www.mamboteam.com
GMINA STAROGARD GDAŃSKI  
STRONA GŁÓWNA
wtorek, 26 styczeń 2021
 
 
10 LAT STOWARZYSZENIA KOBIETY KWIATY KOCIEWIA Drukuj E-mail
poniedziałek, 27 marzec 2017


Działamy, bo chcemy , bo lubimy i tak już od 10 lat!W czerwcu tego roku Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia obchodzić będzie 10-lecie swojej działalności. Powstaliśmy 27 czerwca 2007 roku i w naszych szeregach obecnie jest 180 kobiet z terenu powiatu starogardzkiego, przy sprawnie działającym 12-osobowym Zarządzie. Przez 10 lat nasza organizacja przeszła metamorfozę, stała się samodzielną, silnie działająca grupę, z konkretnie ustalonymi kierunkami rozwoju. Naszymi głównymi celami są: wszechstronny rozwój kobiet wiejskich, aktywizacja i integracja mieszkańców obszarów wiejskich, promocja Kociewia oraz dbałość o kulturę, tradycję i dziedzictwo kulturowe. Mamy na swoim koncie wiele sukcesów i własnoręcznie wypracowany bagaż doświadczeń. Działamy bardzo samodzielnie, a utożsamianie nas z działalnością kółek rolniczych jest nieporozumieniem. Mamy swoje władze, swoje pomysły i nie powielamy działalności kół gospodyń, chociaż zawsze mogą na nas liczyć. Naszymi członkiniami są kobiety wiejskie, ale nie muszą one należeć do kół gospodyń. Warunkiem wstąpienia w nasze szeregi jest po prostu chęć działania dla innych i dla siebie, czyli potrzeby samorealizacji/samodoskonalenia. Naszym priorytetem jest wszechstronny rozwój kobiet, zatem korzystamy z dotacji, projektów. Organizujemy warsztaty o bardzo zróżnicowanej tematyce, seminaria, akcje prozdrowotne i sportowe, wycieczki, jesteśmy otwarte na sugestie i uwagi naszych członkiń. 10 lat naszej działalności to: 35 projektów, 400 beneficjentów, 180 członkiń i 230.000,00 zł. dotacji z różnych źródeł dofinansowania. Bez wątpienia o sukcesie naszej organizacji świadczy koleżeństwo, szacunek , wsparcie i zaangażowanie członkiń. W tym tkwi nasza siła, w kobietach. Ponadto o jakości działań naszego Stowarzyszenia świadczą liczne nagrody i wyróżnienia. Bez wątpienia należą do nich: Nagroda Prezydenta Miasta Starogard Gdański „:Wierzyczanka”, Ogólnopolska Nagroda „Animator Społeczny”, „Kociewskie Pióro” za działalności na niwie kultury Kociewia, a także ogólnopolska nagroda „Tygodnika Rolniczego” dla prezes Aliny Jeleń w konkursie „Wieś jest kobietą” i zdobycie tytułu „KOBIETA ROKU 2015”. Dodajmy, iż w Ogólnopolskim Rankingu Stowarzyszeń i Organizacji Rolniczych w 2016 roku Kobiety Kwiaty Kociewia uplasowały się w pierwszej dziesiątce w Polsce.

Jak na jubileusz przystało, wypada, a nawet trzeba chwalić się, a wszelkie objawy próżności winny być wybaczone. A tak na poważnie, chwalimy się i jesteśmy dumne z naszych wieloletnich działań. Realizacja inicjatyw służących rozwiązywaniu problemów społeczno-kulturalnych to jedna z odnóg naszej działalności. A zaliczyć do niej możemy: współorganizację dwóch Krajowych Festiwali Kabaretów Wiejskich, organizację sportowych pikników, współorganizację powiatowych turniejów gospodyń wiejskich oraz koordynacje licznych projektów. Do najciekawszych z nich należą działania o tematyce promującej nasz region: wydanie broszurki „Strój kociewski - trend czy pożytek?”, wydanie książki z nalewkami „Na zdrowie Kociewie” oraz albumu „Z dziada pradziada-kultura ludowa Kociewia oraz szerzących dziedzictwo kulinarne: „Przetworomania, by zimą żyło się lżej” i „ Cztery pory roku w kuchni kociewskiej” Z pewnością do nowatorskich, łamiących stereotypy postrzegania kobiet na wsi należą takie zadania, jak: nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej „Pogotowie nie może gospodyni pomoże”, kurs samoobrony i asertywności, Zumba na Kociewiu, warsztaty nordic walking i warsztaty jogi. Dzięki uzyskanych zewnętrznym środkom członkinie naszego stowarzyszenia szkoliły się w zakresie fotografii, nauki języka angielskiego, obsługi komputera i o tematyce florystycznej. Wachlarz tematyczny naszych działań jest bardzo bogaty, bo i kobiety są różne, mają różne potrzeby i kierunki samorozwoju, a i także potrzeby kobiet wiejskich ewaluują, zatem trzeba się rozwijać i być otwartym na nowe doświadczenia, wyciągając wnioski, nie powtarzając starych, niedziałających już schematów. Kończąc temat zrealizowanych projektów nie sposób nie wspomnieć o licznych warsztatach wokalnych dla wiejskich kobiet, warsztatach carwingu „Fantazja na kociewskim stole” oraz warsztatach filcowania i wyrobu ceramicznej biżuterii kociewskiej.


Mogłabym tak jeszcze długo wymieniać nasze osiągnięcia, działania oraz pisać o naszych pomysłach, bo to wyjątkowe przyjemne sercu. Pamiętajmy jednak, że nasze kobiety są jak kwiaty i aby rosnąc, zachwycając swoim pięknem, potrzebują dobrego ogrodnika. I my na swojej drodze takich spotkałyśmy. Wszystkim naszym przyjaciołom, sympatykom, sponsorom i parterom już teraz serdecznie dziękuję, osobiście doceniając ich na uroczystym walnym w dniu 9 czerwca. A wszystkim naszym członkiniom życzę siły i wiary w sens pracy społecznej, zdrowia, miłości najbliższych i ogromu ludzkiej życzliwości.


Cóż, pozostaje zaprosić do współpracy z naszym stowarzyszeniem.


www.kwiatykociewia.pl, strona na FB oraz adres e-mail Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Z kociewskim pozdrowieniem

Prezes Stowarzyszenia

Kobiety Kwiaty Kociewia Alina Jeleń

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!