www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA arrow DLA MIESZKAŃCA arrow A to Zblewo, jakiego nie znacie! Niesamowite zdjęcie!
poniedziałek, 18 styczeń 2021
 
 
A to Zblewo, jakiego nie znacie! Niesamowite zdjęcie! Drukuj E-mail
niedziela, 15 styczeń 2017

Zblewo z rynkiem i aniołem nad bramą do kościoła. Pocztówka dotąd jeszcze nie prezentowana. Z albumu rodziny Chrzanowskich ze Smętowa Granicznego. Niżej całe zdjęcie i dyskusja na Fb.

DYSKUSJA NA FACEBOOKU - PROFIL TADEUSZ MAJEWSKI


72 Rafal Murawski, Adam Schulz i 70 innych użytkowników
Komentarze
Henryka Wysocka
Tadeusz Majewski
Małgorzata Glanert
Małgorzata Glanert Tadeusz Majewski a GDZIE TO PISZE ŻE TO JEST ZBLEWO .
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski Małgorzata Glanert Na dole jest podpisane - rynek w Zblewie po niemiecku. Co interesujące, na inne pocztówce jeszcze z czasów zaborów nie ma nad kościelną bramą tego anioła!Małgorzata Glanert
Tadeusz Majewski
Małgorzata Glanert
Małgorzata Glanert Ja to tłumaczenie robiłam na translatorze ,a pan wie że czasem to tłumaczenie jest do ...kali ma kali da .
Małgorzata Glanert
Bozenna Wojtysiak
Bozenna Wojtysiak Kosciol w Zblewie nie jest taki maly.
Małgorzata Glanert
Małgorzata Glanert Bozenna Wojtysiak Dla mnie jest mały ,bo muszę się do czegoś odnieść np. do Mateusza w Starogardzie .
Bozenna Wojtysiak
Bozenna Wojtysiak Lokalny patriotyzm chociaz nie mieszkam w Zblewie 44 lata, to zawsze bedzie MOJ KOSCOL.
Tadeusz Majewski
Małgorzata Glanert
Aldona Ronkowska
Aldona Ronkowska kościół p/w św.Michała Archanioła....słyszałam kiedyś,że nad bramą była właśnie Jego figurka
Tadeusz Majewski
Aldona Ronkowska
Aldona Ronkowska wiesz co Tadeusz? Ty nie szukasz historii...ona szuka Ciebie...
Tadeusz Majewski
Aldona Ronkowska
Aldona Ronkowska takie moje skromne zdanie :)
Bozenna Wojtysiak
Bozenna Wojtysiak Dziekuje za zdjecia
Marek Draws
Marek Draws Obawiam się, że to co widać jako wielkie skrzydła to niestety, ale odbicie światła (lub światło wpadające do okna od strony południowej) w oknie/witrażu nad bocznym wejściem (kąt robienia zdjęcia i odległość mogą to tłumaczyć). Również w oknie na wieży widoczne jest światło wpadające przez okno od strony południowej.
Tadeusz Majewski
Dorota Kaminska
Dorota Kaminska To zdjęcie jest zrobione od ul. Kościelnej?
Wiktoria Szyszka Fabich
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski Pocztówka z widokiem na rynek nie jest zrobiona z ul. Sportowej. To widok z ul. Głównej - z miejsca, gdzie dziś stoi Bank Spółdzielczy. Na tym placu stoi dzisiaj urząd gminy i gminny ośrodek kultury
Dorota Kaminska
Dorota Kaminska Nic nie było kiedyś, dziwnie wyglądało. Ale lubię patrzeć na stare fotki z naszego Zblewa.. Dziękuję i proszę o więcej ;-)
Anna Sroka
Anna Sroka Ja też lubię
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski Bardzo ciekawy opis Janka Stachowiaka:
"To zdjęcie jest prawdopodobnie z wiosny 1943 roku. Na cokole brak figury Matki Boskiej, rynek jest już poddany renowacji, położono krawężniki, wyrównano ziemią plac przed ułożeniem trelinki (betonowe sześciokątne bloczki z cementu), na trawniku obok pomnika posadzone jest już drzewko, które pamiętam jako obiekt naszych zabaw. Ważne jest również to, że na murowanym wejściu na plac kościelny stoi jeszcze figura Michała Archanioła, patrona zblewskiego kościoła. Wiem na pewno, że rów pomiędzy polem Michnowskiego a trawnikiem został zasypany na końcu renowacji rynku (w tym rowie później została zakopana figura Matki Bożej). Panie Tadziu, na pewno w urzędzie kościelnym mają odnotowany fakt zdemontowania figury Michała Archanioła, to pozwoliłoby określić datę wykonania zdjęcia rynku, w którego tle jest kościół."
Halina Brejza
Halina Brejza Dziękuję Tadeusz Twoje posty cudowne!


Mejl od Edmunda Zielińskiego

Zblewo z rynkiem i aniołem nad bramą do kościoła. Pocztówka dotąd jeszcze nie prezentowana. Z albumu rodziny Chrzanowskich ze Smętowa Granicznego. Zdjęcie zamieszczone na stronie wirtualnego Kociewia 15 stycznia 2017 roku.

I tu ciekawe spostrzeżenie. Po lewej widoczny cokół pomnika Matki Bożej, której figury już nie ma. Według dotychczasowych informacji na  początku okupacji Niemcy zburzyli pomnik. Zdjęcie pochodzi z czasu okupacji, o czym świadczy napis w języku niemieckim Hochstüblau / Wpr. Marktplatz  mit Kirche (Zblewo  Prusy Zachodnie. Rynek i kościół).  Na pomniku nie widać figury Matki Bożej. Prawdopodobnie głównym celem dewastacji była figura, natomiast cokół ulegał powolnej degradacji. Dolna część cokołu stała do czasu postawienia odrestaurowanego pomnika w latach 90. XX wieku.

Natomiast co do anioła nad bramą wejściową na teren kościoła... O ile mnie pamięć nie myli, pamiętam go z czasów powojennych, gdy chodziłem na naukę religii w 1948/49.

 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!