www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
czwartek, 03 grudzień 2020
 
 
Sukces Gminy Zblewo dotyczący odliczenia podatku VAT! Drukuj E-mail
środa, 02 grudzień 2015

Sukces Gminy Zblewo i precedensowa uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie odliczenia podatku VAT

Ogromnym sukcesem po prawie rocznej batalii zakończyła się sprawa sądowa dotycząca możliwości odliczenia podatku VAT przez Gminy od zrealizowanych inwestycji kanalizacyjnych. Dotychczas Gmina Zblewo realizując inwestycje kanalizacyjne nie miała pewności co do możliwości zwrotu poniesionego podatku od towarów i usług VAT, ponieważ po wybudowaniu sieci kanalizacyjnej Urząd przekazywał sieć Zakładowi Komunalnemu w Zblewie, będącym zakładem budżetowym. Teraz się to zmieni.
Wielokrotnie mówiłem o tym na zebraniach wiejskich, że czynimy starania, aby odzyskać ok. 1 mln. zł z poniesionego podatku VAT z inwestycji dotyczącej budowy sieci kanalizacyjnej realizowanej na terenie Gminy Zblewo w poprzednich latach ze środków unijnych. Nasz sukces jest tym większy, że uchwała sędziów NSA w pełnym składzie ma bezpośredni wpływ na wszystkie gminy w Polsce, które nie mogły do tej pory skutecznie odzyskać podatku VAT.
Pojęta uchwała NSA jest ostateczna i wiąże zarówno sądy, jak i organy podatkowe w kwestii zwrotu (odliczenia) podatku VAT. W tej chwili referat finansowy w Urzędzie Gminy analizuje skutki finansowe dla naszego budżetu.
Uchwała NSA ma niebagatelne znaczenie dla kolejnych inwestycji, które będą realizowane w przyszłości. Analizujemy również potencjalną możliwość odzyskania podatku VAT w realizowanej obecnie budowie hali widowiskowo-sportowej w Zblewie. W najbliższych latach staniemy przed ogromnym wyzwaniem związanym z budową sieci kanalizacyjnej do Bytoni oraz modernizacją oczyszczalni ścieków w Zblewie. Szacowana wartość inwestycji to ponad 18 mln. zł.
Po wyroku NSA Gmina będzie miała prawo do zwrotu ok. 3 mln. zł. Biorąc pod uwagę wartość planowanego dofinansowania z Unii Europejskiej na poziomie ok. 10 mln. zł. koszt dla Gminy wyniesie nie 8 mln zł.,a 5 mln. zł.

Artur Herold

Wójt Gminy

Pogrubioną czcionką zaznaczyliśmy zdanie, którego część "wypadła" w listopadowym numerze "Kuriera Zblewskiego", za co przepraszamy Czytelników.

Tadeusz Majewski
 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!