www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
środa, 27 maj 2020
 
 
Spotkanie liturgiczne z okazji rocznicy spływu kajakowego 20.07.1956 r Drukuj E-mail
piątek, 24 lipiec 2015
 Dnia 20 lipca o godzinie 18 w Paździe (sołectwo Mały Bukowiec) rozpoczęło się spotkanie liturgiczne z okazji rocznicy spływu kajakowego 20 lipca 1956 roku, którego uczestnikiem był Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II.

Dnia 20 lipca o godzinie 18 w Paździe (sołectwo Mały Bukowiec) rozpoczęło się spotkanie liturgiczne z okazji rocznicy spływu kajakowego 20 lipca 1956 roku, którego uczestnikiem był Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II.

Na pamiątkę tamtego wydarzenia, uściślając - krótkiego pobytu wypoczynkowego kajakarzy, w tym Karola Wojtyły, w Paździe, w zeszłym roku za sprawą sołtysa Małego Bukowca Bogdana Sarnowskiego, mieszkańców Małego Bukowca, Borzechowa i ówczesnego proboszcza parafii księdza Konrada Baumgardta postawiono przy rzece Wdzie pomnik.

- Kilkakrotnie ks. Baumgardt rozmawiał ze mną, żeby upamiętnić to miejsce - wspomina Bogdan Sarnowski. - Przecież nie w każdej gminie zatrzymał się przyszły Ojciec Święty. My to miejsce mamy i jesteśmy z niego dumni. Możemy być też dumni z tego pomnika – wygląda pięknie. Podziękowania należą się jego twórcom, jak również wójtowi Lubichowa Sławomirowi Bielińskiemu, który sfinansował zakup dwóch ławek i dwóch pojemników na śmieci.

Podczas spotkania 20 lipca przemawiał ksiądz proboszcz Adam Kapelusz, wójt gminy Zblewo Artur Herold oraz sołtys Borzechowa Renata Klimowicz. Fantastycznie śpiewał zespół "Cały Twój" prowadzony przez Adama Benkowskiego. Pan Adam, na pytanie wójta gminy Zblewo o repertuar, stwierdził, że może grać do bardzo późna, gdyż mają zapasie około 300 tego typu utworów.

Pięknie nad Wdą brzmiała "Barka". Panie z KGW Borzechowo przygotowały w namiotach poczęstunek.

- Często tu bywam, sprawdzam, czy ktoś czegoś nie uszkodził. I widzę, że dużo osób płynących Wdą przystaje tutaj i odpoczywa - zauważą Bogdan Sarnowski, mieszkający od tego miejsca z kilometr. - Specjalnie przestają też turyści jadący w Bory Tucholskie autami. Oglądają i podziwiają, jak ten nasz pomnik jest pięknie wkomponowany w przyrodę. Podoba im się też podejście, nawiązujące do schodów Golgoty. O przymierzu człowieka z przyroda mówił bardzo ładnie wójt. Zauważył, że tam, gdzie zwyciężyła globalizacja, tworzy się społeczny niepokój, a tam, gdzie ludzie żyją w harmonii z przyrodą, go nie ma. Mówił też, że sam, jak nasz papież, bardzo lubi przyrodę. Człowiek żyjący w zgodzie z przyrodą ma w sobie dużo miłości i dobroci.

Tadeusz Majewski

 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!