www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
piątek, 18 wrzesień 2020
 
 
Promocja książki Anny Juraszewskiej „Między nami na Kociewiu” Drukuj E-mail
poniedziałek, 19 wrzesień 2011

Książka o Pinczynie i dla Pinczyna

We wrześniu biblioteka regionalna Kociewia wzbogaciła się o ważną pozycję wydawniczą napisaną gwarą kociewską – „Między nami na Kociewiu. Wybór gawęd i widowisk w gwarze kociewskiej” autorstwa pinczynianki Anny Juraszewskiej. Co ważne, to już druga taka publikacja w ostatnich tygodniach. W sierpniu Kociewiacy mogli uczestniczyć w prezentacji książki Barbary Pawłowskiej ze Skórcza, zatytułowanej „U nas, na Kociewiu”.

Promocja książki Anny Juraszewskiej „Między nami na Kociewiu” odbyła się 12 września w Wiejskim Domu Kultury w Pinczynie. Na spotkanie, które było dla Pinczyna niemałym świętem, przybyło liczne grono gości, wśród nich regionaliści, mieszkańcy gminy Zblewo, krewni i znajomi autorki. O oprawę kulinarną spotkania w wyjątkowo kociewskie smaki zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pinczynie.


W trakcie spotkania nastąpiła oficjalna prezentacja książki i jej krótka charakterystyka. Głos zabrały m.in. osoby zaangażowane w wydanie książki. Sama autorka w rozmowie z przyszłymi czytelnikami również nie kryła wzruszenia i zadowolenia, że jej gawędy i widowiska mają szansę trafić do szerokiego grona odbiorców. Należy podkreślić, że Anna Juraszewska od wielu lat jest miłośniczką kultury ludowej Kociewia, a swoją pasję do regionu przekazywała najpierw uczniom, pracując w zawodzie nauczyciela, a potem dorosłym, przede wszystkim członkom zespołu folklorystycznego „Relax” z Pinczyna, którego jest założycielką. To dla Kociewiaków z Zespołu pisała wszystkie teksty, które teraz złożyły się na książkę. Pierwsze z gawęd i widowisk powstały w latach dziewięćdziesiątych. Natomiast pomysł wydania książki pojawił się przed dwoma laty. Senator Andrzej Grzyb powrócił do niego na nowo przy okazji zeszłorocznego wznowienia „Gawęd kociewskich Kuby z Pinczyna” Konstantego Bączkowskiego. Już wtedy w rozmowie z Anną Juraszewską złożył zobowiązanie dołożenia wszelkich starań, by jej zbiór gawęd i widowisk trafił jak najszybciej w ręce czytelników na Kociewiu. Współpraca trzech podmiotów przyniosła wymierne efekty i w rezultacie Kociewie może poszczycić się kolejną ważną pozycją w swojej bibliotece regionalnej. Senator Andrzej Grzyb jako przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Kociewskiego oraz Wójt Gminy Zblewo Krzysztof Trawicki we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji i Kultury „Ognisko” w Starogardzie Gdańskim - wydawcą książki - doprowadzili do ukazania się „Między nami na Kociewiu”.


W opinii redaktorów publikacji zamysł „Między nami na Kociewiu” polegał na tym, aby powstała książka równie ciepła i kobieca, jak jej autorka – prawdziwa dama z artystyczną duszą. Nie wszyscy wiedzą, że Anna Juraszewska maluje. Stąd pomysł, aby ilustracje do książki stanowiły wybór obrazów autorki, a jeden z nich Malwy trafił wprost na okładkę. Książka została przygotowana w taki sposób, aby przybliżała nie tylko sylwetkę autorki, ale i wyjaśniała podstawowe kwestie językoznawcze związane ze specyfiką używanej przez nią gwary. Dlatego „Między nami na Kociewiu” zawiera dodatkowo wywiad z autorką oraz fotografie z zespołem „Relax”. Jeśli chodzi o stosowaną gwarę, to Anna Juraszewska wykazuje w swoich tekstach pewne nowatorstwo i zapis inny niż wersjach dotychczas stosowanych. W zakresie gwary nie zabrakło w książce komentarza autorytetu w dziedzinie kociewszczyzny – prof. Marii Pająkowskiej-Kensik.
Zdaniem senatora Andrzeja Grzyba szerokie zainteresowanie książką świadczy o tym, że wszelkie obawy o los gwary kociewskiej są bezpodstawne. W kręgu tych rozważań „Między nami na Kociewiu” stało się zatem ważną częścią tożsamości regionalnej mieszkańców Pinczyna. Jak przyznaje sama autorka w słowie wstępnym do czytelnika, rzecz w tym, aby tradycja, zwyczaje naszego regionu pozostały wciąż żywe w sercach Kociewiaków i nie tylko – temu niech służy nowa książka.

Magda Pozorska
 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!