie pulstruje na skutek naprężeń klimatycznych. Z pewnością wybudowano go z cegieł produkowanych z licznych podstarogardzkich cegielni, np. w Jabłowie (z jabłowskiej wybudowano Kocborowo), w Jabłówku czy w Sucuminie.
Tak więc w Kręgu wielki dramat. Taka radość, a tu masz! No i smutna konstatacja. Sporo mówi się ostatnio o produkcji zaawansowanych technologii, a tymczasem nie umiemy produkować cegieł.
Tadeusz Majewski 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!