www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
niedziela, 09 sierpień 2020
 
 
Wszyscy mieszkańcy wsi Kleszczewo Kościerskie i... odkrycie! Drukuj E-mail
niedziela, 09 sierpień 2015
Przeglądając w komputerze archiwum natrafiłem na nieopisane zdjęcie, które już zamierzałem

Przeglądając w komputerze archiwum natrafiłem na nieopisane zdjęcie, które już zamierzałem "odłożyć", gdy nagle coś mnie tknęło. Coś znajomego za plecami zgromadzonych. Odszukałem zdjęcie otrzymane kiedyś od Heleny Cieślińskiej, na którym stoją wszyscy mieszkańcy Kleszczewa Kościerskiego i... nie ma wątpliwości! To "odkryte" zdjęcie również zostało wykonane w Kleszczewie Kościerskim przed pomnikiem Chrystusa Króla.
Kilkanaście lat temu "Dziennik Bałtycki" zaczął drukować "zdjęcia masowe". Robione je na w przerwach jakichś ważnych uroczystości lub podczas specjalnie uzgodnionych sesji, np. na wiejskim placu lub łące. Pomysł, obliczony na zwiększenie sprzedaży gazet w wybranej miejscowości wcale nie był pionierski. Podobne zdjęcia wykonywali przedwojenni fotografowie. Prezentowane tutaj zdjęcie (ok. 1930 r.) miała w swoim zbiorze Helena Cieślińska, z domu Łącka.
Całe zdjęciePrawa strona z pomnikiem Chrystusa KrólaLewa strona. Za plecami dom rodziny Łąckich

Przy domu Łąckich, przed pomnikiem Chrystusa, zebrali się mieszkańcy całej wsi. Obok księdza stoją dwie dziewczynki, Helena i Bronisława Łąckie, być może jedyne dające się dziś opisać osoby. Napis na marmurowej tabliczce informuje, że figurę postawiono w dniu 25. rocznicy pożycia małżeńskiego rodziców pani Heleny, Joanny i Franciszka Łąckich.
Zdjęcie było publikowane w "Kurierze Zblewskim" oraz w mojej książce pt. Przeplotnia".

Dziś przeglądając w komputerze archiwum natrafiłem na nieopisane zdjęcie, które już zamierzałem "odłożyć", gdy nagle coś mnie tknęło. Coś znajomego za plecami zgromadzonych - zdobienie podstawy pomnika i charakterystyczne zdobienie z cegieł na budynku za nim. Czym prędzej odszukałem zdjęcie otrzymane kiedyś do zeskanowania od Heleny Cieślińskiej, na którym stoją wszyscy mieszkańcy Kleszczewa Kościerskiego i... nie ma wątpliwości! To "odkryte" zdjęcie również zostało wykonane w Kleszczewie Kościerskim przed pomnikiem Chrystusa Króla.
No tak, jest drugie rewelacyjne dla historii wsi i regionu zdjęcie, ale to na razie pół sukcesu. Pozostaje jeszcze ustalić, kiedy zostało wykonane i kto na nim jest. Może odezwie się ktoś z kleszczewian?
Tadeusz Majewski

WSPOMNIANY WYŻEJ REPORTAŻ NA TEMAT KLESZCZEWA KOŚCIERSKIEGO - PRZEJDŹ

WSPOMNIANY REPORTAŻ NA TEMAT KLESZCZEWA KOŚCIERSKIEGO - E-BOOK "PRZEPLOTNIA", Str. 308 - PRZEJDŹ


 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!