www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
niedziela, 29 marzec 2020
 
 
Pierwszy konkurs recytatorsko- wokalny im. Franciszki Powalskiej w Pinczynie Drukuj E-mail
wtorek, 10 marzec 2015


Pierwszy konkurs recytatorsko- wokalny im. Franciszki Powalskiej już za nami. Konkurs rozstrzygnięty, nagrody rozdane, uczestnicy, publiczność oraz zaproszeni goście powoli się rozchodzą.FOT. Tadeusz Majewski

W bibliotece już spokojnie, organizatorzy dzielą się wrażeniami z dopiero co zakończonego konkursu. Słychać głosy radości i zadowolenia, bo jest z czego. Wszystko wypadło znakomicie i przebiegło według wcześniej przygotowanego planu.

Konkurs zorganizowano w 131 rocznicę urodzin pinczyńskiej poetki. Recytatorzy zmagali się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci od 6 do 10 roku życia, młodzież od 10 do 16, oraz dorośli.

Do konkursu zgłosiło się 14 uczestników, których oceniało jury w składzie:

Emilia Bielska-kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Zblewie, Katarzyna Sturmowska Hinc -nauczycielka, regionalistka, autorka książki pt. ,,Jeszcze zaświeci słoneczko. Wokół pamiętnika Franciszki Powalskiej z Pinczyna”, Tadeusz Powalski przedstawiciel rodu Powalskich.

Wśród licznie zgromadzonej publiczności znakomici goście: zastępca przewodniczącego rady gminy w Zblewie Rafał Skrzypczak, przedstawicielka Urzędu Gminy Alicja Zalewska, sołtys wsi Pinczyn Tomasz Boszka, dyrektor miejscowej szkoły Iwona Loroch, przedstawiciele Związku Kół Emerytów i Rencistów z przewodniczącym Janem Brdakiem oraz Józefem Gerigkiem z małżonką.

Wszystkich w serdecznych słowach przywitała Justyna Machnikowska - główny organizator i pomysłodawca konkursu.

Rozpoczęły się zmagania konkursowe. Na początek najmłodsi, odważnie i zdecydowanie wygłaszali przygotowane utwory. Można było usłyszeć ,,Piosenkę wieczorową”, „Piosenkę
o Pinczynie”, „Mój dom i ogródek” oraz fragmenty z pamiętnika Franciszki Powalskiej.

Wszyscy byli pod wrażeniem recytacji i piosenek wykonanych przez małych artystów. Bezkonkurencyjni okazali się Zuzanna Trygalska, recytując fragment pamiętnika babci Franciszki zapewniła sobie pierwsze miejsce, Kamil Brodka wykonaniem piosenki o Pinczynie – drugie, a Eliza Machnikowska która również przypomniała nam fragment z pamiętnika Franciszki Powalskiej – trzecie.

Czas na młodzież. Tu utwory poważniejsze traktujące o miłości, pytające o przyszłość. Usłyszeliśmy między innymi „Dziewczyna jak kalina”, „O miłości niepojęta”, „Legendę o kamieniu diabelskim pod Pinczynem”, „Strony rodzinne” oraz „O nasze Kociewie”.

I znowu przed jurorami trudne zadanie. Zachwycała piękna interpretacja, wyczucie, zrozumienie utworów. Jury nagrodziło Julię Kubik pierwszym miejscem za zaśpiewanie piosenki „Strony rodzinne”. Drugie miejsce przyznano Marcie Piłat za recytację utworu pt. „Dziewczyna jak kalina”, a trzecie Wiktorii Kłos za recytację utworu „O miłości niepojęta”.

A teraz dorośli. Znana gawędziarka pinczyńska Krystyna Kamińska przypomniała nam że „Jeziorko w Jeziercach straszy” i upomniała słowami Franciszki Powalskiej:

Jeżeli my się nie poprawimy,

To też po śmierci straszyć będziemy.”

Wioleta Grobelna, solistka zespołu folklorystycznego ,,Kociewska Familija” zaśpiewała znaną na Kociewiu piosenkę pt. „Żenić zabraniali”, a Urszula Stormowska przypomniała piękny opisujący otaczającą rzeczywistość wiersz pt. „Do Pinczyna”.

Tym razem jury nie znalazło innego rozwiązania jak przyznać trzy równorzędne pierwsze nagrody.

Po zakończeniu zmagań konkursowych wszyscy zebrani zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pinczynie.

Całość uświetnił występ zespołu folklorystycznego Kociewska Familija, który wykonał pieśń „Oj kumy, kumy” Franciszki Powalskiej oraz pieśni pochodzące ze zbioru „Pieśni z Kociewia” Władysława Kirsteina.

Wszyscy mamy nadzieję, że zapoczątkowany przez Justynę Machnikowską Konkurs recytatorsko-wokalny im. Franciszki Powalskiej wpisze się na stałe na listę konkursów organizowanych przez bibliotekę w Pinczynie.

Zyta Mikołajewska

 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!