www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
piątek, 22 styczeń 2021
 
 
JÓZEF PUKAŁA: Nikt tutaj nie przyjeżdżał i nie spisywał naszych historii Drukuj E-mail
czwartek, 18 sierpień 2016
Józef Pukała urodził się 18 grudnia 1927 r. w Orzechowcu nad rzeką Zbrucz, (

Józef Pukała urodził się 18 grudnia 1927 r. w Orzechowcu nad rzeką Zbrucz, ("tam gdzie Piłsudski z Petlurą się dogadali"). Jego żona, Stanisława z domu Wrzesińska, urodziła się blisko Brześcia ("niedaleko Czarnobyla"). Oboje wraz z rodzinami zostali wygnani ze swoich wsi. Od 1945 r. mieszkają w Jeziercach (gmina Zblewo). Pan Józef opowiada o mordach w Orzechowcu (w internecie znalazłem tylko jedną konkretną informację - w Orzechowcu banderowcy zamordowali 60 osób).
- Z Orzechowca do Jezierc przyjechało 12 rodzin - mówi pan Józef. - Mieszkają też w innych, okolicznych wsiach.

W "wygrzebanym" z archiwum portalu tekście sołtys Lipiej Góry Piotr Hływa (z Orzechowca!) mówi, że zamieszkali w Kleszczewie, Semlinie i Kręgu - LINK.
Bardzo zaskakujące, że nikt z nimi nie robił wywiadów na temat, co działo się w ich rodzinnej wsi. Nikt też nie rozmawiał z nimi, co przeszli podczas podróży i zasiedlenia w naszych stronach. Sporo wczoraj usłyszałem od pana Józefa, ale do reportażu potrzebuję wypowiedzi jeszcze innych osób i - ewentualnie - zdjęć (inna sprawa, kto uciekając brał zdjęcia?!). Może ktoś się odezwie? Proszę o kontakt: e-mail: Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć lub na Fb - profil Tadeusz Majewski)


Fot. Tadeusz MajewskiPrawdopodobnie (do weryfikacji) śp. Piotr Hływa z Orzechowca, sołtys Lipiej Góry w latach 80 i 90.
 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!