www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
niedziela, 17 styczeń 2021
 
 
XI Koncert Pieśni Kościelnej w kościele św. Michała Archanioła w Zblewie - zdjęcia (1) i te Drukuj E-mail
piątek, 03 lipiec 2015


Fot. Tadeusz Majewski

JAN PAWEŁ II ŚWIĘTY


Pod takim hasłem 28 czerwca 2015 roku w kościele pw. św. Michała Archanioła w Zblewie odbył się XI Koncert Pieśni Kościelnej. Organizatorem tej imprezy był chór parafialny pw. św. „Cecylii” ze Zblewa. Wystąpiły cztery chóry:

Chór „Polifonia” z Przodkowa – dyr. Katarzyna Zalewska
Warlubski Chór Kameralny z Warlubia – dyr. Michał Rajewski

Chór „Collegium Cantorum” z Chełmna – dyr. Michał Rajewski

Chór pw. św. „Cecylii” ze Zblewa – dyr. Waldemar Klejna

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą pod przewodnictwem ks. wikariusza Piotra Wietrzykowskiego. Podczas Eucharystii chórami dyrygował Pan Michał Rajewski. Koncert otworzył prezes zblewskiego chóru Wojciech Birna.

Muzyka, działając na zmysł, uczucia, wyobraźnię i intelekt, harmonizuje życie wewnętrzne człowieka, a także stanowi jeden ze sposobów, w jaki ludzie manifestują swoją obecnością w społeczeństwie i miejsce w jego hierarchii. Tymi słowami powitano przybyłych gości.

W przecudownej atmosferze, jaka towarzyszyła chórzystom i licznie zgromadzonym miłośnikom muzyki chóralnej, można było wysłuchać kilkudziesięciu utworów z wielu epok i różnych kompozytorów. Występujący artyści zaprezentowali następujące dzieła:

Chór „Polifonia” z Przodkowa:


Alleluja”- Gordon Young

Zdrowaś królewno wyborna” – Andrzej Koszewski

Pieniem cię Pani” - ks. Śródka


Warlubski chór kameralny:


Jako róża” – autor anonimowy

Dzwoneczek Maryi” - Stanisław Kwiatkowski

Do Twarzy Chrystusa” – Paweł Bębenek


Chór„ Collegium Cantorum” z Chełmna:

Stabat Mater” - Jacek Piecha
„Modlitwa do Bogarodzicy” - Józef Świder
„O crux ave” - Rihard Dubra

Chór pw. św. „Cecylii’ ze Zblewa:

Jezu, Tyś Miłości słońce” – ks. Mański

Gloria” – utwór ze mszy św. ku czci św. Jana Kantego w opracowaniu

Józefa Furmanika

Łzy matki” – autor nieznany


Wykonawstwo utworów stało na wysokim poziomie artystycznym, o czym świadczy wielkie wzruszenie, jakie towarzyszyło słuchaczom Festiwalu.

Na uwagę zasługuje mini koncert organowy w wykonaniu Patryka Podwojskiego – naszego ziomka. Słuchając utworów młodego artysty można było przenieść się w czasie. W jego wykonaniu usłyszeliśmy następujące utwory:

Preludium” i Fuga D-dur - Jan Sebastian Bach

Improwizacja organowa na bardzo znany temat

Ave Maria” - Franciszek Schubert

Marsz Radetzkiego” - w transkrypcji na organy - Johann Strauss.


Po występie Pana Patryka owacjom, na stojąco, nie było końca. Była to niespodzianka przygotowana przez Prezesa chóru specjalnie na tegoroczny Koncert.

Zaproszone chóry, wraz z gospodarzami, zaśpiewały w hołdzie Janowi Pawłowi II Świętemu, wszak rok 2015 jest poświęcony naszemu wielkiemu Papieżowi.

Na uroczystość przybyli zaproszeni przez chór goście: Wójt Gminy Zblewo Pan Artur Herold, sekretarz gminy Pan Daniel Szpręga, przewodniczący Rady Gminy Pan Leszek Burczyk. Pani Aneta Osowska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Pani Emilia Bielska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, Pani Anna Wojak – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i wiele innych znamienitych gości.

W imieniu organizatorów pragnę wyrazić serdeczne wyrazy wdzięczności wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby ta wspaniała uroczystość odniosła sukces, a chórom za przyjęcie zaproszenia i obecność. Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów koncertu, bez których trudno byłoby ugościć wszystkie chóry. Niech ten koncert, który zakończył się sukcesem, będzie zapowiedzią i zaproszeniem na kolejne spotkanie z pieśnią sakralną w Zblewie.Z muzycznym pozdrowieniem –

Leć pieśni” -

Wojciech Birna

Prezes chóru pw. św. „Cecylii” ze Zblewa


 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!