www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
środa, 22 maj 2019
 
 

ARTYKUŁ ARCHIWALNY
Chrystus Król

Historia figury jest ciekawa, choć na razie brak szczegółów.
Przed Zblewem przy szosie nr 22 (od strony Starogardu) stoi figura Chrystusa Króla – pełna ekspresji, jedna z ładniejszych na Kociewiu. Ziemia, na której stoi, należy do Jana i Barbary Rietzelów. Jan i Barbara mówią, mówią, że figura budzi spore zainteresowanie przyjezdnych, niektórzy nawet fotografują. Nas zainteresowała historia figury.


Wujek Jana Rietzela, Antoni Węsierski, pochodził z Białachowa. Rodzice Antoniego prawdopodobnie kupili gospodarstwo przy szosie (z wybudowaniami z 1911r.) po I wojnie światowej.
W czasie wojny rolnik Antoni Węsierski nigdzie na front ani do obozu nie poszedł, choć wielu z okolicy szło. Może dzięki temu, że jego brat, posiadający niezły szmat ziemi w Białachowie (“Węsierscy, trochę szlachta była” – stwierdza Jan Rietzel), dobrze znał tamtejszego Niemca, właściciela majątku.
Po wojnie – składając Bogu podziękowanie – Antoni Węsierski postawił w 1946 albo w 1947 roku figurę Chrystusa Króla. Robił ją nijaki Kleina z Pelplina. Pomnik został wyświęcony. Podobny stoi w Chojnicach, ale trochę inny. Na podstawie jest interesujący orzeł.
Dzisiaj – zaznaczają Rietziowie ktoś przynosi kwiaty.
Antoni Węsierski umarł 1 stycznia 1966 roku.
Historia ciekawa, choć bark szczegółów. Może ktoś wie na ten temat więcej ?
INNE DANE
DATA PUBLIKACJI: 2005-03-24 11:09:53
SERWIS: zblewo.kociewiacy.pl
UPIEA v. 0.7
© Piotr Madanecki 2006
 
 
Top! Top!