www.mamboteam.com
GMINA STAROGARD GDAŃSKI  
STRONA GŁÓWNA
poniedziałek, 06 lipiec 2020
 
 
Okole. Ziemiańskie gniazdo Drukuj E-mail
wtorek, 17 październik 2006
W domu Piłatów pachnie grzybami. Pani Brabara Piłat przynosi skserowane dokumenty, z których wynika, że... No właśnie. Trudno się w koligacjach, przeprowadzkach, powrotach  połapać. Na pomoc przychodzą nam dwie krewne pani Basi - jedna z Elbląga, druga z Krakowa - i ojciec, Maksymilian Piłat (91 lat).

Okazuje się, że krewna z Krakowa ma drzewo geneologiczne, a więc po co wyważać otwarte drzwi. Obiecała nadesłać. W każdym razie jedno jest pewne - skoligacone z sobą w odległej  historii rodziny Piłatów i Bukowskich, do których niegdyś należało prawie całe Okole - 120 hektarów (ziemia z Okola aż po szosę skarszewską i Żabno), to najstarsze udokumentowane rodziny ziemiańskie na Kociewiu - ściśle mówiąc - rodzina Piłatów pochodzi z Wysokiej koło Bobowa, a Bukowscy stąd. Po różnych perypetiach gniazdo, czyli ów dom, w którym rozmawiamy, zachował się do dzisiaj. Pani Barbara upiera się, że ma trzysta lat, tyle, ile zarejestrowana historia rodziny Bukowskich. Świadczą o tym stare drzewa przed domem, ściany budowane z pacy, stodoła zbudowana bez użycia gwoździ. Po dokładnej lustracji ogrodu można w tę liczbę uwierzyć. Przekonuje do tego  starożytny żywopłot o szerokości mniej więcej trzech metrów, drzewostan i zaskakująca murowana wygódka na dwa miejsca ("babcia i dziadek z pitrulką szli razem..."). Wszystko tutaj dźwiga ciężar kilku wieków. Nawet olbrzymia kania wyrosła w ogrodzie.    
(t)

Zdjęcia opublikowane w  "Tygodniku Kociewskim" w 2001 roku:
1. Barbara Piłat, Krystyna Sochaczewska-Łuźniak z Krakowa, Bogumiła Gosieniecka z Elbląga i Maksymian Piłat oglądaja matrykuły - pierwsze dokumenty o ewidencji gruntów z 1865 roku.
2. Ziemiańskie gniazdo.
3. Pani Basia i olbrzymia kania. "Poczekamy do jutra i zagramy na niej w karty" - zażartował Maksymilan Piłat.  A propos grzybów - są już i to niebywałe. W pobliskim Kręgskim Młynie rosną białe purchawki wielkości ludzkiej głowy i muchowiki wielkości talerzy. Tego nie widzieli najstarsi grzybiarze.

 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!