www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA arrow DLA MIESZKAŃCA arrow Powrót do przeszłości - Pinczyn, Pałubinek, Karolewo – Historia mówiona na nowo
wtorek, 21 styczeń 2020
 
 
Powrót do przeszłości - Pinczyn, Pałubinek, Karolewo – Historia mówiona na nowo Drukuj E-mail
sobota, 11 czerwiec 2016
 „Wolno nie być badaczem, ale przed karą wstydu, nie godzi się nie znać ziemi, na której się mieszka” .            Władysław Syrokomla Dnia 7 czerwca 2016 r. odbył się w naszej szkole Wieczorek Historyczny poświęcony dziejom Pinczyna, Pałubinka oraz Karolewa. Podczas spotkania odczytywane były kroniki szkół, które sięgają 1891 r. Dzięki lektorom: Julii Kubik, Agnieszce Glinieckiej oraz Emilii Kuryłowicz mogliśmy przenieść się w odległe czasy, kiedy Orzeł Biały nie mógł jeszcze gościć nad Bałtykiem.

„Wolno nie być badaczem, ale przed karą wstydu, nie godzi się nie znać ziemi, na której się mieszka” .
            Władysław Syrokomla

Dnia 7 czerwca 2016 r. odbył się w naszej szkole Wieczorek Historyczny poświęcony dziejom Pinczyna, Pałubinka oraz Karolewa. Podczas spotkania odczytywane były kroniki szkół, które sięgają 1891 r. Dzięki lektorom: Julii Kubik, Agnieszce Glinieckiej oraz Emilii Kuryłowicz mogliśmy przenieść się w odległe czasy, kiedy Orzeł Biały nie mógł jeszcze gościć nad Bałtykiem.
 
Od czasu zaborów, prześledziliśmy historię szkół przez odzyskanie niepodległości, wizytę prezydenta Ignacego Mościckiego w Karolewie, wybuch II wojny światowej i czas okupacji, kiedy nasi przodkowie uparcie bronili kociewskich tradycji, do czasów komunizmu. Na Wieczorku Historycznym gościliśmy sołtys wsi Pinczyn, p. Irenę Szulkowską, przedstawicieli Rady Sołeckiej w Pinczynie oraz Koła Gospodyń Wiejskich, kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej im. Małgorzaty Hillar w Zblewie, p. Emilię Bielską, a także emerytowanych nauczycieli szkoły w Pinczynie, Pałubinku i Karolewie.
Wiele emocji wywarły na naszych gościach wspomnienia elektryfikacji wsi czy pierwszego radia i  telewizora w naszych miejscowościach. Jeszcze długo po zakończeniu prezentacji
i czytań, nasi goście spędzili nad przeglądaniem kronik i zdjęć.
Dzięki kartom historii dowiadujemy się jak żyli nasi przodkowie, z jakimi trudami dnia codziennego przyszło im się zmagać, a wreszcie z pozostałych zdjęć jak wyglądała kiedyś ziemia, na której żyjemy. Kroniki, dzienniki i  rekwizyty szkolne pozwoliły nam odbyć żywą lekcję historii. Dorośli, powrócili do ław szkolnych, a dzieci i młodzież naszej szkoły powiększyła swą więź ze środowiskiem lokalnym.

Magdalena Mechlińska

 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!