www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
niedziela, 20 wrzesień 2020
 
 
Jeszcze o świetnym występie KGW Bytonia na turnieju w Jabłowie! - cz. 2 Drukuj E-mail
wtorek, 29 marzec 2016


Z przyczyn obiektywnych opóźniła się druga część relacji z XII Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłowie. Niemniej co się odwlekło, nie uciekło. Ba, wyszło nawet na korzyść. Macie Państwo nie tylko fotorelację, ale i wywiad z wspaniałymi paniami z Bytoni. A ta fotka to moje  (T.M.) osobiste zdjęcie roku!        

W sobotę 12 marca w Jabłowie odbył się XII Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. Jestem na tej cyklicznej imprezie co roku i podziwiam poziom, jaki prezentują najlepsze zespoły. I szczerze przyznam - obawiałem się, że KGW Bytonia, beniaminek w tych "zawodach", wypadnie - jak to na ogół jest z beniaminkami - przeciętnie. Tymczasem "show" (5 konkurencji), jaki pokazały panie z Bytoni, stał na znakomitym poziomie!


O występie KGW Bytonia z Elżbietą Schutzmann, Hanną Jakubowską i Januszem Schutzmannem rozmawia Tadeusz Majewski.

- Jak to się stało, że gminę Zblewo reprezentowało KGW Bytonia?

- 2 lutego byłyśmy na zebraniu w Urzędzie Gminy, które zwołał wójt. To on zaproponował, żeby wystąpiło KGW Bytonia, jedenaste koło w gminie. Większe koła z gminy na powiatowym turnieju już były. Inne koła są za małe, a łączyć nie można. Nasze też jest dość małe. Mamy jedenaście osób aktywnie działających, a przykładowo w takich Koteżach jest z sześćdziesiąt.

- Ile czasu trwały przygotowania?

- No właśnie. Miałyśmy na przygotowania tylko trzy tygodnie, dwie próby na tydzień. "Co one zrobią w tak krótkim czasie" – niektórzy mówili ze zmartwieniem. Po tym spotkaniu była u nas burza mózgów.

- Oceńmy w skrócie poszczególne konkurencje...

- Pierwsza, "pierogi", to nie sztuka. Miał być jeden gatunek, a my zrobiłyśmy cztery: z dynią, soczewicą, kaszą gryczaną i szpinakiem i fotą. Podane na czterech półmiskach. Bardzo smakowały. Gdybyśmy wiedziały, że powinien być szczegółowy opis, to byłby. Zrobiłyśmy ogólny, na przykrywkach.

- W tej konkurencji chyba wszystkie koła miały tyle samo punktów. Następna konkurencja...

- "Z tego powodu rozpiera nas duma" – prezentacja sukcesów KGW. Anita mówiła po kociewsku, czego żaden zespół nie zrobił.

- Prezentacja była znakomita. Zespołowa, w formie wykładu. Już wtedy pomyślałem – no proszę, w tej konkurencji KGW Bytonia najlepsza... Potem scenka kabaretowa....

- Tak, skecz pt. "Przez dziurkę od klucza". Z muzyką i śpiewem. Podkład muzyczny wzięłyśmy z "Plotki – ploteczki" zespołu "Beyer". Pozmieniałyśmy słowa.

- Jako widz mogę stwierdzić, że to było doskonałe. Występ jak bardzo barwny, panoramiczny teledysk o zalotach, miłości, ślubie i pokładzinach parki na oczach całej wsi, bardzo dynamiczny i dowcipny. Świetna gra aktorska! Jeszcze był znakomity występ KGW Szlachta. Ale w moim notatniku zapisałem – KGW Bytonia na pierwszym miejscu po 3 konkurencjach! I konkurencja "Pokaz mody".

- Wystąpiła Katarzyna Gulan, z natury urodzona modelka (Janusz Schutzmann urzędowym głosem: - Sołtys się pod tym podpisuje). Strój miał być z gazet. Nici, sznurek, zszywacz, klej, gazety kolorowe i czarno-białe. Suknie robiłyśmy na zmianę tydzień. Wałki, wachlarze i wachlarzyki. W międzyczasie zmieniałyśmy słowa skeczu.

