www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
niedziela, 12 lipiec 2020
 
 
IWONA WYSMUŁEK-ŚLIWA. Pinczyn Kociewiem stoi Drukuj E-mail
poniedziałek, 09 marzec 2015


Okazuje się, że zwyczaje, obrzędy, a przede wszystkim wiedza o Kociewiu jest bardzo popularna wśród mieszkańców naszej gminy. Szczególnie dzieci są ciekawe tego, skąd wywodzą się ich przodkowie.


Można obecnie zauważyć rozszerzająca się modę na wszystko, co wiąże się z regionalizmem. Dotyczy ona całej Polski. Być może jest to tylko chwilowe zauroczenie gwarą i gusłami, być może za kilka lat takie podejście będzie „passe”. Tego nie wiemy. Wiadomo natomiast, że niektórzy nie ulegają tylko chwilowym zauroczeniom i już od lat pielęgnują wszystko, co związane jest z „małą ojczyzną”. Próbują ocalić od zapomnienia język, pieśni, obyczaje, stroje, a nawet instrumenty kociewskie.Gminny Turniej Wiedzy o Kociewiu to cykliczna impreza, którą organizuje Zespół Kształcenia i Wychowania w Pinczynie. W tym roku odbył się on już po raz XVII. Przez te lata w turnieju zawsze brali udział uczniowie ze wszystkich szkół gminy Zblewo. Nigdy żadna placówka nie zawiodła i zawsze do Pinczyna przyjeżdżali uczestnicy doskonale przygotowani. Tak też było 3 marca br. W turniejowe szranki stanęli zawodnicy z następujących szkół: Borzechowo – Laura Langowska, Wiktoria Ossowska, Wiktoria Grabowska, Bytonia – Patrycja Wolff, Monika Wołoszyk, Julia Zimnak, Kleszczewo – Katarzyna Lamczyk, Anna Węsierska, Julia Różańska, Pinczyn – Julia Kubik, Agnieszka Wysocka, Agata Piekutowska, Zblewo - Anita Paszek, Beata Barczyńska, Karolina Fojut. W skład jury weszli przedstawiciele każdej ze szkół: Kazimiera Kuziemska (przewodnicząca), Aneta Jasielska, Anna Ferenc, Anna Armatowska oraz Beata Ługowska. Wśród widowni, oprócz uczniów i nauczycieli z pinczyńskiej szkoły, zasiadł także Wójt Gminy Zblewo pan Artur Herold wraz z dyrektorem szkoły panią Iwoną Loroch.Od ubiegłego roku konkurs organizują Justyna Zielińska-Myszk, nauczycielka przyrody i geografii oraz Iwona Wysmułek-Śliwa nauczyciel języka polskiego. Dlatego też forma została nieco zmodyfikowana. Uczestnicy jak zawsze musieli wykazać się wiedzą ogólną na temat Kociewia (np. skąd wywodzi się nazwa, kiedy odnotowano pierwszą wzmiankę o regionie). Padły także pytania o herby miast, ich liczebność oraz najpopularniejsze zabytki.


Każdego roku uczniowie muszą wykazać się wiedzą na temat języka kociewskiego. W obecnym roku oprócz tłumaczenia słów kociewskich należało także wyjaśnić znaczenie przysłów orz uzupełnić słowa hymnu kociewskiego. Pytania oraz odpowiedzi były wyświetlane na slajdach, dlatego też widzowie mogli także sprawdzać swoją wiedzę dotyczącą regionu. Oczywiście nie zabrakło pytań o strój kociewski. Za „żywe manekiny” posłużyły dzieci ze szkolnego zespołu regionalnego „Brzady”. Paweł i Agnieszka ubrani w stroje kociewskie stanęli na środku sceny, a uczestnicy podchodzili i przyklejali do części garderoby odpowiednie karteczki z nazwą (np. sznurówka-kamizelka damska, keca-spódnica, skorznie-buty, buksy-spodnie). Zadanie to bardzo podobało się widowni – zawodnicy byli gromko oklaskiwani.

