www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
sobota, 04 lipiec 2020
 
 
JUSTYNA SZARKOWSKA. O XVIII Gminnym Konkursie Wiedzy o Kociewiu w Pinczynie Drukuj E-mail
poniedziałek, 27 czerwiec 2016
Tyle się dzieje w gminie Zblewo, że w natłoku nadchodzących materiałów część wchodzi z opóźnieniem. Ale nic nie szkodzi! Są to na ogół materiały, które warto przeczytać w czasie wakacji  Do nich należy "Masterchef i Jaka to melodia? w wydaniu kociewskim - o XVIII Gminnym Konkursie Wiedzy o Kociewiu w Pinczynie". Polecamy, zwłaszcza osobom interesującym się tradycją Kociewia.

Tyle się dzieje w gminie Zblewo, że w natłoku nadchodzących materiałów część wchodzi z opóźnieniem. Ale nic nie szkodzi! Są to na ogół materiały, które warto przeczytać w czasie wakacji.  Do nich należy "Masterchef i Jaka to melodia? w wydaniu kociewskim - o XVIII Gminnym Konkursie Wiedzy o Kociewiu w Pinczynie" (w tym roku konkurs był bardzo pomysłowy i niezwykle emocjonujący). Polecamy, zwłaszcza osobom interesującym się tradycją Kociewia.   

W czasie tegorocznego XVIII Gminnego Konkursu Wiedzy o Kociewiu (28 kwietnia 2016 r.), zorganizowanego w szkole w Pinczynie, uczniowie pięciu szkół gminy rywalizowali w niecodziennych zadaniach. Królowały kulinaria, które zostały wykorzystane w kilku konkurencjach.
Uczestnicy musieli, m.in. „ugotować zupę z brzadu”, czyli z suszonych owoców. Ich zadaniem było wybranie odpowiednich składników do wspomnianej zupy i umieszczenie ich w naczyniu. Nie wszystkie drużyny poradziły sobie z tym zadaniem bezbłędnie; nie było ono wcale łatwe. Bo czy zupę z brzadu można posolić?

Połączono teraźniejszość z przeszłością, a mianowicie uczestnicy konkursu wzięli udział w konkurencji Masterchefa - otrzymali tajemnicze pudełka, które, jak się okazało, zawierały określone przyprawy, potrawy. Musieli nazwać w gwarze kociewskiej. Pod wiekiem każdego z tajemniczych pudełek były, m. in.: bónbónki, czyli cukierki, szneka z glancem - drożdżówka, kubaba - ziele angielskie, liść bobkowy - liść laurowy.

Emocje wzrosły, kiedy to uczestnicy musieli wytężyć swoje mięśnie i poczuli się jak ich przodkowie w czasie mielenia kawy w młynkach prababek. Tempo mielenia było zawrotne, a zapach kawy rozniósł się wokoło. U dorosłych uczestników konkursu, wśród których jako goście znaleźli się: kierownik ZEAPOW w Zblewie p. Marek Mischke, sołtys wsi Pinczyn p. Irena Szulkowska; gospodyni szkoły p. dyrektor Iwona Loroch, pojawiła się chrapka na ową świeżo zmieloną kawę. Wszystkie szkoły otrzymały za to wyczerpujące zadanie maksymalną ilość punktów.

Mielenie kawy to była tylko rozgrzewka przed kolejnym zadaniem praktycznym. Nadeszła bowiem pora na pranie w balijach przy użyciu tarek prababć. Oj, młodzież spaliła niemało kalorii, chcąc zeprać z materiału wzór haftu kociewskiego według M. Wespowej. Zanim wykonali to zadanie, musieli wykazać się znajomością kolorystyki haftu.

W tym roku wykorzystano także przyśpiewki, piosenki kociewskie, organizując konkurencję „Jaka to melodia?” Co prawda nie poprowadził jej Robert Janowski, ale skala trudności zadania była wyższa niż w TV. Odgadnięcie tytułu utworu po 4 nutkach było naprawdę kłopotliwe. Nieliczne szkoły poradziły sobie z tym zadaniem.

Oprócz tego uczestnicy konkursu rysowali przysłowia kociewskie w formie kalamburów i wykazali się wiedzą teoretyczną.

Szkoły zaciekle rywalizowały, a ostateczne wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce-szkoła w Pinczynie,

II miejsce-szkoła w Kleszczewie Kościerskim,

III miejsce-szkoła w Zblewie,

IV miejsce-szkoła w Borzechowie,

V miejsce-szkoła w Bytoni.

Gratulujemy i zapraszamy za rok.
Dziękujemy sponsorom nagród: UG w Zblewie, firmie Dekpol S. A. z Pinczyna, firmie Elpol z Pinczyna.
Duch Kociewia żyje dzięki młodym!

Justyna Szarkowska
Fot. Anna Polc

 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!