www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
środa, 23 wrzesień 2020
 
 
Być może najstarszy sztandar w powiecie starogardzkiem! Fb podpowiada! Drukuj E-mail
środa, 09 grudzień 2015


Rano napisałem: "Ten być może najstarszy sztandar w powiecie starogardzkim wkrótce zostanie przekazany władzom gminy Zblewo. Na dniach napiszemy, po zdobyciu szczegółowych informacji, o jego burzliwej historii. Sztandar ten jest także specyficznym źródłem wiedzy w kilku dziedzinach. Między innymi podpowiada (o ile na obrazie nie mamy "przeidealizowania"), jak wyglądał strój kociewski."
Teraz pod zdjęciami zamieszczam informacje z Fb oraz prośbę do władz w sprawie innego sztandaru (też pokazuję go na zdjęciach).
Tadeusz Majewski    


Janek Stachowiak Na pewno jest to sztandar Kółka Rolniczego w Zblewie założonego w 1919 roku i którego pierwszym prezesem został Władysław Szwedowski, sekretarzem Franciszek Orlikowski, a skarbnikiem Franciszek Mazurowski. Organizacja ta należała do Pomorskiego Towarzystwa Rolniczego. Sztandar ten został poświęcony 16.06.1929 roku przez księdza proboszcza zblewskiego kościoła - Zakrysia. Na ten sztandar, który został ufundowany na dziesięciolecie istnienia kółka, złożyli się wszyscy członkowie dając po 25 kilogramów żyta. Sztandar ten ocalał z pożogi wojennej dzięki Franciszkowi Mazurowskiemu, który go ukrył. Zapis na sztandarze "60-lecie" dotyczy Pomorskiego Towarzystwa Rolniczego, które tworzyło się na Pomorzu w okresie 1858-1861 roku.
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski Janek Stachowiak Wielkie dzięki Panie Janku! Pozdrawiam Emotikon smile
Janek Stachowiak
Janek Stachowiak Panie Tadeuszu, bardzo interesuje mnie sztandar zblewskiego "SOKOŁA"- dużo czasu poświeciłem wraz z Panem Eugeniuszem Cherkiem na to, aby KTOŚ ze zblewskich włodarzy podjął działania w celu sprowadzenia tego SZTANDARU z Muzeum Sportu i Turystyki w. Warszawie. "Stare władze" miały to w .... i miałem nadzieję, że zainteresuje się tym wójt Artur Herold i po latach Sztandar Towarzystwa Gimnastycznego "SOKÓŁ" będzie w zblewskiej izbie pamięci. Czy tego doczekam się ja i inni zainteresowani? Liczę na Pańska pomoc!
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski Janek Stachowiak Jutro przedstawię sprawę wójtowi.
Jolanta Lempiecho
Jolanta Lempiecho Panie Tadeuszu czytam Pana artykuły z wielkim zainteresowaniem dziękuję
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski Jolanta Lempiecho Serdecznie dziękuję Emotikon smile
Eugeniusz Cherek
Eugeniusz Cherek Tak! Sztandar zblewskiego TG "Sokół" jest w Warszawie. Nie jest eksponowany. Leży w magazynie! Nie ma problemu, by go odzyskać dla zblewskiej społeczności!
Janek Stachowiak
Janek Stachowiak Panie Genku, dziękuje że jest Pan cały czas ze mną w temacie SOKOŁA...
 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!