www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
czwartek, 28 styczeń 2021
 
 
KRZYSZTOF TRAWICKI. Jak jest cały czas dobrze, to jest niedobrze! Drukuj E-mail
piątek, 14 listopad 2014
Drodzy Państwo, już prawie pięćdziesiąty raz siadam do napisania „okienka”. Jest ono dla mnie szczególne, ponieważ to ostatni numer „Kuriera Zblewskiego” w tej kadencji Rady Gminy. Mamy za sobą bardzo dobre 4 lata, a przed nami perspektywa kolejnych lat rozwoju. Bardzo się cieszę, że „okienko” przez ostatnie lata stało się tak popularne i tak ciepło przez Państwa przyjmowane. Wiele osób na spotkaniach podkreśla, że pomysł wydawania „Kuriera Zblewskiego” był bardzo dobry i powinien być kontynuowany w kolejnej kadencji.


A w tym numerze przede wszystkim chciałem Państwu podziękować za życzliwość, za atmosferę, dzięki której była to kadencja dalszego rozwoju naszej gminy, i to zarówno pod względem infrastrukturalnym, jak i oświatowo-kulturalnym, sportowym i komunalnym. Przekonany jestem, że sami Państwo doświadczacie wyraźnego wzrostu prestiżu naszej gminy, co daje mi satysfakcję i napawa dumą. Jesteśmy społeczeństwem ciężko pracującym. Nasze firmy rozwijają się, mamy cały czas dodatni przyrost demograficzny, właściwie rozwijają się wszystkie nasze większe miejscowości, powstają nowe firmy, co świadczy o tym, że gmina nasza kojarzy się od dobrych kilku lat jako gmina z perspektywą dalszego rozwoju, bo przecież jest zwodociągowana w 100 procentach, skanalizowana w 70 procentach, ma oświatę na bardzo wysokim poziomie, obiekty sportowe praktycznie w każdym sołectwie, a inwestycje, które albo są już rozpoczęte, albo są przyjęte do realizacji na najbliższe lata, stawiają naszą gminę jako jedną z najbardziej rozwiniętych w naszym województwie, ale to już nasz wspólny sukces. Trzeba zaznaczyć, że jesteśmy też postrzegani jako gmina rolnicza, co też świadczy o tym, że nasze gospodarstwa się umacniają, a rolnicy mimo swojej ciężkiej pracy stają się coraz bardziej nowocześni i potrafią również sięgać po środki unijne do ich modernizacji. Nasza gmina jest uznawana za bardzo barwną i to pod każdym względem, ale to tylko świadczy o nas samych, że jesteśmy społeczeństwem bardzo aktywnym, chętnie włączającym się w różne inicjatywy społeczne. W dzisiejszym "Kurierze" podsumowaliśmy dokonania w poszczególnych sołectwach, jak i przedstawiliśmy perspektywę rozwoju gminy.

Zdaję sobie sprawę, że sukces ma wielu ojców, a tylko porażki są sierotami. Chcę Państwa przekonać, że starałem się działać na rzecz rozwoju naszej gminy z całych sił, z całą energią, wykorzystując wszystkie ścieżki pozyskiwania środków. Oczywistym jest, że pomagał mi i pomaga w tym mój życiorys. Wiem, do jakich drzwi zapukać i jak je otwierać, a co do tematu zadłużenia gminy, który jest wykorzystywany przy każdej nadarzającej się okazji przez opozycję i konkurentów, to chcę z całą odpowiedzialnością jeszcze raz podkreślić, że nie ma żadnego niebezpieczeństwa utraty płynności finansowej, i jeszcze raz powtórzę, że wszystkie inwestycje, które realizujemy ze środków unijnych i programów krajowych, trzeba najpierw realizować ze środków własnych, a refundacja następuje po zakończeniu danej inwestycji, i tak zarówno jest przy budowie hali widowiskowo-sportowej, jak i przy budowie kanalizacji. Wystarczy wziąć ten problem na chłopski rozum. Przeważnie każdy na budowę domu bierze kredyt i potem go spłaca. Podobnie było i w moim przypadku. W przypadku gminy realizujemy część zadań z kredytów lub pożyczek, bo własnych środków mamy za mało, ale dostajemy w znacznej części refundację ze środków Unii Europejskiej. Nie dajcie się Państwo na ten frazes o zadłużeniu nabierać, bo ja mogę Państwa przekonać, że dla dalszego rozwoju gminy jest to jedyna droga i doskonale wiem, jak sobie z takimi problemami radzić. Wszystkie dane finansowe są upublicznione i jak się śledzi je z perspektywy dwóch moich ostatnich kadencji, to widać, że ten wskaźnik zadłużenia raz jest wysoki, później nagle spada, gdyż to jest zależne od fazy realizacji poszczególnych inwestycji. I jak się patrzy na najbardziej rozwinięte miasta w Polsce i gminy, to dokładnie sytuacja wygląda tak samo jak u nas, ale to świadczy o mądrości w zarządzaniu i odpowiednim planowaniu naszego rozwoju. Więc wygląda to tak, jak powiedział znany nam wszystkim ksiądz Twardowski – raz jest dobrze, raz jest niedobrze, bo jak cały czas jest dobrze, to znaczy, że jest niedobrze.

Za wspaniałe pomysły na rozwój naszej gminy i wspieranie mnie w realizacji najważniejszych dla nas inwestycji w trakcie ostatnich 4 lat dziękuję wszystkim mieszkańcom Gminy, moim współpracownikom w Urzędzie i całej Radzie Gminy Zblewo z przewodniczącym Januszem Trochą na czele. Na zakończenie chciałbym przytoczyć najbardziej przeze mnie lubianą myśl filozofa Marka Aureliusza: Boże, daj nam pogodę ducha, abyśmy się godzili z tym, czego zmienić nie możemy, a mieli odwagę na to, żeby zmieniać to, co możemy, i mądrość, abyśmy odróżniali jedno od drugiego. A piszę te słowa w kontekście pojawiających się czarno-białych kserowanych ulotek, których jakość i treść bardzo negatywnie świadczy nie o mnie, ale o ich autorach. Szkoda, że nikt nie ma odwagi się pod nimi podpisać. Przecież tam nie ma ani jednego zdania o pomyśle na przyszłość Gminy. Zastanawiam się po co w takim razie są one rozpowszechniane?


Polecam przypomnieć sobie tę refleksję cesarza rzymskiego Marka Aureliusza przed wrzuceniem kartki do urny.

Krzysztof Trawicki


 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!