www.mamboteam.com
GMINA STAROGARD GDAŃSKI  
STRONA GŁÓWNA
czwartek, 09 lipiec 2020
 
 CZYŻEWSKA NIERUCHOMOŚCI

Pałac w Nowej Wsi. Za PGR-ów i dzisiaj
piątek, 13 wrzesień 2013
W indeksie na stronie głównej portalu pt. "Rzeź kociewskich pałaców" napisaliśmy, że po transformacji bardzo ładny pałac w Nowej Wsi Rzecznej miał być siedzibą starostwa. Obecnie jest własnością prywatną (po raz który?). Niszczeje. W czasach PRL-u był siedzibą PGR. Jeszcze w 1990 roku na zewnątrz wyglądał całkiem dobrze. Nieźle prezentował się park. Wnętrze zaskakiwało boazeriami. Pokazujemy to niżej na zdjęciach z okresu PRL-u. Obiekt jest zaznaczony na mapkach Nowej Wsi z różnych okresów. Wrócimy do tych mapek już wkrótce pisząc o historii pałacu i szerzej majątku opierając się na świetnej monografii Nowej Wsi Rzecznej Krzysztofa Kowalkowskiego. Dwa zdjęcia mapek prezentujemy podwójnie, gdyż - zdaje się - w dokumencie, jaki posiadamy, są odwrócone.
Czytaj całość...
 
SUMIN. Z dziejów parafii i cmentarzy
niedziela, 15 lipiec 2012

Sumin leży w powiecie starogardzkim nad jeziorem o tej samej nazwie. Początki wioski sięgają XIII wieku. W najstarszych dokumentach zachował się zapis:

"W roku 1280 nadaje księże Mestwin synom Gotschalka Jakóbowi i Lutardowi, dobro Sumino z prawem dziedzicznym wolne od ciężarów".
Nazwa wsi, pierwotnie Somin, potem Szumino (1570), Sumino (1648), została utworzona przyrostkiem - in (o) od staropolskiej nazwy osobowej Som, identycznej z dzisiejszą nazwą ryby sum...

Czytaj całość...
 
AGATA BOROWIAK. "Malowniczy" rozkład dworku w Owidzu. Ależ zdjecia!
sobota, 14 lipiec 2012

Materiał do indeksu zabytków i ich stanu w powiecie starogardzkim

Wieś Owidz leży 3 km na południowym wschodzie od Starogardu. Pod koniec marca 2011 r. młodzi reporterzy z Ogniska Pracy Pozaszkolnej zrobili tu reporterski zwiad. Cel – poszukiwanie ciekawostek.

Grodzisko

Grodzisko w Owidzu powstało w IX w. Wielu o nim słyszało, wiele osób na nim było, ale specjalnie nie wzbudzało zainteresowania. Ot, jakaś tam górka. Jednak podczas zwiadu robi wrażenie. Na otaczających grodzisko drzewach nie ma liści i stromizna wzniesienia liczącego w niektórych miejscach 18 m budzi respekt...

Czytaj całość...
 
KATARZYNA WICIAK. Szpęgawsk. Może znajdziecie skarb Napoleona...
wtorek, 29 maj 2012
Zakątek dawnego i niedawnego świata godny największego szacunku. Dawna legenda i niedawna hekatomba zakłady. Średniowieczny ponoć akt desperacji i w potworności swej niewyobrażalnie niepodważalny przejaw hitlerowskiego okrucieństwa

Wyczytałam to na tabliczce informującej w Szpęgawsku, kilka minut przed moim powrotem do domu. Ciężko nie zgodzić się z jej treścią, lecz czy Szpęgawsk słynie tylko z masowych grobów? Wróćmy może do początku tego dnia, by przekonać się jaka jest prawda...

Czytaj całość...
 
LISTY. Ledóchowski z Klonówki? Prośba o infomacje
niedziela, 04 marzec 2012
Witam!
(...) Próbujemy odtworzyć historię rodziny (Nazwisko Ledóchowski), stworzyć drzewo genealogiczne. W trakcie naszych badań udało się nam ustalić, że rodzina od na pewno od 1850 ( może wcześniej) mieszkała bądź na terenie Klonówki, Dzierżążna, bądź Brzeźna. 
Będę wdzięczna za  informacje.
Pozdrawiam
E.L.
Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 
TADEUSZ MAJEWSKI. Starsza pani pilnuje (Brzeźno Wielkie, którego już nie ma)
sobota, 29 listopad 2014
Brzeźno Wielkie, gmina Starogard, wbrew nazwie wcale nie jest wielkie. Ale - co trzeba powiedzieć - za to z roku na rok ładnieje. W pobliskim Rywałdzie mawiają, że ludzie w Brzeźnie Wielkim potrafią się zorganizować. W efekcie tej organizacji ich wieś wygląda całkiem ciekawie. Mieszkańcy własnym sumptem wybudowali drewnianą tancbudę, obok urządzili stawek z przystanią, a na trawniczku na rozstaju dróg postawili atrapę żurawia. Takiego do studni, żeby nie było nieporozumień. I dbają o porządek. Sporo tu też elementów nawiązujących do tradycji ludowej.
Czytaj całość...
 
