www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
czwartek, 03 grudzień 2020
 
 
Wędrówki powsinogi. Czy Kanałem Bytońskim można dopłynąć do Jeziora Niedackiego? Drukuj E-mail
wtorek, 03 maj 2011
Bytonia ma sporo walorów turystycznych, ale jej mieszkańcy sami o tym chyba nie wiedzą. Na oczach giną stare, drewniane, kilkusetletnie domy. Zaciera się ciekawy układ urbanistyczny wsi (w dużej mierze zniszczony zresztą przez „berlinkę” - tu szczęście miały bliskie Piece w gm. Kaliska). Powstających nowych domów nie łączy nic – ani nawiązanie do tradycji, ani jakieś wspólne cechy architektoniczne. Szkoda, tym bardziej, że wieś realizuje śmiałe projekty rekreacyjno-sportowe. Można by je wkomponować w większy – „Bytonia bramą Borów Tucholskich”, no, powiedzmy skromniej - „furtką”.
Bytonię przecina wspomniana wyżej „berlina”, ale również, w poprzek, głęboka i malownicza pradolina „rówka bytońskiego”. Gdy pytałem na zajęciach w szkole, czy ów „rówek” ma jakąś nazwę własną, uczniowie wzruszali ramionami. Ot, „rówek”, co w nim ciekawego? Skąd płynie i dokąd – nie wiadomo. Właściwie to jest on prawie niezauważalny. Dwie uczennice otrzymały zadanie – odnaleźć źródła rzeczki, odpowiedzieć na pytanie, czy ma nazwę własną i gdzie kończy swój bieg. I czy dałoby się go poszerzyć, żeby z Bytoni wyruszyć kajakiem do... no właśnie, dokąd? A może do najczystszego jeziora na Kociewiu – Niedackiego? I mamy garść informacji.      
Tadeusz Majewski


  
Pewnego dnia postanowiłyśmy dowiedzieć się, gdzie zaczyna się i gdzie kończy tzw. „rówek bytoński”. Nie miałyśmy kompletnie pojęcia od czego zacząć.
Była piękna pogoda, więc wybrałyśmy się na spacer w kierunku początku „rówka”. Okazało się jednak, iż nie jesteśmy w stanie do niego dojść. Doszłyśmy do wniosku, że w zdobyciu informacji na pewno pomogą nam w Urzędzie Gminy Zblewo.
28 kwietnia byłyśmy akurat na konkursie teatralnym w Zblewie.  Gdy okazało się, że mamy trochę wolnego czasu, poszłyśmy do Urzędu Gminy – konkretnie do Wydział Geodezji. Bardzo miła pani poświęciła nam sporo czasu. Zasypała nas wieloma ciekawymi informacjami. Oto, co nam między innymi powiedziała:
Prawidłowa nazwa tzw. „rówka bytońskiego” brzmi Kanał Bytoński. Kanał ma swój początek w Bytoni za ul. Dworcową, płynie przez bagna niedaleko torów i przepływa pod ulicą Główną. Dalej płynie przez bytońskie łąki, następnie łączy się z rzeką Piesienicą i razem z nią wpływa do małego jeziorka Niedzierzwa, i  z nim razem do jeziora Niedackiego (Twardego Dołu).

Angelika Głogowska i Agnieszka Dorawa

ZDJĘCIA 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!