www.mamboteam.com
 
piątek, 27 listopad 2020
 
 
Tak działa Koło Gospodyń Wiejskich z "lewarem"! Drukuj E-mail
środa, 19 sierpień 2015
 Dnia 16 sierpnia w Bytoni odbywają się Odpusty Św. Rocha. Tegoroczny otworzy nową tradycję. Będą to również integracyjne spotkanie wiejskie

W dniu 16 sierpnia w Bytoni odbywają się Odpusty Św. Rocha. Tegoroczny otworzy nową tradycję. Będą to również integracyjne spotkanie wiejskie

Wnętrze kościółka, oświetlone słońcem wpadającym przez witraże i z ołtarzem przyozdobionym sierpniowymi gradiolami, było tego dnia wyjątkowo piękne. Ks. proboszcz Zenon Górecki w kazaniu mówił o świętym Rochu i o multimilionerze, który zapisał wszystko jedynej córce, ale pod warunkiem, że wyrzeknie się chrześcijańskiej wiary. Ona jednak się nie wyrzekła. Na pytanie, dlaczego, odpowiedziała: czym jest bogactwo mojego ojca wobec bogactwa Ojca mego w niebie. Na zakończenie odbyła się procesja wokół kościółka, w której szli bardzo elegancko ubrani mieszkańcy Bytoni, a dziewczynki prószyły kwiatki.

- Nasza inicjatywa jest rozwinięciem Odpustu Świętego Rocha – mówi sołtys wsi Janusz Schutzmann. - On jest patronem naszej miejscowości. Od zawsze przy berlince stoi kapliczka ku czci św. Rocha. Potem powstał kościółek pod jego wezwaniem. Po mszy część osób udała się na plac remizy. W jej budynku od niedawna istnieje gruntownie odnowiona świetlica wiejska. Wójt Artur Herold podziwiał wielkie zaangażowanie w organizację tej imprezy Koła Gospodyń Wiejskich (koła, którego sołtys jest, jak to określono, "lewarem" – T.M.). Mamy jego pełne zrozumienie i poparcie. Nasza inicjatywa uczczenia świętego również takim rodzinnym spotkaniu, bo były także atrakcje dla dzieci, ma na celu dalszą integrację mieszkańców wsi. Spotkanie to pokazało, że Bytonia wcale nie jest podzielona. Później przychodzili ci, którzy poszli po mszy do domu. Byli też ludzie z zewnątrz. Mówili mi, że w Bytoni takiej imprezy jeszcze nie było, ba, nie było nawet w gminie. Mieliśmy oczywiście rozmaite festyny, ale nie o takim charakterze. Spotkanie trwało do ciszy nocnej, tj, do godz. 22.

Uroczystość przed remizą filmował Paweł Gadomski. Co ciekawe, pan Paweł "kręcił" również 30 lat temu uroczystość otwarcia remizy. Film puszczono w telewizji. Dziś można go znaleźć na YouTube, o czym piszmy w wywiadzie z Bartłomiejem Fottą.

Tekst i foto Tadeusz Majewski

 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!