www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
sobota, 26 wrzesień 2020
 
 
PROJEKTY. Kociewiacy współtworzą lokalną politykę energetyczną! Drukuj E-mail
niedziela, 12 kwiecień 2015Mieszkańcy czterech gmin powiatu starogardzkiego – Starogard Gdański, Miasto Starogard Gdański, Kaliska i Zblewo, biorą udział w energetycznych naradach obywatelskich. Spotkania organizowane są w ramach projektu „Włącz się Kociewie”, realizowanego przez dwie fundacje Instytut na rzecz Ekorozwoju i Pole Dialogu w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG.

Narada obywatelska, jako metoda partycypacji społecznej, daje szansę na zdobycie rzetelnej wiedzy i zabranie głosu w tematach, które zwykle zarezerwowane są dla ekspertów w tym wypadku lokalnej polityki energetycznej.
Za nami już połowa spotkań w ramach narad obywatelskich. Podczas pierwszego mieszkańcy każdej z gmin zaproponowali i przedyskutowali szereg istotnych tematów energetycznych, a następnie wybrali jeden najważniejszy z ich punktu widzenia. Gminy Kaliska i Zblewo postawiły na rozwój odnawialnych źródeł energii. Dwie pozostałe gminy za istotniejsze uznały rozwiązanie istniejących problemów – w Mieście Starogard Gdański ograniczenie niskiej emisji, natomiast w gminie Starogard Gdański usprawnienie komunikacji między urzędem a mieszkańcami w kontekście uprzemysłowienia obszarów wiejskich i realizacji nowych inwestycji, w tym OZE. Na kolejnych spotkaniach zidentyfikowano szanse i problemy, a także zgłoszono pytania i wątpliwości związane z wybranym tematem.


Przed nami cykl trzecich spotkań narady obywatelskiej. Zaprosiliśmy na nie ekspertów – przedstawicieli zbliżonych wielkością i charakterystyką gmin – aby zaprezentowali swoje doświadczenia w wybranych przez mieszkańców tematach. Zaproszeni goście, w oparciu o swoje praktyczne doświadczenia, będą mogli odpowiedzieć na pytania dotyczące pozyskiwania funduszy na realizację zadań, efektów wprowadzanych zmian, a także zaprezentują cały szereg dobrych przykładów.
Fot. Tadeusz Majewski

Zostało jeszcze sporo pracy. Efektem energetycznych narad obywatelskich będą społeczne rekomendacje dla czterech gmin – propozycje działań w obszarze lokalnej energetyki. Wypracowane stanowiska zostaną przedstawione podczas wysłuchań publicznych w czerwcu br. To będzie moment kiedy cała społeczność gminy będzie mogła zapoznać się z opracowanymi rekomendacjami, uzupełnić je oraz wskazać działania najważniejsze. W taki sposób każdy będzie miał wpływ na rezultat projektu – bo liczy się głos każdego mieszkańca.

Wypracowane w ten sposób rekomendacje społeczne zostaną przekazane na ręce Wójta lub Prezydenta Miasta. Będą mogły być włączone w planowanie energetyczne gminy, a także być podstawą do przygotowania projektu porozumienia o współpracy w zakresie strategii energetycznej między gminami a powiatem.


Więcej informacji na stronie internetowej projektu: www.wlacz-sie.pl


Zachęcamy do śledzenia naszych działań

oraz do aktywnego włączenia się w projekt i energetyczne narady w Państwa gminie

- liczy się głos każdego z nas!


Partnerzy projektu:


Projekt realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji

finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG.

 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!