www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
sobota, 16 styczeń 2021
 
 
„Wójt Trawicki ma długi" pomysł na dalszy rozwój gminy Drukuj E-mail
środa, 24 wrzesień 2014
Szanowni Państwo, specjalnie tej wypowiedzi w moim "okienku" nadałem tytuł "Trawicki ma długi", żeby pokazać jak przy pomocy tytułu oraz napisanego prawdopodobnie na zamówienie tekstu uprawia się populistyczną politykę. Ma on podważyć moje sukcesy, a tym samym sukcesy zarządzanej przeze mnie gminy. Autor robi to bardzo naiwnie. Uderza mnie jego nierzetelność i niewiedza w dziedzinie finansów samorządowych.

Artykuł, opublikowany w jednej z gazet lokalnych, podpisano AN, co wskazuje na to, że jego autor nie miał cywilnej odwagi podpisać się z imienia i nazwiska. O dziwo też ta bezpłatna gazeta, być może przez kogoś sponsorowana, przywożona dotychczas do nas, do Urzędu Gminy, w znacznej ilości egzemplarzy, tym razem jakoś nie dotarła. To samo przez się o czymś świadczy.


W skrócie odniosę się do tego tekstu, ponieważ dla mnie, człowieka działającego w samorządzie od wielu lat, nie ma nic równie przygnębiającego, jak niemądry tekst dotyczący finansów napisany przez amatora. AN ujął tylko jeden rok 2013 bez zrozumienia zasad rozsądnego i odważnego inwestowania. Nie zadał sobie jednak trudu, żeby zbadać, jakie są tego przyczyny. Te wskaźniki wynikają z tego, że w trakcie tego roku realizowaliśmy inwestycje ze środków unijnych, a jak Państwo wiecie (wielokrotnie już o tym pisałem), najpierw trzeba te inwestycje zrealizować, żeby później otrzymać refundację kosztów w procencie zależnym od konkretnego programu. Stąd posiłkujemy się kredytami tak zwanymi pomostowymi z Banku Gospodarstwa Krajowego czy pożyczek Narodowego lub Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Po kilku miesiącach, gdy następuje spłata tych kredytów z funduszy unijnych oraz innych programów, gmina ma zrealizowaną inwestycję bez żadnych długów. I tak było w przypadku budowy kanalizacji, inwestycji oświatowych i sportowych.


Jak długo jestem wójtem, budżet gminy zawsze miał płynność finansową, o czym świadczą same pozytywne opinie instytucji kontrolującej, jaką jest Regionalna Izba Obrachunkowa. Jestem dumny z tego, że na każdą naszą złotówkę wydaną z budżetu gminy pozyskuję 3 złote ze środków unijnych i państwowych. Stąd nasza gmina w rankingach pozyskiwanych środków w stosunku do dochodów własnych stoi tak wysoko. Teza o rzekomym zadłużaniu gminy jest już od lat wyciągana jak królik z kapelusza, zwłaszcza w okresie przedwyborczym. To tyle na temat finansów naszej gminy.


Dożynki Gminno-Parafialne odbyły się w Pinczynie. Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim rolnikom, pszczelarzom, sadownikom, pracownikom przemysłu rolno-spożywczego za ich trud i wylany pot, dzięki czemu nie brakuje nam chleba. Dziękuję za pomoc w organizacji dożynek Księdzu Proboszczowi Mieczysławowi Bizoniowi. Nasze dożynki uznano za bardzo udane. Odwiedził nas szczególny gość, premier Waldemar Pawlak, który również w ciepłych słowach zwrócił się do rolników i mówił o naszej małej ojczyźnie oraz o rozwoju naszej gminy.


Bardzo się cieszę, że oddaliśmy trzecią świetlicę, tym razem w Semlinie. Tutaj chcę podziękować za całą oprawę uroczystości otwarcia i poświęcenie świetlicy, a w szczególności Kole Gospodyń Wiejskich w Semlinie i społeczeństwu za tak liczną obecność.


