www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
piątek, 05 czerwiec 2020
 
 
Książki. Ścieżki Edmunda Zielińskiego Drukuj E-mail
sobota, 30 maj 2009
W tym roku ukazała się licząca prawie 600 stron książka Edmunda Zielińskiego pt.. „Na ścieżkach wspomnień”. Jest to dla gminy Zblewo dzieło wyjątkowe. Znaczna jej część opowiada o Białachowie i gminie Zblewo.

Pokazuje świat, który już dawno przeminął – lokomotyw ruszających ze stacji w kłębach pary, pierwszych motorów, pierwszego radia, jakże żywych obyczajów i rodzinnych tradycji. Książka budzi wyobraźnię – czytasz i niemal widzisz: tak było. I niepokój. Czy czasami nie było lepiej, realniej niż w tym świecie dziś – w którym rzeczywistość miesza się z iluzją podawaną nam jak codzienna strawa przez choćby telewizję czy internet.

A oto notka o autorze i komentarz o książce Gerarda Sulewskiego.


EDMUND ZIELIŃSKI - twórca ludowy, rzeźbiarz, malarz, publicysta, propagator sztuki ludowej. Żona Danuta z d. Kołodziejska, syn Wojciech dr nauk humanistycznych, wykładowca na UG, wnuczka Monika. Urodził się 3.06.1940r. w Białachowie k. Starogardu. Syn Bernarda, przedwojennego nauczyciela i Zofii z domu Redzimska. Po ukończeniu szkoły i zdobyciu zawodu pracował jako elektryk w Zakładach Płyt Pilśniowych w Czarnej Wodzie (1960-65), w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Robót Elektrycznych i Dźwigowych w Gdyni (1970-87). Od 1961r. należy do ścisłego grona twórców ludowych. Rzeźbi, maluje pisze artykuły i reportaże do: „Gazety Kociewskiej", „Kociewskiego Magazynu Regionalnego", kwartalnika „Twórczość Ludowa", miesięcznika „Pomerania". Upowszechnia kulturę ludową, przekazuje swoją wiedzę innym przez prowadzenie lekcji poglądowych dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych. Prowadzi cykliczne warsztaty dla nauczycieli z rzeźby i malarstwa na szkle. Jego prace znajdują się w Muzeach Etnograficznych w: Gdańsku - Oliwie, Starogardzie Gd., Krakowie, Warszawie, Płocku, Białymstoku, Toruniu. Swoje rzeźby i obrazy na szkle wystawiał w kraju i za granicą. Laureat wielu konkursów dla twórców ludowych. Odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi „Zasłużony Działacz Kultury". Uhonorowany medalami: Oskara Kolberga, Złotym Medalem „Za zasługi dla kultury polskiej", Medalem Gulgowskich, Medalem Bene Merengi. Od 2005r. Honorowy Obywatel Gminy Zblewo. Współzałożyciel i wieloletni prezes Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.


"... sądzę, że popularność, uznanie i sympatia czytelników, jaką cieszy się na Pomorzu Edmund Zieliński – pisze Gerard Sulewski - wyrasta z następującej triady cech autora jako twórcy, są to: talent, magiczny klucz ks. Pasierba oraz sztambuch.

Najważniejsze imponderabilia Jego twórczości tkwią w elementach tej triady. Wierzę, że w naszym domowym księgozbiorze ze szczególnie ulubionymi pozycjami nie zabraknie ŚCIEŻEK WSPOMNIEŃ Edmunda Zielińskiego. Zachęcam moich kociewskich rodaków do powrotu w przeszłość ścieżkami wspomnień naszych przodków."


 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!