www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
sobota, 31 październik 2020
 
 
AKCJA ZNICZ - Kolejna udana akcja Samorządu Uczniowskiego Drukuj E-mail
wtorek, 18 listopad 2014„Świat jest taki, jakimi są ludzie, a jeśli ja jestem człowiekiem,
to moja świętość oddziałuje na świętość świata. I odwrotnie.
Światłość, która jest schowana pod korcem, powoduje ciemność i zgorszenie wokoło”
św. Jan Paweł II1 listopada Kościół katolicki obchodził uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Święto ku czci Wszystkich Świętych ustanowił papież Jan XI w 935 r.
Tak więc uroczystość Wszystkich Świętych ma już ponad tysiącletnią tradycję.
2 listopada Kościół obchodzi Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej "zaduszkami". To wspomnienie wprowadził opat benedyktynów z Cluny we Francji w 998 r. Termin i sama idea szybko rozprzestrzeniły się we Francji, Anglii, Niemczech, Italii. W XIII wieku zwyczaj ten w Kościele rzymskim stał się powszechny.
Jak co roku uczniowie szkoły w Pinczynie wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili zbiórkę zniczy, nazywaną przez nas Akcją „Znicz”. Zbiórka trwała 2 tygodnie i cieszyła się w tym roku bardzo dużą popularnością. W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych uczniowie klasy I b gimnazjum wraz z wychowawcą udali się na pinczyński cmentarz, by zapalić symboliczne światełko na opuszczonych grobach. Uczniowie zapalili również znicze pod pomnikiem ks. Stanisława Hoffmanna – patrona gimnazjum oraz tablicami pamiątkowymi przy szkole.

Joanna Marcinczyk
Elżbieta Prześrut-Prądzińska


 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!