www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
sobota, 26 wrzesień 2020
 
 
W Bytoni zakończył się X plener Artystów Ludowych Pomorza Drukuj E-mail
wtorek, 30 sierpień 2016

Od niedzieli 21 sierpnia do niedzieli 28 sierpnia 2016 w Zespole Szkół Publicznych w Bytoni trwał X już plener Artystów Ludowych Pomorza. Uczestniczyli w nim Kaszubi i Kociewiacy, jak co roku tworząc jedną rękodzielniczą rodzinę.Od niedzieli 21 sierpnia do niedzieli 28 sierpnia 2016 w Zespole Szkół Publicznych w Bytoni trwał X już plener Artystów Ludowych Pomorza. Uczestniczyli w nim Kaszubi, Kociewiacy i Borowiacy, jak co roku tworząc jedną rękodzielniczą rodzinę.Od dziesięciu lat uczestniczy w plenerach Pani Felicja Kołakowska z Tucholi. Ta niezmordowana, wspaniała, utalentowana hafciarka, która naukę wyszywania pobierała jeszcze u Teodory Gulgowskiej przed wojną, ma dziś 91 lat i nie zamierza odłożyć igiełki. Towarzyszyły Jej dwie koleżanki z Tucholi panie Barbara Okonek i Bogumiła Błażejewska – równie utalentowane i zasłużone dla regionu hafciarki. Jeśli już o hafciarkach mowa, w plenerze uczestniczyły także: Katarzyna Nowak z Tczewa, Maria Leszman z Pelplina, Krystyna Engler i Ewa Piotrowska z Pinczyna, równie zasłużone dla kultury ludowej.

Od kilku lat biorą udział znakomici artyści pisania ikon, państwo Krystyna Chwojnicka i Wołodia Drozd z Bytowa. Wołodia na dodatek pięknie śpiewa i gra na akordeonie, umilając plenerowe wieczory w towarzystwie Józka Śniateckiego – akordeonisty z Rumi. Józek wykonał na plenerze bardzo ważna pracę, mianowicie, przeprowadził konserwację Drogi Krzyżowej w Bytoni.

Malarki i malarze również nie próżnowali. Tabun spłoszonych koni na płótnie Alego Zwary zdaje się wyskoczyć z obrazu przed nadciągającą burzą. Miłe oku pejzaże kociewskie Krzysztofa Bagorskiego sprawiły, że często padający deszcz za oknami szkoły stawał się znośniejszy. To samo dotyczy pięknych obrazów Krystyny Śniateckiej, Marleny Stefańskiej i Jolanty Pawłowskiej.


Fot. Tadeusz Majewski

 
Ogromnym sukcesem X pleneru stało się  posadowienie w terenie czterech kapliczek przydrożnych. Tutaj nieocenioną pracę wykonał rzeźbiarz Marek Pawelec ze Zblewa. Przystosował do roli kapliczek cztery potężne dębowe kloce. Jedną z kapliczek wyposażył w trzy figury swego dłuta. Ta stanęła  w sąsiedztwie przystanku kolejowego w Bytoni. Kapliczkę tę zdobią trzy skrzynki – kapliczki z figurami: św. Katarzyna Aleksandryjska – patronka kolejarzy, św. Andrzej – patron podróżnych i św. Jan Gwalbert – patron leśników. Dzięki firmie „Bośmet” państwa Doroty i Jarosława Boś ze Zblewa ta dwutonowa kapliczka stanęła na właściwym miejscu. Pomocnym przy tym przedsięwzięciu był Tadeusz Gołuński z Cisa. Kapliczkę  pobłogosławił ks. prałat Zenon Górecki w sobotę 27 sierpnia. Szanowny Panie Marku, intencja, w jakiej Pan te kapliczki wykonywał, nie pójdzie na marne.

Z inicjatywy państwa Katarzyny i Krzysztofa Langowskich, właścicieli  restauracji K-2 w Borzechowie, na ich terenie poświęcona została kapliczka z figurą św. Krzysztofa, którą wykonał pan Tomasz Bednarczyk ze Starogardu. Ta uroczystość odbyła się w czwartek 25 sierpnia. Kapliczkę pobłogosławił ksiądz Adam Kapelusz proboszcz miejscowej parafii w towarzystw księdza prałata Zenona Góreckiego.

26 sierpnia poświęcona została kapliczka w Górze, w sąsiedztwie miejscowego kościółka. Tutaj figurę, Matki Bożej Różańcowej, wyrzeźbił piszący te słowa. Były tu pewne perturbacje związane z lokalizacją kapliczki, ale dzięki panu Marianowi Derze, sołtysowi tej wsi, wszystko skończyło się dobrze. Kapliczkę pobłogosławił  ksiądz proboszcz z Pinczyna Mieczysław Bizoń.

