www.mamboteam.com
GMINA STAROGARD GDAŃSKI  
STRONA GŁÓWNA
sobota, 16 styczeń 2021
 
 
78. rocznica mordu w Lesie Szpęgawskim. Oddali hołd pomordowanym Drukuj E-mail
środa, 27 wrzesień 2017


Tradycyjnie od wielu lat w ostatnią niedzielę września mieszkańcy Kociewia oddają hołd pomordowanym rodakom w Lesie Szpęgawskim w 1939 roku. Kompleks leśny położony pomiędzy Tczewem a Starogardem Gdańskim w okresie pomiędzy wrześniem 1939 roku a styczniem 1940 roku był miejscem masowych mordów Polaków.
Między innymi w październiku i listopadzie 1939 r. niemiecka policja bezpieczeństwa rozstrzelała 25 rolników i działaczy polonijnych z Janowa pod Gniewem, którzy podczas plebiscytu w 1920 roku opowiedzieli się za Polską.

Około 7 tysięcy przedstawicieli polskiej inteligencji z Kociewia i Kaszub, pacjenci szpitali psychiatrycznych oraz Żydzi zostało pomordowanych przez Niemców. W kociewskich lasach zabito wielu polskich księży, nauczycieli, rolników, kupców, rzemieślników i urzędników. Zostali pochowani w 39 masowych mogiłach, a pod koniec wojny, gdy zbliżał się front mogiły rozgrzebano, a zwłoki palono i usuwano ślady zbrodni.

Wszystkim tym ofiarom co roku oddają hołd i pamięć władze samorządowe, harcerze, wojsko, policja, poczty sztandarowe, młodzież szkolna i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Podczas mszy świętej koncelebrowanej przez księdza biskupa Ryszarda Kasynę modlono się za ofiary niemieckiej zbrodni. Przypomniano ich pamięć podczas Apelu Poległych i koncertu pieśni patriotycznych.

Hołd i cześć oddawana ofiarą zamordowanym w Szpęgawsku przekazywana kolejnym pokoleniom jest bardzo ważna w naszej historii i tradycji. Przyjeżdżam tutaj corocznie, aby oddać cześć mojemu zamordowanemu dziadkowi – powiedział Szymon Knitter. Cieszę się z faktu, że jest tak dużo młodych ludzi i uczniów, którzy znają czasy wojny już tylko z opowieści i lekcji historii. Pamiętajmy o wielkiej daninie krwi jaką Kociewie zapłaciło w pierwszych dniach września 1939 roku.

Tomasz Jagielski

 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!