www.mamboteam.com
GMINA STAROGARD GDAŃSKI  
STRONA GŁÓWNA
sobota, 16 styczeń 2021
 
 
ŚWIAT PRZYRODY W... DOMU. Wyhodowała ptasznika olbrzymiego! Drukuj E-mail
poniedziałek, 10 kwiecień 2017


Kocha przyrodę, uwielbia oglądać żywe stworzenia, potrafi nawet pół dnia stracić na ich obserwacji. Miała karalucha, niedawno ptasznika olbrzymiego, w jej domu mieszka pająk krzyżak, którego drogi nieraz krzyżują się z jej drogami, ale nigdy by go nie zabiła. Jej 7-letni wnuk mógłby "z owadów" zagiąć niejednego dorosłego...

- Na zdjęciach jest ptasznik olbrzymi - opowiada. - Samiec ptasznika żyje 2 lata, a samica 8. Miałam samca, ale żył 3 lata. Spałam z nim w pokoju. Niestety, latem w ubiegłym roku zdechł od starości. To [na zdjęciach - red.] była jego ostatnia wiosenna wylinka.

Miałam też karalucha. oczywiście za szkłem. Karaluchy są mądre. Każde stworzenie jest mądre, może za wyjątkiem człowieka... Mój karaluch ciągle na mnie patrzył i ruszał wąsami. Serio... Gdy siadałam, zawsze ustawił się tak, aby dobrze mnie widzieć. Tylko, że one żyją 2 miesiące. To robactwo prędko się rozmnaża... Karalucha to nawet pająk nie chce zjeść. Patyczaki ma mój syn u siebie w domu, całe stado już chyba się namnożyło... Ma tez w domu ropuchę, którą złapali w lesie z Tymonem w ubiegłym roku. Urosła i skacze sobie, jak Tymon ją wypuści.Te zdjęcia zrobiłam sama. Można było się naśmiać, gdy się widziało, ile wysiłku wkładał, aby utkać kokon. Z pół dnia zajęło, kiedy się zastanowił, z jakiej strony ma zacząć tkać pajęczynę. Spójrzcie, jaki mały otwór pozostawił i wszedł, położył się na grzbiet i się tarzał. Potem wyszedł i wszystko rozwalił.

Uwielbiam oglądać i nawet pół dnia stracić na obserwacji istot żywych. U mnie w domu żyje krzyżak i nieraz nasze drogi się krzyżują, ale nigdy bym nie zabiła. Niech sobie żyje gdzieś w kąciku, nikomu nie wadzi. Córka, kiedy go tylko zobaczy, z krzykiem ucieka.

Dzieci lubią wszystkie stworzenia i na ogół nie robią im krzywdy. Tymon wie wszystko o robactwie, nazwy, jak się rozmnażają, co jedzą i ile żyją, ale polskiego uczyć się nie chce. Nie cierpi się uczyć, czytać, za to miliony potrafi liczyć bezbłędnie, chyba po babce tę zdolność odziedziczył :) On od dziecka lubi książki i od kilku lat dostaje zamiast zabawek książki o owadach, zwierzynie i dinozaurach prehistorycznych. Mogę się założyć, że wie więcej na ten temat od Was... Tak wygląda kokon, ostatnia wylinka ...


 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!