ANDRZEJ KOPEĆ: Cały Bagdad budowali Polacy razem z Niemcami (z archiwum)
piątek, 06 styczeń 2012
Sumin. Dziwne, na ogół płaskie i obszerne zabudowania. Na bramie jako ozdoba satelitarny talerz. Za hangarem stalowy szkielet wieży – widokowej? Widać, że mieszka tu jakiś konstruktor. I rzeczywiście.

Andrzej Kopeć pochodzi z Łańcuta. W latach 50. mieszkał w Gdyni, w Gdańsku ukończył Politechnikę.  W 1962 roku „wylądował” jako mgr inż. mechanik w Starogardzie...  
- Na początku zajmowałem się konstrukcjami. Budowałem Fabrykę Mebli Okrętowych „Famos” – opowiada. -  Potem byłem dyrektorem technicznym w „Elektronie”. Jestem wynalazcą. Mam parę patentów...
Czytaj całość...
 
OWIDZ. NIETRZEŹWY KIEROWCA ROZBIŁ BMW
czwartek, 20 październik 2011
Do groźnie wyglądającego wypadku drogowego doszło wczoraj wieczorem w Owidzu. Jadące od strony miejscowości Barchnowy bmw uderzyło w leżący na poboczu drogi głaz i dachowało. Jak się okazało kierowca rozbitego pojazdu był nietrzeźwy i złamał zakaz sądowy. Mężczyzna z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Policja wyjaśnia okoliczności wypadku.
Czytaj całość...
 
NOWA WIEŚ RZECZNA. Nieletni wandale dewastowali pałac
piątek, 09 wrzesień 2011
W wyniku przestępczej działalności wandali zniszczony został XIX- wieczny pałac mieszczący się w miejscowości Nowa Wieś Rzeczna. Powstałe z tego tytułu straty opiewają na kwotę 30 tys. złotych.
Czytaj całość...
 
LISTY. Poszukuję informacji nt. p. Renaty Wiechert
poniedziałek, 29 sierpień 2011
Szanowni Państwo,

poszukuję informacji dotyczących Pani Renaty Wiechert (nazwisko rodowe), mieszkającej niegdyś w należącym do rodziny pałacu w Sucuminie, której opiekunką była Pani Franciszka Mańkowska.
Będę wdzięczna za udzielenie mi jakichkolwiek danych dotyczących poszukiwanej osoby oraz innych członków rodziny.
Z wyrazami uszanowania
Renata Kaiser
(e-mail znany redakcji portalu)
 
GMINA STAROGARD NA STAREJ POCZTÓWCE
sobota, 26 styczeń 2013
Gmina Starogard na starej pocztówce i fotografii.
Czytaj całość...
 
Sucumin. Losy Strażaków przeplatały się z tragicznymi losami właścicieli pałacu
sobota, 02 styczeń 2016

Tak było kiedyś... Błysk pioruna i odliczanie sekund, i niewypowiedziane pytanie - czy uderzy w strzechę? A potem ktoś wymyślił piorunochron - i wydawałoby się, nie ma już miejsca dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Tymczasem w Sucuminie OSP zrzesza 50 osób i 5 drużyn młodzieżowych...


Czytaj całość...
 
Fotoreportaż pani Wiesławy o kwaterze w Klonówce
czwartek, 16 czerwiec 2011
Prawie wszystkie miejscowości w powiecie starogardzkim mają duże walory turystyczne. Nie tylko te leżące w Borach Tucholskich i nad jeziorami, ale i te w pobliżu miast. Tak jest z Klonówką. Wieś, istniejąca od wieków między Starogardem a Pelplinem, słynie z pięknego gotyckiego kościoła i ciekawej historii (opisanej w książce "Klonówka obszar magiczny"). Z Klonówki jest bliziutko do zabytkowego Pelplina, równie bliziutko do Starogardu. Klonówka leży przy Wierzycy, która wije się tu bardzo malowniczo. Na tym odcinku istnieją aż 3 elektrownie wodne, z czego dwie, z początków XX w., są godne zwiedzenia. No i oczywiście trzeba koniecznie obejrzeć grodzisko w bliskim Owidzu (gdzie powstaje kociewski Biskupin). A problem wodnego akwenu, jak pokazują zdjęcia kwatery, został rozwiązany. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.

