www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
wtorek, 02 czerwiec 2020
 
 
WOJCIECH BIRNA. Historia pewnych sztandarów Drukuj E-mail
piątek, 29 lipiec 2011
Pierwsze pisemne wzmianki na temat zblewskiego chóru pochodzą z 1913 roku, kiedy to z Towarzystwa Ludowego wyłoniło się Towarzystwo Śpiewacze pod dyrekcją Augustyna Szulcy. Jednak już wkrótce rozpoczął działalność chór mieszany. Aktywność chóru wzrosła, gdy kierownikiem został syn organisty, Kazimierz Czaplewski. W tym czasie chór przyjął nazwę Towarzystwo Śpiewu „Lutnia”.


Po odejściu w 1928 roku na emeryturę Kazimierza Czapiewskiego, organistą i opiekunem chóru został Albin Burczyk, a prezesem towarzystwa Fischer. Wówczas doszło do podziału Towarzystwa Śpiewaczego na chór kościelny i świecki. Chór kościelny przyjął nazwę „Cecylia”, a świecki Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia”.

W 1932 roku powstają dwa sztandary „Lutni” i „Cecylii”. Wizerunek drugiego wymienionego proporca możemy oglądać w całości na fotografii z 1935 roku, na którym widnieje, z jednej strony symbol lutni, a z drugiej wizerunek św. Cecylii. Fragment sztandaru chóru parafialnego, na którym widać św. Cecylię, przypadkowo odnaleziony na strychu w starej plebanii w 2005 roku, oprawiony, wisi na chórze w kościele parafialnym.


Sztandar „Cecylii” odnalazłem tylko we fragmencie, natomiast proporzec „Lutni”, po długich poszukiwaniach, „odkopałem” w archiwum przy współudziale pracownika pewnej „instytucji”. Jak wynika z historii, sztandar „Lutni” przez okres okupacji przechowywała pani Franciszka Przybielska, potem, prawdopodobnie, pan Kazimierz Kamiński.

Na drzewcu sztandaru widoczne są „gwoździe” ofiarodawców tej chorągwi. Do nich należą:

1. Chór Męski „Echo” – Tczew

2. „Lutnia” – Tczew

3. Władysławowie, Szwedowscy

4. Anna Falgowska – Starogard Gd.

5. Towarzystwo Młodzieży Polskiej Kobiecej- Zblewo

6. Koło śpiewackie „Lira’ – Kocborowo

7. Towarzystwo Śpiewu św. Cecylii – Pinczyn

8. Towarzystwo Powstańców i Wojaków – Semlin

9. Towarzystwo Młodzieży Polskiej Oddział Męski – Zblewo

10. Towarzystwo Powstańców i Wojaków w Zblewie

11. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” – Zblewo

12. „Cecylja” – Pinczyn

13. Towarzystwo śpiewacze „Cecylji” - Lubichowo

Dzisiaj proporzec ten znajduje się w domu prywatnym i oczekuje na umieszczenie w miejscu, gdzie ponownie ujrzy światło dzienne, czyli w kościele parafialnym na chórze. Dodam również, że trwają prace nad nowym sztandarem chóru parafialnego „Cecylia”, na którym z pewnością będziemy oglądać wizerunek patronki naszego chóru.

Informacje zebrał i opracował Wojciech Birna,
zdjęcia wykonała Regina Birna.

 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!