www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
niedziela, 27 wrzesień 2020
 
 
STRAŻACY. Niby zwyczajni ludzie, bliżsi i dalsi sąsiedzi, również nieznajomi Drukuj E-mail
wtorek, 31 maj 2016
„Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” ....słowa przysięgi młodego strażaka ukazują, że nie jest to zwyczajne działanie lecz szlachetna służba Bogu, ludziom i Ojczyźnie. Strażak to osoba nadzwyczaj odważna, dzielna i wytrwała... Strażak to osoba, która słysząc dźwięk syreny zostawia wszystko rodzinę, dzieci, przyjaciół i biegnie ratować życie drugiego człowieka.

21 maja 2016 r. w Zblewie odbyły się uroczystości z okazji 125-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zblewie połączone z Powiatowym Dniem Strażaka. Było to duże wydarzenie w historii gminy.

STRAŻACY. Niby zwyczajni ludzie, bliżsi i dalsi sąsiedzi, również nieznajomi. Mają rodziny, dzieci, codzienne swoje zajęcia. Niektórych rozpoznasz po uścisku żelaznej, szorstkiej dłoni, ale możesz się pomylić, bo silnych przecież jest wielu. Czasami paradują w mundurach, obwieszeni odznakami. To jest ich taki portret codzienno-okazjonalny. I ta druga strona. Nagle sygnał, syrena! Wtedy odrywają się od tych swoich codziennych zajęć, by jak najszybciej dotrzeć na miejsce zbiórki i błyskawicznie na miejsce dramatu. Idą jak w dym - ta metafora u nich często nabiera złowrogiej dosłowności: idą w dym. Czasami liczą się sekundy, żeby uratować czyjeś życie. I to jest ich inny obraz – współczesnych herosów, tak na marginesie, ścigających się w rankingu popularności z policjantami.


21 maja 2016 r. w Zblewie odbyły się uroczystości z okazji 125-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zblewie połączone z Powiatowym Dniem Strażaka. Było to duże wydarzenie w historii gminy.

Uroczystość miała kilka odsłon. Najpierw, przed południem, był przemarsz strażaków i delegacji z całego powiatu na czele z orkiestrą z Pinczyna, grającą oczywiście pod batutą strażaka seniora Wacława Ossowskiego.

I Msza święta w intencji strażaków z okazji jubileuszu. Tu dopiero było widać potęgę straży! I potęgę obyczajów, nierozerwalnie związanych z Kościołem. To tu najpiękniej wyglądały szpalery strażaków, sztandary jednostek, tu najdonośniej brzmiał głos pieśni i słów, w tym słów powiatowego kapelana strażackiego ks. Stefan Rogowskiego o początkach straży, o "skrzykiwaniu się, tradycyjnym niesieniu pomocy", co jest oznaką miłości do Boga. Nieprzypadkowo dewizą strażacką jest piękne zdanie: "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek". Taka to służba, w której ziemskie przenika się ze świętym. To tu z kościelnego chóru najdonioślej brzmiały dźwięki orkiestry.

I znowu przemarsz, tym razem na Plac 700-lecia, obok pięknie wyremontowanej remizy.

Na Placu 700-lecia wysłuchano przemówień i wręczono odznaczenia zasłużonym strażakom z powiatu. Wójt Artur Herold mówił m.in. o wielkiej roli straży w procesie przetrwania polskości w okresie zaborów i w procesie odbudowy Polski w czasie odzyskania niepodległości. Wójt, co podkreślał jeszcze przy innych okazjach, nie wyobraża sobie istnienia gminy Zblewa bez straży pożarnej, która nie tylko realizuje zadania z zakresu ochrony przeciwpożarowej, ale także zajmuje się rozwijaniem tężyzny fizycznej, kultury i oświaty oraz rozrywką. Przybywa OSP zadań.