Czytaj całość...
 
Pan Jarosław - leśniczy Leśnictwa Szpęgawsk hoduje bonsai!
wtorek, 03 maj 2011

Gęste lasy otaczające Szpęgawsk kryją ponure świadectwa historii. Stanowią jednak także miejsce wypoczynku wielu Kociewiaków. Gęsty drzewostan, urokliwe zakątki, leśne bagna i stawki stwarzają atmosferę tajemniczości. Chcąc dowiedzieć się więcej o walorach przyrodniczych tej okolicy odwiedzam miejscowe leśnictwo.


Czytaj całość...
 
PIOTR MADANECKI. Trzcińsk - 200 lat historii rodziny Heldt.
poniedziałek, 15 grudzień 2014

Kawałek ziemi, kawałek nieba...


- We wsi są ze cztery gospodarstwa, które istnieją już od 200 lat. Jednak żadnej z tych rodzin nie poszczęściło się na tyle, aby mieć synów w każdym z tych pięciu czy sześciu pokoleń - wyjaśniał Ludwik Heldt podczas naszej rozmowy odbytej kilka miesięcy temu. - Myślę, że historia mojej rodziny mogłaby stanowić dobry materiał nie tylko na jeden, ale nawet na kilka artykułów. Jak pan będzie miał czas, to proszę dać znać. Umówimy się, przygotuję zdjęcia i wszystko opowiem. Najlepiej zimą, kiedy pracy przy gospodarstwie jest trochę mniej...Czytaj całość...
 
"Klonówka - obszar magiczny" - historia bez końca
niedziela, 30 styczeń 2011
"Proszę o Pana konkluzję" - pisze w e-mailu Katarzyna Samuła (Rudowska). E-maile dotyczą tego, co pozostało w pamięci, dokumentach i albumach na temat dworku w Klonówce. Pani Katarzyna zwróciła się do mnie jako do współautora książeczki "Klonówka - obszar magiczny" (napisałem ją z historykiem Januszem Marszalcem). Zamieszczam tę korespondencję i nadesłane fotografie sądząc, że sprowokuje to inne osoby do nadesłania materiałów ze swoich zbiorów. Rekonstrukcja dramatycznej historii Klonówki, uściślając dworu i majątku Rudowskich, przypomina mozolne układanie puzzli, z tą wszakże świadomością, że i tak ich większa część na zawsze przepadła. Więc - w konkluzji: konkluzji w tej historii nigdy nie będzie.
Czytaj całość...
 
Kobiety Kwiaty Kociewia i ich…… książka „NA ZDROWIE KOCIEWIE”
piątek, 02 październik 2009
Z radością i nieukrywaną satysfakcją informujemy, iż Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia wydało przepięknie ilustrowaną książkę z kociewskimi nalewkami. Podkreślmy, iż zadanie zostało dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim.
Czytaj całość...
 
Obchody 70. rocznicy mordu w Lesie Szpęgawskim
środa, 30 wrzesień 2009
W sobotę  (27 września 2009) w Lesie Szpęgawskim odbyła się 70. rocznica Upamiętnienia Pomordowanych na Ziemi Kociewskiej w czasie II Wojny Światowej. Przy "berlince", w  miejscu, gdzie odchodzi droga do miejsca mordu,  postawiono interesujący, aczkolwiek kontrowersyjny pomnik. Przy grobach zebrało się sporo osób. Przybyły liczne delegacje z powiatów tczewskiego i starogardzkiego.     
Czytaj całość...
 
