www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA arrow DLA MIESZKAŃCA arrow ROLNICTWO. PREZES LECH KOLASKA m.in. o upadłości małych ubojni i przetwórni
poniedziałek, 18 styczeń 2021
 
 
ROLNICTWO. PREZES LECH KOLASKA m.in. o upadłości małych ubojni i przetwórni Drukuj E-mail
niedziela, 26 luty 2017Jedyne na Pomorzu. Trzynaście lat na plusie


W dniu 22 lutego odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Zrzeszenia Producentów Trzody Chlewnej "Kociewie". To od trzynastu lat nadal jedyne tego typu zrzeszenie hodowców na Pomorzu. Podczas zebrania ponad 140 członków Zrzeszenia wybrało jednogłośnie na swojego prezesa ponownie Lecha Kolaskę.
 
Tradycyjnie spotkanie kociewskich hodowców zorganizowano w gościnnych progach restauracji K2 w Borzechowie. Oprócz hodowców trzody przybyło nań wielu gości reprezentujących samorządy, agencje, instytucje oraz firmy współpracujące z członkami Zrzeszenia. Przybyłych powitał inicjator powstania zrzeszenia i jego prezes Lech Kolaska, a następnie krótko podsumował miniony rok.

- Miniony rok 2016 był chyba najtrudniejszym rokiem w naszej, trzynastoletniej działalności. Największym problemem było wprowadzone embargo przez naszego wschodniego sąsiada. To powodowało znaczące obniżenie cen na produkty rolne. Pomimo tego, nasza sprzedaż tuczników była w miarę stabilna i utrzymała się na rocznym poziomie około 25 tysięcy sztuk. Dziękuję za to wszystkim hodowcom oraz wszystkim, którzy nas wspierają. Z satysfakcją informuję, że zdobywamy coraz lepsze warunki dostaw pasz i koncentratów. Szczególnie muszę tu wyróżnić krajowe firmy Wipasz oraz AgroCentrum, które oferują nam najlepsze warunki sprzedaży. Jeżeli chodzi o odbiorców naszych tuczników to aktualnie współpracujemy z sześcioma podmiotami skupowymi trzody i rozszerzamy naszą działalność o skup bydła. Nadal intensywnie poszukujemy kolejnych, wiarygodnych odbiorców oferujących najkorzystniejsze ceny. Prowadzimy rozmowy z przedstawicielami ubojni. Ubolewam jednak, że coraz częściej dowiadujemy się o upadłościach małych ubojni i przetwórni. Tylko w naszym powiecie, w minionym roku zlikwidowano ubojnię RSP Czarnylas oraz ubojnię GS Skarszewy. Uważam, że to właśnie aktualna polityka państwa wpływa negatywnie na sytuację w rolnictwie, gdyż państwo realnie wspiera i promuje tylko duże przedsiębiorstwa. Małe przedsiębiorstwa w tej sytuacji nie mają żadnych szans i muszą upadać. Moim zdaniem tworzy się niebezpieczna sytuacja, w której ceny na nasze produkty będą uzależniane i wręcz narzucane przez pojedyncze, duże podmioty przetwórcze. Kolejnym, niepokojącym zjawiskiem jest bardzo szybki rozwój systemu nakładczego produkcji tucznika. To może negatywnie wpłynąć na wiele spraw, a przede wszystkim może wpłynąć niebezpiecznie na rozwój chorób zakaźnych, takich jak afrykański pomór świń oraz niedawno wykryty gronkowiec w mięsie pochodzenia duńskiego. Gronkowiec, który jest także niebezpieczny dla ludzi. Nie wolno tego zagrożenia bagatelizować, bo z ostatnich, nieoficjalnych informacji wynika, że Dania planuje w najbliższych latach dostarczać do Polski nawet do 12 milionów warchlaków rocznie.Liczę jednak, że pomimo wszystkich kłopotów i zagrożeń, poradzimy sobie także w nowym 2017 roku. Jestem przekonany, że tak jak dotychczas będziemy nadal działać wspólnie, zgodnie, mądrze i z pełnym zaufaniem oraz zaangażowaniem, a także wiarą i optymizmem, że to co najgorsze mamy już poza sobą. Życzę wszystkim hodowcom wyższych cen, lepszych efektów i zadowolenia z tego co razem robimy - zakończył swoje wystąpienie prezes Lech Kolaska.

Po wystąpieniu prezesa kontynuowano formalną część zebrania. Powadził ją wiceprezes Tadeusz Chełchowski, który zaskoczył zebranych oświadczeniem o rezygnacji z czynnej działalności społecznej w związku z przejściem na emeryturę. Następnie głos zabierali przedstawiciele firm promujących swoje produkty i usługi, a wśród nich firmy AgroCentrum, MartOil i OXYtree oraz przedstawiciele agencji oraz instytucji wspierających rolnictwo, takich jak ARR, ARiMR, PODR, KRUS oraz PIR. Po zakończeniu części oficjalnej jeszcze długo dyskutowano w kuluarach.

Stanisław Sierko

 
Kalendarium głównych spotkań z udziałem członków ZPTCH "Kociewie" w 2016 roku
(promocja i sponsoring)

12.03 - Powiatowy Turniej KGW w Jabłowie
18.03 - Piknik Wieprzowy w Starym Polu
01.07 - Debata z Ministrem Rolnictwa w Gdańsku
31.08 - Dożynki Gminy Skórcz w Pączewie
12.09 - Spotkanie z Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii
12.10 - Dochodowość w gospodarstwach rolnych - seminarium
14.11 - Pomorskie Forum Trzodziarskie
02.12 - Powiatowa Olimpiada Młodych Rolników
07.12 - Debata z członkami Rady Powiatowej PIR


Cztery miejsca skupowe trzody i bydła


1. Ryzowie

2. Bietowo

3. Wilcze Błota

4. Okole
 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!