www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
wtorek, 07 lipiec 2020
 
 
Święto Niepodległości w ZSP w Kleszczewie Kościerskim i w ZSP Borzechowo Drukuj E-mail
niedziela, 15 listopad 2015
 10 listopada 2015 roku uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Kleszczewie Kościerskim uczcili 97. rocznicę odzyskania niepodległości uroczystą akademią. Wszyscy odświętnie ubrani, na piersi z biało-czerwonym kotylionem, który otrzymali od gospodarza uroczystości – klasy II gimnazjum.

10 listopada 2015 roku uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Kleszczewie Kościerskim uczcili 97. rocznicę odzyskania niepodległości uroczystą akademią. Wszyscy odświętnie ubrani, na piersi z biało-czerwonym kotylionem, który otrzymali od gospodarza uroczystości – klasy II gimnazjum.
Apel rozpoczął się „Pieśnią Konfederatów” w wykonaniu szkolnego chóru „Źródło”. Pieśń tę nasz chór zaprezentował w sobotę, 07.11.15 roku, na II Międzygminnym Konkursie Poezji i Pieśni Patriotycznej w Starej Kiszewie, zajmując I miejsce.
Następnie klasa II gimnazjum zabrała wszystkich w krótką podróż po kartach historii Polski. Uczniowie przypomnieli czas zaborów, próby odzyskania wolności przez Polaków, a wreszcie okres pierwszej wojny światowej – czas bólu, trudnych wyborów, ale i nadziei na niepodległy byt naszego państwa. Emocje związane z tym okresem w dziejach naszej historii podkreślały pełne nostalgii pieśni w wykonaniu szkolnego chóru. Zwieńczeniem oczekiwań Polaków był dzień 11 listopada 1918 – po 123 latach niewoli naród polski odzyskał niepodległość! I chociaż rocznica upamiętniająca ten dzień jest świętem radosnym, w którym celebrujemy zwycięstwo, to skłania nas także do zadumy i refleksji nad historią Polski. Pragniemy tego dnia złożyć hołd tym, którzy za naszą wolność walczyli i nie wahali się oddać życia za marzenie o wolnej Polsce. Zastanawiamy się, co to znaczy być Polakiem i jak rozumiemy słowo patriotyzm.
Na zakończenie cała szkoła zaśpiewała „Rotę”, pieśń jednoczącą wszystkich Polaków, przypominającą, że siła narodu tkwi w jego jedności i kultywowaniu tradycji.

Monika Glaner
Autor zdjęć: Maciej Kubik
 
Narodowe Święto Niepodległości - uroczysta akademia w Zespole Szkół Publicznych w Borzechowie


10 listopada 2015 r. obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Uczciliśmy w ten sposób 97. rocznicę wolnej Polski. Wolność i niepodległość po 123 latach obcych zaborów wywalczyli dla nas nasi przodkowie. Okupili to własną krwią i życiem. Dzisiaj, za możliwość życia w wolnej ojczyźnie, pragnęliśmy oddać im hołd. Przystroiliśmy naszą szkołę w symbole i barwy narodowe. Uczniowie naszej szkoły przygotowali z tej okazji część artystyczną, podczas której recytowali patriotyczne wiersze, a chór zaśpiewał piękne piosenki. We występie przypomnieli wszystkim, co działo się z Polską i Polakami od 1772 roku, czyli od I rozbioru, aż do roku 1918. Wszyscy obecni w skupieniu i z uwagą wysłuchali tej wyjątkowej lekcji historii. Nasza szkolna uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego.


„Dzisiaj wielka jest rocznica – Jedenasty Listopada!

Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa.

Im to bowiem zawdzięczamy Wolność – polską mowę w szkole,

To, że z kart historii poznajemy dziś niewolę.

Uroczyście biją dzwony, w mieście flagi rozwinięto…

I me serce się raduje, że obchodzę Polskie święto.” 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!