KOBIETY KWIATY KOCIEWIA i ……… książka „NA Zdrowie Kociewie”
czwartek, 11 czerwiec 2009
Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia rozpoczęło realizację projektu „Na zdrowie Kociewie”. Zadanie jest współfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim ,w ramach corocznego konkursu dla organizacji pozarządowych.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 79 - 117 z 145WIEŚCI Z KOCIEWIA
  TYTUŁ DATA PUBLIKACJI SERWIS POPULARNOŚĆ 
20 lat samorządu w Starogardzie Gdańskim - V kadencja - zdjęcia [2018-08-20] STAROGARD GDAŃSKI [5532]  
20 lat samorządu w Starogardzie Gdańskim - IV kadencja [2018-08-20] STAROGARD GDAŃSKI [6092]  
20 lat samorządu w Starogardzie Gdańskim - III kadencja [2018-08-20] STAROGARD GDAŃSKI [5903]  
20 lat samorządu w Starogardzie Gdańskim - II kadencja [2018-08-20] STAROGARD GDAŃSKI [6259]  
20 lat samorządu w Starogardzie Gdańskim - I kadencja [2018-08-20] STAROGARD GDAŃSKI [7193]  
NIEKONIECZNIE STAROGARD. Śluza, kanał, młyny - to jest oś historii tego miasta! [2018-07-31] STAROGARD GDAŃSKI [3374]  
Krajowa Wystawa Psów Rasowych w Twardym Dole - 19 - 12.05 [2018-05-14] GMINA ZBLEWO [1764]  
W maju pojawi się pierwsze tczewskie piwo Gryf. Z tej okazji odbędzie się impreza [2018-05-02] STAROGARD GDAŃSKI [1801]  
ANTONI CHYŁA. Spotkanie lisiarzy w Pażęcach [2018-02-10] WIRTUALNE KOCIEWIE [3872]  
ANTONI CHYŁA. „Zapach pierników rozchodził się po całym budynku ‘sekretarzówki’” [2017-12-21] WIRTUALNE KOCIEWIE [2895]  
Billy the Kid i Pat Gerrett jedzą bożonarodzeniowego karpia w Puerto de Luna u padre Polaco [2017-12-21] GMINA LUBICHOWO [1653]  
Rekonstrukcja Starogardu. Wąwóz Piekiełki ciągnął się trzy kilometry [2017-11-25] STAROGARD GDAŃSKI [2916]  
MICHAŁ MAJEWSKI. Szachy [proza] [2017-11-20] WIRTUALNE KOCIEWIE [2265]  
EDMUND ZIELIŃSKI. Z życiorysu Stefana Gełdona - część III [2017-11-20] WIRTUALNE KOCIEWIE [1561]  
Pełna mobilizacja. To już ostatnie dni głosownia! Grodzisko Owidz walczy o certyfikat [2017-11-19] GMINA STAROGARD GDAŃSKI [1645]  
KRZYSZTOF KOWALKOWSKI. Czy żyją krewni ks. dr Jana Muszyńskiego? [2017-11-19] WIRTUALNE KOCIEWIE [939]  
EUGENIUSZ CHEREK. Krótki rys historyczny Pieców jednej z najładniejszych wsi Kociewia [2017-11-13] GMINA KALISKA [2615]  
ANTONI CHYŁA. Msza hubertowska i polowanie [2017-11-12] WIRTUALNE KOCIEWIE [1895]  
151. rocznica śmierci żołnierzy austriackich w Tczewie [2017-11-12] WIRTUALNE KOCIEWIE [767]  
ANTONI CHYŁA. To polowanie miało dać nam poprawę w odstrzale dzików [2017-11-02] WIRTUALNE KOCIEWIE [2270]  
KRZYSZTOF BAGORSKI. XI „kaczmarski underground” - Moja kronika i refleksje [2017-11-02] WIRTUALNE KOCIEWIE [1682]  
Wróblewo - najpiękniejsza wieś w województwie pomorskim [2017-11-02] WIRTUALNE KOCIEWIE [803]  
ANTONI CHYŁA. Po raz V Dzień Kuropatwy w Rajkowach [2017-10-23] WIRTUALNE KOCIEWIE [2393]  
Ulica Kościerska w Zblewie, czyli niesamowita lekkość traw! FOTOREPORTAŻ [2017-10-19] GMINA ZBLEWO [2686]  
EDMUND ZIELIŃSKI. Nauczyciel – Bernard Zieliński [2017-10-19] WIRTUALNE KOCIEWIE [1659]  
Odszedł Zasłużony Obywatel Skórcza [2017-10-17] MIASTO SKÓRCZ [1714]  
STAROGARD GDAŃSKI - POLICJANCI ROZBILI SZAJKĘ ZŁODZIEI SAMOCHODÓW [2017-10-17] WIRTUALNE KOCIEWIE [873]  
KRONIKA STRAŻACKA. Powiat starogardzki. Działania ratowniczo-gaśnicze 9.10 - 15.10.2017 [2017-10-16] WIRTUALNE KOCIEWIE [786]  
EDMUND ZIELIŃSKI. Z życiorysu Stefana Gełdona – część II [2017-10-12] WIRTUALNE KOCIEWIE [1636]  
PELPLIN - MIEJSKI OŚRODEK KULTURY. Oferta wydarzeń kulturalnych w gminie [2017-10-12] WIRTUALNE KOCIEWIE [1993]  

Więcej...
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!