www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
czwartek, 03 grudzień 2020
 
 
W sobotę 23 maja w Zblewie podczas mszy św. i festynu rodzinnego uczczono św. Jana Pawła II Drukuj E-mail
środa, 27 maj 2015


W sobotę 23 maja w Zblewie podczas mszy św. i festynu rodzinnego uczczono św. Jana Pawła II

 

Podziękowali św. Janowi Pawłowi II


W sobotę 23 maja w Zblewie miały miejsce wydarzenia związane z obchodami Roku Papieskiego w gminie Zblewo, ustanowionego uchwałą Rady Gminy. Św. Jan Paweł II, Honorowy Obywatel Gminy Zblewo, obchodził urodziny i należało je odpowiednio uczcić. W kościele parafialnym celebrowano mszę świętą, a po niej na Skwerze Jana Pawła odbyło się wspólne śpiewanie pieśni maryjnych i patriotycznych. Śpiewał chór "Cecylia", Schola "Sursum Corda" oraz zebrani. Nie zabrakło urodzinowego tortu, ufundowanego przez firmę Kropidłowski wójta Artura Herolda, który go dzielił.

Mszy św. przewodniczył proboszcz ks. prałat Zenon Górecki. Zebrani w kościele usłyszeli wzruszające fragmenty kazania Ojca Świętego wygłoszonego podczas pielgrzymki w 1979 r. na Placu Zwycięstwa w Warszawie: "Człowieka bowiem nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie" i "Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!". Oprawę muzyczną zapewnił zespół wokalno-instrumentalny "Na cały głos" pod kierunkiem ks. Zbigniewa Gełdona, wicedyrektora Radia Głos. Szczególnie barwna była procesja z darami. Do ołtarza przyniesiono przedmioty - symbole wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II, pielgrzyma na wszystkich kontynentach świata. Przypomniano również zainteresowania sportowe Karola Wojtyły, piłkę nożną i spływy kajakowe.


Popatrzmy i przeczytajmy, jak wyglądała ta bardzo oryginalna procesja.

Do ołtarza zbliża się wielobarwny pochód ofiarny. Składamy na ołtarzu Pana swoje serca przepełnione szczerą modlitwą oraz żywą pamięć o naszym Przyjacielu, Wielkim Rodaku, Honorowym Obywatelu naszej gminy.

Świętego Jana Pawła II pamiętamy jako następcę Chrystusa, który złowił w sieci Bożej Miłości miliony serc z całego świata. Prosimy Cię Panie - pomóż nam trwać w Twojej miłości.

Ojciec święty jest dla nas wzorem umiłowania Słowa Bożego, modlitwy i Eucharystii. Składając na ołtarzu brewiarz i kaganek prosimy o dar szczerej i gorliwej modlitwy.

Nasz umiłowany Papież, to człowiek wielkich pasji. Należały do nich:

teatr i poezja - przynosimy tomik wierszy papieża,

góry - młodzież w góralskich strojach niesie narty i oscypki,

sport - piłka,

spływy kajakowe,

podróże - On kochał ludzi, starał się być zawsze blisko ich codzienności. Nad każdym pochylał się z miłością i troską. Równym uczuciem obdarzał ludzi starszych i młodych, zdrowych i chorych, wierzących i niewierzących. W każdym widział bowiem obecność Boga, obraz i podobieństwo Stwórcy. Miłość bliźniego przenikała całe Jego życie. Naucz nas Panie tak kochać ludzi i przyrodę, jak kochał Jan Paweł II.

Dzięki podróżom apostolskim Ojca świętego prawda o bożej miłości docierała w odległe zakątki świata. Wszędzie dawał nadzieję, przywracał zaufanie, umacniał wiarę, zostawiał przesłanie, z którego można było czerpać. Wyrazem tego jest globus.

Przedstawiciele różnych kontynentów przynoszą:

Hinduska - herbatę

Chinka - ryż i pałeczki

Egipcjanka - papirus

Hiszpanka - pomidory

Hawajka - ananasy i kokosy

Meksykanin - kaktus

Turek - dywan

Eskimos - rybę

Daj nam Panie odwagę, byśmy wszędzie dawali o Tobie świadectwo .

Do ołtarza przynosimy też:

chleb - był czas kiedy był on tylko mąką i wodą... był czas gdy rósł ...był czas gdy był wrzucony do pieca, by tam nabrać siły i stać się dobrym... Spraw Panie byśmy byli jak chleb, który nigdy się nie nudzi, nie brzydnie, a z dnia na dzień smakuje coraz lepiej.

Hostię - owoc już wypieczonego chleba -dar z którego za chwilę będziemy spożywali i którym będziemy się karmili.... Spraw Panie, byśmy potrafili być jak ta hostia, czyści, zwykli, prości w swej miłości.

Wino i wodę - Chrystus jest Winnym Krzewem, a my latoroślami. Przyjaźń zobowiązuje i domaga się także wierności. Udziel nam tego daru, byśmy jak św. Jan Paweł II entuzjazmem naszego życia, ukazywali piękno i godność każdego powołania.Wójt gminy Zblewo Artur Herold we wzruszającej mowie przed pomnikiem upamiętniającym św. Jana Pawła II m.in. rzekł: Nie było w historii Polski takiego człowieka, który wywarłby tak wielki wpływ na życie Polaków i losy świata. W historii Polski nie było takiego człowieka, który trafił do serc tysięcy, milionów ludzi na całym świecie. Nie było takiego człowieka, który jako papież był tak blisko nas poprzez serdeczność, otwartość, życzliwość, skromność, pokorę.

Na Skwerze Jana Pawła II podczas dzielenia tortu i śpiewów padał deszcz. Pod koniec na niebie rozkwitła tęcza.

Tadeusz Majewski
 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!