www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
poniedziałek, 30 listopad 2020
 
 
Odzyskanie podatku VAT. Sukces finansowy gminy Zblewo! Drukuj E-mail
wtorek, 29 marzec 2016


Motyw odzyskania podatku VAT często przewijał się na sesjach Rady Gminy Zblewo, ale dla wielu obserwatorów sesji był on czystą abstrakcją. Wójt Artur Herold mówił o tym także na grudniowej, gorącej sesji budżetowej (na zdjęciu). A teraz mamy przyjemność napisać, że... pieniądze są już w gminnej kasie!W ubiegłorocznym wydaniu „Kuriera Zblewskiego” w listopadzie informowałem Szanownych Mieszkańców naszej gminy o sukcesie, jaki odniosła gmina Zblewo przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawie odzyskania podatku VAT.

Po wydanym wyroku NSA w pełnym składzie z 22 października 2015 r. odzyskanie należnych nam środków było kwestią czasu. Ponad 90 procent odzysku VAT-u dotyczyło zrealizowanej inwestycji wodno-kanalizacyjnej w latach 2010-2012. Podczas uchwalania budżetu na rok 2016 informowałem radnych o tym fakcie. Jednak nie wszyscy wówczas wierzyli w nasz sukces. Dzisiaj można potwierdzić, że nasz plan udało się wykonać w stu procentach. Gmina Zblewo odzyskała podatek VAT w wysokości ponad 2,19 miliona złotych.

Na uwagę zasługuje fakt, że przy odzyskiwaniu VAT-u z Urzędu Skarbowego nie korzystaliśmy z pomocy wyspecjalizowanych firm zewnętrznych, których wynagrodzenie wolnorynkowe sięga nawet 30 procent wysokości odzyskanych środków. Część odzyskanego VAT-u wraz z odsetkami musieliśmy zwrócić do Urzędu Marszałkowskiego, ponieważ wcześniej częściowo został nam on sfinansowany ze środków unijnych. Jednak w budżecie pozostaje nadal blisko 1 milion złotych.

W tej chwili rozpoczynamy procedurę odzyskania naliczonych nam odsetek w wysokości ponad 336 tysięcy złotych. Liczymy również na sukces w tej kwestii.

Kolejną wspaniałą informacją dla naszego budżetu jest otrzymanie przez nasz samorząd dodatkowych środków finansowych zakończonej budowy kanalizacji. Otóż w grudniu 2015 r. otrzymaliśmy pismo w sprawie możliwości zwiększenia dofinansowania ze środków unijnych na zrealizowany w latach 2010-2012 projekt pn. „Kompleksowe uporządkowanie gospodarki ściekowej w Gminie Zblewo - etap I”. W związku z powyższym została szczegółowo przygotowana odpowiednia dokumentacja, którą przedstawiliśmy w odpowiednim świetle oraz w wymaganym czasie dostarczyliśmy do Urzędu Marszałkowskiego. Udało się!

W dniu 16 marca 2016 r. podpisałem aneks do umowy, w którym zwiększa nam się dofinansowanie w kwocie ponad 865 tysięcy złotych. W sumie pozyskaliśmy dodatkowe środki finansowe w wysokości około 1,8 miliona złotych, które zostaną przeznaczone na inwestycję w gminie Zblewo.

Artur Herold

Wójt Gminy Zblewo
 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!