- Pokaz był świetny. Nic się z miejscami nie zmieniło w moim notesie z kolejnością. I konkurencja "Taniec".

- Tu miałyśmy problem z ułożeniem kroków, więc wybrałyśmy polkę. Podobały nam się miotlarze (taniec z miotłami) i korkocz (w korkach, drewnianych butach, wziętych pod koniec do rąk, by rytmicznie nimi uderzać), świetnie wykonany przez KGW Szlachta. Też się przymierzałyśmy do korkocza. Miałyśmy przygotowane korki, skarpety, ale 3 tygodnie to za mało.

- W moim notesie KGW Szlachta zrównało się z KGW Bytonia. Ale wygrało KGW Bobowo. Niemniej byłem dumny z występu pań, zresztą docenionego przez jurorów. Szkoda, że na tej imprezie nie ma elektronicznej tablicy, żeby na bieżąco obserwować punktację jurorów. Włączyłbym w to też widzów. Byłoby ciekawiej i bez posądzeń o jakieś układy. Jakie plany na przyszłość? Może występ w Zblewie?

- Po tej mobilizacji i występie mamy niesamowitą satysfakcję.... Może i taki występ, ale najpierw musimy zrobić porządki dookoła świetlicy.

Sołtys: - A ja werandę zrobię. Wójt powiedział: "Rób, a ja środki znajdę". W tym roku mamy 30-lecie otwarcia świetlicy.


Słowa piosenki śpiewanej podczas skeczu


Raz Haneczka do Janeczka mówi w wielkiej tajemnicy

Jakby jakaś klaperbaba: Cóż się dzieje w Bytonicy!

Ten Januszek tak do Elki raz się tak przystawił,

Tak nachodził, tak namawiał, że jak śliwka w kompot wpadła


Ref.: Hej, cicho sza, ploty i ploteczki,

Hej, cicho sza, każda z innej beczki

Hej, cicho sza, zna je cała okolica,

Hej, cicho sza, choć to wielka tajemnica (2 razy)


A plotkary stare, młode już nie muszą stać pod płotem,

Bo odkryły nową modę przez dziurkę od klucza.

Takie są już ludzkie wady, prócz zabawy i uciechy.

Sami chcemy być jak święci, a lubimy cudze grzechy.


Ref.: Hej, cicho sza, ploty i ploteczki...


Zespół KGW Bytonia: Elżbieta Schutzmann, Hanna Jakubowska, Marzena Para, Małgorzata Begier, Małgorzata Pienschke, Izabela Jaworańska, Jolanta Spychalska, Krystyna Grzenkowska, Katarzyna Gulan, Anita Zimnak, Barbara Beger. Kapelmistrze: Zbigniew Kostka i Zbigniew Milewski. Zabezpieczenie techniczne i duchowe: sołtys Janusz Schutzmann. Doradztwem służyła Ewa Jędrzejewska.
Trzy dni przed impreza w Jabłowie odwiedziłem panie z KGW w ich świetlicy. Było już dość późno, ale trwały jeszcze pracy nad kreacją do pokazu mody (konkurencja "Sukienka z papieru gazetowego").

A teraz już Jabłowo...Trochę śpiewu, trochę tańca...

I pokaz mody. Popatrzcie, jaka szalona konkurencja!
Znakomicie wykonany korkocz przez panie KGW Szlachta. 
Bardzo wzruszona Elżbieta Schutzmann odbiera nagrodę z rąk starosty Kazimierza Chyły... 

Pamiątkowe zdjęcie KGW Bytonia i delegacji gminy Zblewo.
Fot. Tadeusz Majewski 


Świetny występ KGW Bytonia w Jabłowie cz. 1  - przejdź

"Przez dziurkę od klucza". Brawurowo wykonana scenka przez KGW Szlachta! - przejdź

 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!