www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
sobota, 26 wrzesień 2020
 
 
W KRĘGU SZTUKI. Zblewski wernisaż pt. „Mój pierwszy obraz” Drukuj E-mail
czwartek, 14 maj 2015


W Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie odbył się wernisaż pn. „Mój pierwszy obraz”.

Relaksująca impreza

Spotkanie to było częścią programu realizowanego w ramach Tygodnia Bibliotek. Wójta gminy Artura Herlod reprezentowała szefowa do spraw promocji gminy Elżbieta Glaza. Na scenie występował zespół Familia H.P., umilając wieczór świetną muzyką i śpiewem. Licznie przybyli goście oglądali wraz z artystami obrazy (malowane przez dzieci i dorosłych), haftowane serwetki i inne artystyczne cacka.

Spotkanie przebiegało w miłej, relaksującej atmosferze. Publiczna prezentacja swoich dzieł to nie jest byle co. Nieodłącznie wiąże się ze stresami, gdyż artysta narażony jest na surowe oceny zawodowych krytyków, jak i na kiepskie przyjęcie dzieł przez osoby zaproszone na wernisaż. Dlatego trzeba podziwiać odwagę amatorów, którzy w Zblewie przedstawili owoce swojej pracy pierwszy raz.

Na wielkie brawa zasługuje Krystyna Engler, której poświęcono większą część wystawy. Ilość stworzonych przez nią artystycznych przedmiotów jest przeogromna.

Dyskusje, zapewne o sztuce, toczyły się w trakcie oglądania prac i podczas poczęstunku. Są one na wernisażach bardzo twórcze i to jest jeden z najważniejszych powodów, by takie imprezy organizować częściej i prezentując więcej prac.

Dyrektor Gminnej Biblioteki Emilia Bielska serdecznie przywitała gości i przedstawiła zespół Familia H.P, który tworzą go dwie rodziny śpiewające: Piskorskich ze Starogardu Gd. i  Hoduniów z Owidza. Powstał on w 1999 r., kiedy to Ela Piskorska i Sławek Hoduń - liderzy obu rodzin - spotkali się podczas przygotowań do programu W oczekiwaniu, realizowanym w związku z wizytą Ojca Św. Jana Pawła II w Pelplinie. Potem do muzykowania przyłączały się stopniowo ich uzdolnione dzieci: Eli - Grześ, Asia i Alicja oraz Sławka - Jacek i Agata. Familia H.P. najbardziej lubi poezję śpiewaną i piosenkę literacką. W 2010 r. Familia za 10-letnią działalność otrzymała Wierzyczankę (nagrodę Prezydenta Miasta Starogard Gd.). W lutym 2011 TSK im. Małgorzaty Hillar przyznało im "Kociewskie Pióro" w kategorii animacja kultury za 2010 r.

Emilia Bielska mówiła też o idei Tygodnia Bibliotek (8-18.05). Promuje on czytelnictwo i biblioteki jako elementy poprawiające jakość życia i system edukacyjny, zwiększa prestiż zawodu bibliotekarza. Gminne biblioteki też organizują szereg zadań - spotkania autorskie, pogadanki filozoficzne, konkursy recytatorskie, głośne czytanie bajek, przedstawienia teatralne, lekcje biblioteczne i takie wydarzenia, jak ten wernisaż.

Prace pokazane na wernisażu to efekt warsztatów malarskich, które miały swój początek w bibliotece w Pinczynie pod okiem Gabrieli Plichty, sołtys wsi Więckowy i radnej Rady Gminy w Skarszewach. Zainteresowanie malarstwem jest bardzo duże. W okresie ferii zimowych zorganizowano takie zajęcia dla dzieci w bibliotece w Zblewie.

Na wernisażu swoje prace zaprezentowali: Maja Reimus, Iliana Heldt, Oliwia Stormowska, Jakub Stormowski, Julia Kasprzycka, Paulina Birna, Olga Bielska, Daria Bednarska, Martyna Suberlak, Magdalena Lange, Krystyna Engler, Mirosława Juraszewska, Marian Opatowski, Agnieszka Otta, Krystyna Szymańska, Dariusz Szymański, Teresa Wałaszewska, Teresa Kowalczyk, Jadwiga Doering, Aleksandra Sturmowska, Teresa Sturmowska, Joanna Wysocka, Katarzyna Piłat, Weronika Piłat, Kazimiera Klaman, Gabriela Burczyk, Dariusz Dobosz, Krystian Bukowski i... bibliotekarki Justyna Machnikowska oraz Emilia Bielska.

Przy okazji Emilia Bielska podziękowała przyjaciołom biblioteki, które bezinteresownie wzbogacają jej księgozbiór. Są nimi: Ewa Piotrowska, Pelagia Górecka, Sławomir Kamysz, Ewa Brumirska, Magdalena Lipka, Ewa Gadomska, Katarzyna Sturmowska-Hinc, Czesława Szczepańska, Danuta Drawska, Joanna Jastrzębska, Beata Galikowska, Tadeusz Czerwiński, Elżbieta Stormowska, Kornelia Szczęsna, Zuzanna Stopa, Marika Wojak i Zofia Szramka. 

Tadeusz Majewski, Miłosz Szachta

Fot. Tadeusz Majewski

 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!