- Obecnie podstawowym celem dla OSP jest realizacja ochrony przeciwpożarowej. współdziałanie w tym zakresie z Państwową Strażą Pożarną, organami samorządowymi i innymi podmiotami, udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych związanych z ochroną środowiska oraz innych klęsk i zdarzeń. OSP i każdemu jej członkowi z osobna za podejmowane działania ratownicze, za poświęcenie w ochronie życia i mienia ludzkiego, za zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy. Z okazji dzisiejszego święta wszystkim strażakom składam najlepsze życzenia. Życzę Wam bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym.

Po tym ksiądz prałat Zenon Górecki poświęcił nowo zakupione ciężki wóz gaśniczy marki MAN. Dzięki temu zakupowi – mówili w kuluarach strażacy OSP Zblewo – zblewska jednostka ma wyposażenie wcale nie gorsze od jednostek zawodowych. Wóz budził wielkie zainteresowanie, m.in. wójtów z Osieka i Lubichowa. W szoferce siedzi się jak w kokpicie samolotu, tyle w nim nowoczesnych urządzeń.

Po części oficjalnej koncert dała z orkiestra z Pinczyna, a przeuroczy show pokazała grupa Alex Team Polpharma Cheerleaders. Dziewczynom przyzwyczajonym do występów na parkiecie wcale nie przeszkadzał zblewski polbruk. Po nich wystąpił zespół z "Czarna Nuta" z Borzechowa i świetna wokalistka – mieszkanka gminy Ewelina Rytelewska. Między występami wójt Artur Herold rozdawał wejściówki do "Lunaparku" stojącego w Zblewie, a dla najmłodszych żetony na dmuchańce. Na scenie prowadzono konkursy dla dzieci z wiedzy o Straży Pożarnej.

Z gminy Zblewo zostali odznaczeni:

UCHWAŁĄ PREZYDIUM ZARZĄDU GŁÓWNEGO ZWIĄZKU OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ za wieloletnią ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej

„ZŁOTYM ZNAKIEM ZWIĄZKU OSP RP” Ochotnicza Straż Pożarna w Zblewie,

UCHWAŁĄ PREZYDIUM ZARZĄDU GŁÓWNEGO ZWIĄZKU OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ za wybitne zasługi w umacnianiu ochrony przeciwpożarowej

„ZŁOTYM ZNAKIEM ZWIĄZKU OSP RP” Druh Krzysztof TRAWICKI – Wicemarszałek Województwa Pomorskiego,

Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Starogardzie Gdańskim

UCHWAŁĄ PREZYDIUM ZARZĄDU GŁÓWNEGO ZWIĄZKU OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ za długoletnią ofiarną służbę i pracę na rzecz ochrony przeciwpożarowej MEDALEM HONOROWYM IMIENIA BOLESŁAWA CHOMICZA”

Druh Marian BOLLIN - długoletni prezes OSP Pinczyn,

UCHWAŁĄ PREZYDIUM ZARZĄDU ODDZIAŁU WOJEWÓDZKIEGO ZWIĄZKU OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ „ZŁOTYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA” Jarosław KINOWSKI – Bytonia,

„SREBRNYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA” Janusz BELKA - Zblewo, Łukasz PROROK – Zblewo,

„BRĄZOWYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA” Artur HEROLD – wójt gminy Zblewo, Czesław KUCZKOWSKI – Zblewo, Łukasz LUBIŃSKI – Zblewo, Jan OSSOWSKI – Pinczyn, Filip RYTELEWSKI – Pinczyn, Mariusz TUCHLIN – Pinczyn, Mariusz WICZANOWSKI – Pinczyn, Rafał ZYCH - Pinczyn.

UCHWAŁĄ PREZYDIUM ZARZĄDU ODDZIAŁU POWIATOWEGO ZWIĄZKU OSP RP w Starogardzie Gdańskim ODZNAKĄ „STRAŻAK WZOROWY” WYRÓŻNIENI ZOSTALI: Mateusz GŁUCHOWSKI – Semlin, Wojciech KLAMAN – Semlin,
Mateusz NADOLNY - Pinczyn, Kamil NIEMCZYK - Pinczyn.

Tadeusz Majewski


 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!