www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
sobota, 19 wrzesień 2020
 
 
HANNA HERMAN. Co wynikło ze spotkania trzech "rodzimych" maratończyków w szkole w Bytoni Drukuj E-mail
piątek, 01 lipiec 2016
Jeszcze kilka tygodni temu większość uczniów naszej szkoły ich nie znała. Dzisiaj wszyscy wiedzą, że przed laty również uczyli się w murach bytońskiej szkoły, że są naszymi absolwentami i mają niezwykłą pasję – biegi długodystansowe. To nasi Maratończycy:  Mariusz Kowalewski, Szymon Skalski i Paweł Herman. Biegają od wielu lat. Codzienny trening to średnio kilkanaście kilometrów, w roku około 2300 km. Każdy z nich ukończył kilka maratonów (42,195 km), rekordzistą jest Mariusz – 16, Paweł - 3, Szymon - 3. Ponadto mają na swym koncie 100-kilometrowe marsze na orientację  oraz  półmaratony i wiele innych biegów na długi dystans. Dzisiaj są dorośli, ale swoją przygodę ze sportem rozpoczęli w gimnazjum.

Jeszcze kilka tygodni temu większość uczniów naszej szkoły ich nie znała. Dzisiaj wszyscy wiedzą, że przed laty również uczyli się w murach bytońskiej szkoły, że są naszymi absolwentami i mają niezwykłą pasję – biegi długodystansowe. To nasi Maratończycy:  Mariusz Kowalewski, Szymon Skalski i Paweł Herman. Biegają od wielu lat. Codzienny trening to średnio kilkanaście kilometrów, w roku około 2300 km. Każdy z nich ukończył kilka maratonów (42,195 km), rekordzistą jest Mariusz – 16, Paweł - 3, Szymon - 3. Ponadto mają na swym koncie 100-kilometrowe marsze na orientację  oraz  półmaratony i wiele innych biegów na długi dystans. Dzisiaj są dorośli, ale swoją przygodę ze sportem rozpoczęli w gimnazjum.


Od pewnego czasu zastanawialiśmy się wspólnie z chłopakami, jak ich miłość do biegania przekazać młodszemu pokoleniu. I znaleźliśmy okazję. Jako jedną ze sportowych konkurencji na tegorocznym festynie rodzinnym dyrektor szkoły w  Bytoni zaproponował Bieg Kasztelana, który stałby się konkurencją cykliczną. Zaproponowałam dyrektorowi współpracę z naszymi maratończykami poprzez zorganizowanie spotkania z dziećmi,  treningu przygotowującego do zawodów i włączenie ich w organizację i prowadzenie biegu.
 
23 maja (w poniedziałek)  nasi sportowcy spotkali się w szkole z dziećmi i młodzieżą. Przedstawili w formie prezentacji multimedialnej krótką historię biegu maratońskiego. Opowiedzieli o swoich przygotowaniach do zawodów, przeżyciach podczas biegów i walce z własnymi słabościami tuż przed metą wielokilometrowego wysiłku. Przynieśli swoje medale, puchary, statuetki i inne pamiątki z zawodów, które wzbudziły duże zainteresowanie wśród dzieci. Na koniec spotkania rozdaliśmy wszystkim zaproszenia na trening przygotowujący do Biegu Kasztelana.
                 
Pierwszy trening odbył się w środę 25 maja, drugi - tydzień później. W każdym z nich uczestniczyło po 23 uczniów. Podzieliliśmy ich na dwie grupy wiekowe. Ze starszymi trenowali Szymon i Mariusz, a grupę młodszą poprowadził Paweł. Wspierałam ich organizacyjnie jako przedstawiciel szkoły..

Aby zachęcić dzieci do zabawy, nasi sportowcy Paweł i Szymon przeprowadzili także trening biegowy w klasie I i II  szkoły podstawowej w ramach wychowania fizycznego przy współpracy z nauczycielem p. Maciejem Ossowskim.

Jak łatwo połączyć sport ze sztuką pokazały dzieci na zajęciach świetlicowych.  Zaproponowałam dzieciom, aby narysowały  naszych sportowców podczas zawodów. Prace plastyczne zatytułowaliśmy  „Bieg Maratończyków”. Dzieci bardzo się starały narysować to, co zapamiętały ze spotkania. Wszystkie prace  zawiesiliśmy na gazetce w świetlicy.  Paweł, Szymon i Mariusz bez trudu rozpoznali siebie w tych rysunkach i  z radością przyglądali się każdej pracy.

Organizator – Hanna Herman

 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!