Rozpoczął się rok szkolny. Z dumą na sesji Rady Gminy wręczałem wyróżnionym uczniom nagrody Primus Inter Pares, czyli Najlepszym z Najlepszych. Akt wręczenia poprzedziło moje spotkanie z uczniami i ich rodzicami. Jeszcze raz serdecznie gratuluję uczniom, jak i rodzicom oraz pedagogom za osiągnięcia w nauce i sporcie. Rozwój bazy oświatowej i wyniki w nauce stawiają nas w czołówce wojewódzkiej. Obecnie realizujemy projekt o wartości prawie 2,5 miliona złotych w naszych szkołach. Obejmuje on wymianę wszystkich źródeł światła na ledowe, energooszczędne, co zarazem poprawi naświetlenie sal. W dwóch szkołach, w Borzechowie i Bytoni, wymieniamy kotły olejowe na energooszczędne na pelet. Wszystkie szkoły zostaną wyposażone w solary na ciepłą wodę. Ta inwestycja w 85% realizowana jest z tak zwanych funduszy norweskich.


Rozpoczęliśmy już przy szkole w Zblewie prace przygotowawcze ziemne i instalacyjne pod budowę hali widowiskowo-sportowej. 13 października, na dzień przed Dniem Nauczyciela, w towarzystwie młodzieży szkolnej nastąpi wmurowanie kamienia węgielnego i rozpocznie się budowa hali. Budowa przewidziana jest do końca przyszłego roku. Powstanie na wskroś nowoczesny obiekt, na około 400 miejsc widowni, z pompami ciepła, solarami. Uzyskałem na to dofinansowanie Ministerstwa Sportu w wysokości 30 procent. Pracuję również nad pozyskaniem środków na solary i pompy wodne z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Niedawno podpisałem umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska na współfinansowanie kanalizacji w miejscowości Bytonia, modernizację stacji uzdatniania wody (hydrofornię) w Zblewie poprzez budowę dodatkowego zbiornika na wodę plus usadowienia ogniw fotowoltanicznych pod produkcję prądu na potrzeby tej hydroforni. Pozyskałem także środki na modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków, również z usytuowaniem ogniw fotowoltanicznych.


Rozwój naszej gminy w tak szybkim tempie jest możliwy dzięki temu, że podejmuję odważne, męskie decyzje. Przy możliwościach naszego budżetu, z dochodów własnych, nie wystarczyłoby na żadną z tych wyżej wymienionych inwestycji, a co dopiero mówić o kanalizacji czy drogach. Inaczej mówiąc, moja oraz moich pracowników aktywność w pozyskiwaniu środków i pozyskiwaniu kredytów na ich realizację umożliwia ich wykonanie i ciągły rozwój naszej gminy.


Kiedy po raz pierwszy podjąłem decyzje o kandydowaniu na stanowisko wójta, byłem już doświadczonym radnym Rady Gminy, przewodniczącym Rady, radnym wojewódzkim, posłem na Sejm, szefem struktur wojewódzkich PSL. Moje doświadczenia, pozyskana wiedza i kontakty osobiste umożliwiły mi przedsiębiorcze gospodarowanie naszą małą ojczyzną. Świadczy o tym wyróżnienie mnie Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Kwaśniewskiego i Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski przez Prezydenta Komorowskiego oraz tytuły Wójta Roku w "Rzeczpospolitej" i Wójta Pomorza.


Aby utrzymać dynamikę rozwoju naszej małej ojczyzny stawiam siebie pod Państwa ocenę i ponownie kandyduję na wójta gminy Zblewo.


I na koniec proponuję jako osoba zarządzająca Gminą, wydawcą "Kuriera Zblewskiego", każdemu z kandydatów do tej funkcji po jednej stronie autoprezentacji w naszym piśmie. Niech każdy z nas przedstawi swoją wizję prowadzenia gminy w przyszłej kadencji. Uczyńmy to elegancko, z klasą, bez nienawiści, bo do czego ona prowadzi, widać na co dzień w mediach ogólnopolskich. Nie musimy też rozgłaszać rożnych teorii i plotek za moimi plecami w tak zwanej szeptanej kampanii. Wierzę, że również wybory mogą być dżentelmeńskie i budujące. W każdej kampani wyborczej jestem wierny tej zasadzie!

Krzysztof Trawicki
 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!