www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
środa, 28 październik 2020
 
 

ARTYKUŁ ARCHIWALNY
Biały Bukowiec. Krzyżacka warownia?!

Tuż przy niedawno oddanym do użytku mostku na rzeczce Piesienicy na zapewne sztucznie usypanym wzgórzu stoi domostwo nazywane przez miejscowych dworkiem. Sąsiedzi mówią, że w tym miejscu stała krzyżacka warownia. W sobotę pojechaliśmy to zbadać.

Biały Bukowiec leży daleko od szos: berlinki i szosy Pinczyn - Piesienica. Jedziemy polnymi, zawianymi śniegiem drogami od strony Pinczyna. Do mostu zjeżdżamy ostro w dół. (Później, po przeprowadzonych badaniach, będziemy cztery razy zaliczać podjazd; uda nam się podjechać przy pomocy sił miejscowych).
Przejeżdżamy przez mostek, a potem pniemy się w górę do domostwa. Rozmowę z mieszkańcami zamieszczamy obok.
A oto nasz protokół ustaleń.
GÓRKA. Jest niewątpliwie tworem sztucznym.
RÓW. Górkę otacza z trzech stron głęboki rów. Najprawdopodobniej była to kiedyś fosa. 

KAMIENIE. Część od strony rzeczki Piesienicy jest najbardziej stroma i częściowo obłożona wielkimi łupanymi kamieniami. Takie wielkie łupane kamienie są tu wszędzie, nie tylko od strony rzeczki. 
STUDNIA. Głęboka na kilkanaście metrów, o przekraczającym metr świetle, bardzo starannie obłożona cegłami.PIWNICA. Ściany od wysokości pół metra i sklepienie z ułożonych w jodełkę XIX-wiecznych cegieł, ale zbudowano je na potężnym fundamencie z wielkich kamieni.

OKNO. Osiem kasetonów okna wypełniają przedziwnie wypukłe szyby. Bynajmniej nie jest to jakaś fabryczna, współczesna robota. Na jednej z szybek wypatrzyliśmy inicjały -  litery mają długie "wąsy".
KAMIENNA MISA. Przy jednej z rynien leży miękko wyprofilowany kamień - coś w rodzaju długiej misy, niezamkniętej z jednej strony. Zapewne odprowadzała wodę spod rynny dalej od ścian budowli.
ŚWIADECTWO SĄSIADÓW. Sąsiedzi, którzy kopali kiedyś część wzgórza, mówili o ludzkich kościach i ceramice, jaką znajdowali w ziemi.
BADANIA STUDENTA. Był tu student historii, badał, mieszkańcom domu mówił, że jest zadowolony ze znalezisk.
Cóż za wspaniałe, pełne tajemnic miejsce. Na pewno, kiedy przyjdzie wiosna i wyruszą w teren poszukiwacze skarbów, dowiemy się na temat domniemanej warowni krzyżackiej znacznie więcej.
Tekst i foto M.K.

Biały Bukowiec -
1. Szyby w tym oknie są wypukłe i podobno w niezwykły sposób odbijają promienie słońca.
2. W piwnicy cegła leży na fundamentach z fundamentach z potężnych kamieni.
3. Wielka i głęboka studnia. Od samego patrzenia w dół kręci się w głowie.

Za tygodnikiem Kociewiak - piątkowy dodatek do Dziennika Bałtyckiego.

INNE DANE
DATA PUBLIKACJI: 2005-02-22 13:35:58
SERWIS: zblewo.kociewiacy.pl
UPIEA v. 0.7
© Piotr Madanecki 2006
 
 
Top! Top!