W niedzielę 28 sierpnia, przy upalnej pogodzie, w Płocicznie pobłogosławiona została kapliczka z figurą św. Józefa Rzemieślnika mojego dłuta. Ta kapliczka posadowiona jest chyba w najpiękniejszym miejscu. Kapliczkę pobłogosławił ks. Romuald Prosator.                  

Plener to nie tylko praca ale i rozrywka. We wtorek 23 sierpnia część uczestników pleneru popłynęła kajakami rzeką Wdą. Po spływie w sali przyrodniczo-leśnej bytońskiej szkoły odbyło się spotkanie integracyjne z udziałem dobroczyńców pleneru i jego uczestników.  Spotkanie upłynęło w miłym nastroju przy śpiewach i muzyce naszych akordeonistów.  

                             

Fot. Krzysztof Bagorski

W środę 24 sierpnia uczestnicy pleneru wyjechali do Ogrodu Dendrologicznego w Wirtach, gdzie prezentowali swoje artystyczne umiejętności odwiedzającym ten przepiękny ogród turystom.              

W ostatnim dniu pleneru w Wirtach miał miejsce kiermasz sztuki rękodzieła ludowego z udziałem uczestników pleneru i artystów z zewnątrz. Posilić można się było przy stoisku Koła Gospodyń Wiejskich z Bytoni.  W imprezie uczestniczył znakomity rzeźbiarz z Mściszewic pan Czesław Birr z małżonką. W rozmowie ze mną powiedział, że jest bardzo zadowolony z miejsca imprezy jak i ze strony komercyjnej. Mam nadzieję, że w przyszłym roku więcej artystów zasili  ten kiermasz, który zorganizowali: Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie Oddział Kociewski w Zblewie i Nadleśnictwo w Kaliskach. Muszę dodać, że w czasie pobytu artystów na terenie Arboretum w Wirtach miłym, uczynnym, serdecznym dla nich był podleśniczy Jakub Piechowiak, za co serdecznie dziękuję.

O godzinie 17 rozpoczęło się podsumowanie pleneru, którego dokonał pan Tomasz Damaszk. Wiele ciepłych słów o plenerach powiedział dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie pan Andrzej Błażyński. Na zakończenie  wręczone zostały  podziękowania  i ciekawe  publikacje książkowe. Zakończenie pleneru zaszczycili swą obecnością Nadleśniczy Nadleśnictwa Kaliska pan Jerzy Fijas, Prezes Fundacji Oko–Lice–Kultury pan Lech Zdrojewski oraz Jacek Toczek – Naczelnik Wydziału Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Starogardzie. Sygnałami myśliwskimi uroczystość umilił z zespołu sygnalistów myśliwskich „Żurawie” z Kościerzyny. Po zakończeniu wszyscy zgromadzeni udali się na poczęstunek przygotowany przez Restaurację K2 i jubileuszowy tort oraz lody ufundowane przez państwo Dorotę i Piotra Kropidłowskich.


Fot. Tadeusz Majewski


Organizatorzy pleneru:

Zespół Szkół Publicznych w Bytoni

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Kociewski w Zblewie

Współorganizatorzy pleneru:

Pan Edmund Zieliński - Honorowy Prezes Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Gdańsku

Nadleśnictwo w Kaliskach

Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie


Patronat honorowy:

Pan Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego

Pan Jan Kleinschmidt – Przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego

Pan Leszek Burczyk – Starosta Powiatu Starogardzkiego

Pan Artur Herold – Wójt Gminy Zblewo


Patronat merytoryczny:

Pan Edmund Zieliński – Honorowy Prezes Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych

Pan Andrzej Błażyński – Dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie – Gd.

Pani Inka Forycka – artysta plastyk

Komisarz pleneru:

Pan Krzysztof Bagorski

Patronat medialny:

Radio Głos

Dziennik Bałtycki


Sponsorzy pleneru:

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim

Urząd Gminy w Zblewie

„Boś-Met” S.C. Dorota Boś i Jarosław Boś - Zblewo

Piekarnia-Cukiernia „Kropek” Piotr Kropidłowski – Zblewo

Fundacja Oko-Lice-Kultury - Zblewo

Centrum Klinkieru „SCHÜTZ” s.j. – Nowa Wieś Rzeczna

Barbara Maciejewska – kustosz Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku – fundatorka figur do kapliczki w Górze i Płocicznie.

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Waldemar Elward – kurator Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.


Czas szybko płynie. Szczerze życzę, byśmy za rok spotkali się wszyscy na kolejnym plenerze.

Edmund Zieliński

 

 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!