www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
czwartek, 04 czerwiec 2020
 
 
KLESZCZEWO KOŚCIERSKIE. Dzień Ziemi – Dzień Zdrowia Drukuj E-mail
wtorek, 10 maj 2016
Dzisiejszy dzień upłynął w naszej szkole pod hasłem zdrowia. Obchodziliśmy bowiem Dzień Ziemi. A skoro o troszczeniu się o Ziemię mowa, nie może zabraknąć zadbania o jej mieszkańców, a więc o NAS. Dlaczego? Wiadomo… nasze zdrowie – i fizyczne, i mentalne – zapewni zdrowie naszej planecie. My bowiem jesteśmy jej „opiekunami”. Tak właśnie myślimy, stąd połączenie tych dwóch tematów.

Dzisiejszy dzień upłynął w naszej szkole pod hasłem zdrowia. Obchodziliśmy bowiem Dzień Ziemi. A skoro o troszczeniu się o Ziemię mowa, nie może zabraknąć zadbania o jej mieszkańców, a więc o NAS. Dlaczego? Wiadomo… nasze zdrowie – i fizyczne, i mentalne – zapewni zdrowie naszej planecie. My bowiem jesteśmy jej „opiekunami”. Tak właśnie myślimy, stąd połączenie tych dwóch tematów.

Kilka dni wcześniej zostały ogłoszone konkursy. Pierwszy z nich polegał na wykonaniu ulotki pod hasłem „Używkom mówimy NIE”. I miejsce zajęła w nim Marcelina Szarkowska, II – Oliwia Porazik, III – Patrycja Paprocka, a wyróżnienie otrzymała Małgorzata Woźniak.

W drugim konkursie „Znaki nakazu i zakazu na terenie szkoły” I miejsce należy do Sandry Chociaj (zwrócenie uwagi na problem bezpieczeństwa w czasie przerw – „Nie biegaj!”), II miejsce zdobył Nikodem Bielang (uwrażliwił nas swoim hasłem na ważną sprawę uśmiechu – „Nakaz ciągłego uśmiechu!”), III miejsce przyznano Roksanie Richert („Zakaz używania telefonów w szkole!”; jak wiadomo one nie zawsze uczniom pomagają), wyróżnienie otrzymała Julia Bujak, którą też zainspirowały telefony.

Dzień rozpoczął się przygotowaniem w klasach zdrowego śniadania. Uczniowie przynieśli do szkoły zdrowe produkty, z których przygotowywali sobie pożywny posiłek. Kanapki były wesołe i wiosenne; królowały na nich warzywa: sałata, rzodkiewka, pomidory i świeże ogórki. Piramidę zdrowia nasi uczniowie doskonale znają i wiedzą, że podstawą zdrowej diety są warzywa, a nie chipsy!:-)

Po śniadaniu czekały na uczniów różne atrakcje. Klasy I-III i oddział przedszkolny wykonywały plakaty „Kompozycje z warzyw i owoców”. Dzieci kolorowały, a następnie wycinały owoce i warzywa. Z ich wspólnej pracy powstały wprost bajeczne plakaty.

Niezaprzeczalnie największą atrakcją była zumba. Jedna z matek naszych uczniów, Agnieszka Keister, pokazała uczniom tę formę aktywności fizycznej, a następnie zaprosiła wszystkich do wspólnego tańca. Siedzących pod ścianą było naprawdę niewielu. A jeśli już siedzieli, niech żałują, bo jak wszem i wobec wiadomo, w zdrowym ciele, zdrowy duch!

W gabinecie pielęgniarki, Wiesławy Czarneckiej, uczniowie mogli się zmierzyć, zważyć i sprawdzić swoje ciśnienie tętnicze. Tego dnia w szkole nie było sprawdzianów, kartkówek i pytania, stąd i ciśnienie większości uczniów było prawidłowe.

Nauczycielki biologii i przyrody (Beata Kolbusz i Mirela Trawicka) przygotowały spotkania dla szkoły podstawowej i gimnazjum, na których grupy uczniów reprezentujące klasy mogły wykazać się swoją wiedzą z zakresu zdrowego odżywiania, budowy i roli układu pokarmowego i składników odżywczych. Uczniowie świetnie się bawili rozwiązując krzyżówki, rebusy oraz biorąc udział w kalamburach i quizie.

Nasi uczniowie zostali też przeszkoleni z zakresu pierwszej pomocy przez Macieja Kubika, nauczyciela wych. fiz.

Na podsumowującym apelu dziewczęta z klasy II gimn. przedstawiły montaż słowny oparty na poezji ks. Jana Twardowskiego- przygotowany na języku polskim z Marzenną Dąbrowską - który jak wiadomo był czcicielem piękna tego świata. Klasa Ib sz.p. zatańczyła i zaśpiewała ekologiczne reggae. Uczniom biorącym udział w konkursach i quizach zostały wręczone nagrody.

Inicjatorem i pomysłodawcą obchodów Dnia Ziemi – Dnia Zdrowia był zespół nauczycieli realizujących projekt Szkoła Promująca Zdrowie – Wioleta Kujach, Hanna Jankowska, Mirela Trawicka, Krystyna Olszowa, Helena Walos, Katarzyna Kulas. Wyżej wymienionym osobom pomagali pozostali nauczyciele naszej szkoły.
 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!