www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
niedziela, 20 wrzesień 2020
 
 
Uroczystość z okazji Dnia Patrona i Dnia Przyjaciela Szkoły w Bytoni Drukuj E-mail
wtorek, 23 czerwiec 2015


9 maja 2015 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Patrona i Dnia Przyjaciela Szkoły w Bytoni.

Na początku, o godz. 11, przywitano gości, m.in. wójta Artura Herolda, przewodniczącego RG Leszka Burczyka, radnego powiatu Ryszarda Gumińskiego, proboszcza zblewskiego ks. prałata Zenona Góreckiego, sołtysa Bytoni Janusza Schutzmana, prezesa Zarządu BS w Skórczu Sławomira Flissikowskiego, przewodniczącego Zarządu Związku Gmin Wierzyca Wojciecha Pomina, nadleśniczego Nadleśnictwa Kaliska Marcina Naderza, dyrektora Muzeum Ziemi Kociewskiej Andrzeja Błażyńskiego, byłą dyrektor szkoły w Bytoni Gertrudę Stanowską oraz licznie przybyłych Przyjaciół Szkoły.
- Dzień 9 czerwca 2015 r. to 105. rocznica urodzin naszego patrona, a za kilka dni przypada 6. rocznica nadania imienia Edmunda Dywelskiego i poświęcenia sztandaru Publicznej Szkoły Podstawowej w Bytoni - mówił dyrektor szkoły Tomasz Damasz. - Edmund Dywelski to były kierownik szkoły w Bytoni, nauczyciel, wielki działacz społeczny, Honorowy Obywatel Gminy Zblewo i Przyjaciel naszej szkoły. Myślę, że najlepiej oddadzą to słowa emerytowanego nauczyciela, pochodzącego ze Zblewa – Gerarda Sulewskiego, który tak mówi o naszym patronie: "Pan Edmund Dywelski był niewątpliwie herosem i mistrzem w pokonywaniu różnorodnych trudności życiowych, będąc równocześnie zawsze przyzwoitym człowiekiem i Polakiem oraz prawdziwym pedagogiem".
Podczas dzisiejszej uroczystości pragniemy złożyć naszemu Patronowi hołd wdzięczności za to, że był i jest wśród nas i swoim pięknym, ofiarnym życiem świadczył o służbie drugiemu człowiekowi. Uczył nas, jak dobrze i mądrze żyć, jak wypełniać swoje życiowe posłannictwo, jak rozdawać miłość i dobro, aby świat stawał się coraz lepszy.
- Wzrastamy w szkole Pana Edmunda Dywelskiego - mówili świetni prowadzący Natalia Jaworańska i Szymon Męczykowski. - Jest On naszym wzorem i autorytetem. Poznając Jego życie i naukę, czerpiemy wiele ze skarbnicy Jego myśli i czynów. Uczymy się kochać swój ojczysty kraj i poznawać jego historię.
Po wystąpieniach b. dyrektor szkoły oraz wójta delegacja harcerzy udała się na cmentarz do Zblewa, by złożyć kwiaty i zapalić znicza na grobie patrona, natomiast delegację kl. V (w strojach kociewskich) poszła złożyć kwiaty w miejscu pamięci Patrona.
Wręczono nagrody najlepszym w konkursach: Konkurs na Portret Patrona dla klas I-III SP, Konkurs Wiedzy o Patronie dla klas IV-VI SP, Konkurs Plastyczny o Patronie.

Korzystając z okazji wyróżniono uczennicę klasy III SP Weronikę Bieszkę za wyjątkowe osiągnięcie w Gminnym Konkursie Zbiórki Makulatury. Dziewczynka zebrała 1731 kg. Nagrodę wręczył przewodniczący ZZGW Wojciech Pomin. Wójt Artur Herold ufundował nagrodę specjalną.

Ola Wirkus i Adrian Plombon zaprezentowali stroje kociewskie. Za otrzymane od ofiarodawców pieniądze szkoła zakupiła ich 10 dla uczniów.
Strój kociewski dla dziewcząt omawiał Szymon: - Składa się z białej koszuli z długimi rękawami zapinanymi na guziczki. Na koszulę zakłada się sznurówkę, czyli obcisły, przylegający do figury gorsecik w kolorze zielonym. Zdobi go choinka z białego materiału wykończona czerwoną lamówką. W skład stroju wchodzi również pofałdowana czerwona spódnica wykończona kilkoma rzędami kolorowej tasiemki. Na nią zakłada się płócienny biały fartuszek, u dołu ozdobiony bawełnianą koronką. Dopełnieniem kociewskiego stroju są skorznie, czyli wysokie, sznurowane czarne buty, a na szyi czerwone korale ze szkła barwionego.
Strój męski omawiała Natalia: stanowi biała koszula z długimi rękawami, zapinana na guziki. Kołnierzyk przewiązany jest w kokardę czarną tasiemką. Wierzchni strój uzupełnia kamizelka w kolorze granatowym, zapinana na jeden rząd guzików. Spodnie, czyli buksy, w kratę, wpuszczane są w buty.
A oto fundatorzy: p. Adam Adamowski, pp. Maria i Mariusz Brumirscy, p. Felicja Kołakowska, p. Andrzej Konieczka, pp. Katarzyna i Krzysztof Langowscy, Rada Sołecka na czele z sołtysem p. Januszem Szutzmanem, PP. Lidia i Andrzej Skalscy, p. Żaneta Szulc, pp. Tamara i Aleksander Swobodzińscy, pp. Zofia i Jan Wildmanowie, p. Leszek Burczyk, Nadleśnictwo Kaliska - Nadleśniczy
Marcin Naderza.


Po wręczeniu przez dyrektora szkoły statuetek Przyjaciołom Szkoły rozpoczął się program artystyczny - inscenizacja pt. "Swój patron". Jej scenariusz napisał i wyreżyserował ją p. Piotr Wróblewski. Grali uczniowie z klasy V i VI.
A oto wyniki ww. konkursów.
Konkurs Plastyczny na Portret Patrona Szkoły dla kl. I-III SP: I – Agnieszka Kinowska kl. III, II - Amelia Dembicka kl. II, III - Wiktoria Bassara kl. I
Konkurs Wiedzy o Patronie: I – Julia Urbanowicz kl. IV, II – Agata Bielińska kl. V, III – Dominika Wolff kl. V.
Konkurs Plastyczny o Patronie dla kl. IV-VI oraz gimnazjum: I – Wiktoria Urbanowicz kl. VI, II - – Natalia Dunajska kl. VI, III – Marta Piechowska kl. VI. Wyróżnienie - Dominika Para kl. II gim.
Fot. Tadeusz Majewski
 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!