Przerwy pomiędzy kolejnymi rundami pytań urozmaicone były śpiewem piosenek w język kociewskim. Było to jedno z zadań konkursowych. Podobnie jak prace plastyczne wykonane przez dzieci przedstawiające ich rodzinne miejscowościPo zakończeniu pierwszej części zmagań, rozpoczęła się innowacyjna część druga, która polegała na zawodach sprawnościowych. Jednak nie były to zwykłe zadania sportowe – wszystko związane było jak najbardziej z naszym regionem. Zanim jednak zawodnicy przystąpili do konkurencji, każdy z nich otrzymał sportową koszulkę z nazwą turnieju oraz szkoły, którą reprezentowali. Takie same koszulki – dodatkowo z imieniem i nazwiskiem otrzymał pan Wójt Artur Herold oraz pani dyrektor Iwona Loroch.


Niegdyś wszystkie dziewczęta nosiły długie włosy, które wiązały w dwa warkocze. Dlatego kolejnym zadaniem dla uczestników turnieju było…plecenie warkoczy na czas. Dziewczęta z „Brzadów” z rozpuszczonymi włosami usiadły na krzesełkach, a zawodnicy musieli zapleść im warkocze, na końcach natomiast zawiązać czerwone kokardy. Okazało się, że to wcale nie była prosta czynność. Emocji było co niemiara! Widownia wstała z miejsc i wraz z zawodnikami głośno dopingowała drużyny.
W następnej konkurencji zaprezentowali się chłopcy. Oczywiście w kociewskich strojach męskich. Uczestniczki (w drużynach były same dziewczęta) otrzymały czarną pastę i szczotki do butów. Zadanie oczywiste – wypastować ubrudzone obuwie chłopaków. Czas-jedna minuta. Wszystkie drużyny wykonały zadanie na 6!


Ostatnia konkurencją było…ubijanie masła. Okazało się, że niewielu uczniów wiedziało o tym, że ze śmietany „kremówki” można ubić masło. Ponieważ szkoła w Pinczynie w swojej Izbie Regionalnej dysponuje tylko jedną kierzanką (naczyniem do ubijania masła), organizatorki postanowiły sprawę rozwiązać w prosty sposób. Każda drużyna otrzymała duży słoik oraz kubeczek śmietany. Zadanie brzmiało: potrząsaj tak długo słoikiem, aż śmietana się ubije i powstałe masło oddzieli się od serwatki. Nie wszystkim drużynom od razu się udało. Niektóre dziewczęta musiały sporo się natrząść słoikiem, aby komisja stwierdziła, że to już jest masło. Zadanie to zaliczyły wszystkie drużyny i otrzymały po 1 punkcie.
I tak wśród oklasków i owacji widowni zakończyły się zmagania konkursowe. Kiedy emocje opadły, a komisja podliczyła punkty, pan Wójt wraz z panią Dyrektor, wręczyli dyplomy oraz nagrody. Wygrała szkoła z Bytoni. Jednak uważam, że zwycięzcami są wszystkie drużyny, ponieważ dzieci biorące udział w turnieju posiadają ogromną wiedzę na temat regionu, w którym żyją. A to jest bardzo ważne w procesie wychowywania młodego pokolenia – tożsamość, korzenie czyli skąd się wywodzę, świadomość przynależności do regionu – Kociewia.


Po słodkim poczęstunku, uczestnicy powrócili do swoich szkół. Bardzo dziękujemy nauczycielom za przygotowanie swoich wychowanków. Zapraszamy do szkoły w Pinczynie za rok, na XVIII już Gminny Konkurs Wiedzy o Kociewiu.

WYNIKI KOŃCOWE:

I miejsce Zespół Szkół w Bytoni
II miejsce Zespół Kształcenia i Wychowania Pinczyn
III miejsce Zespół Szkół w Borzechowie
IV miejsce Zespół Szkół w Kleszczewie
V miejsce Zespół Szkół w Zblewie

Pragniemy serdecznie podziękować sponsorom za okazane wsparcie i pomoc oraz nagrody rzeczowe: Wójt Gminy Zblewo, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Zblewo, Gminna Biblioteka Publiczna Zblewo, „Ubezpieczenia” Roman Łojewski Zblewo, Masarnia „Herold” Zblewo, OSiR Starogard Gd., SKS Starogard Gd.

Iwona Wysmułek-Śliwa

zdjęcia Mirosław Urban
 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!