www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
piątek, 04 grudzień 2020
 
 
JOANNA WESOŁOWSKA. O grupie "Małe Kociewiaki" Drukuj E-mail
niedziela, 04 marzec 2012
PRZEDSZKOLAKI - KOCIEWIAKI

„Jezdóm Kociewiakam,  z tych tu ziam mój ród.
Tutaj po swojamu gadóm jak tan lud.
Tu żam sia łurodziył, łod dziaciancych lat
Czuja jano prosta, swojska mowa z chat.”

Aby słowa tego cytatu nie były dla naszych najmłodszych tylko wierszykiem, w którym nie do końca wiadomo o czym mowa, postanowiliśmy utworzyć w Gminnym Przedszkolu w Zblewie grupę regionalną  „Małe Kociewiaki”...
Głównym celem powstania grupy jest rozpowszechnianie wśród dzieci kultury i tradycji naszego regionu oraz gwary kociewskiej, która niestety  już niemalże zanikła i powinniśmy robić wszystko, aby chociaż w maleńkim stopniu pomóc jej się odrodzić.nagrody w konkursie na kartkę i szopkę 2011

Przedszkolne „Małe Kociewiaki” bardzo chętnie angażują się we wszystkie zadania w ramach prowadzonego kółka regionalnego. W pięknych kociewskich strojach już kilkakrotnie zaprezentowały się podczas Dekanalnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek organizowanego w Zespole Szkół Publicznych  w Zblewie. Zaangażowały się też w  Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Dwukrotnie brały udział w konkursie organizowanym przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gd. „Kolandy Lulków Naszych”. W ubiegłym roku  udało nam się wyśpiewać  wyróżnienie, a w tym roku zdobyliśmy II miejsce w kategorii zespołów. Jest to dla nas ogromna radość, gdyż jako przedszkolaki dopiero rozpoczynamy swoją przygodę ze śpiewem.Przedszkolaki - Kociewiaki nie tylko pięknie śpiewają i recytują w gwarze kociewskiej, ale również próbują swych sił w konkursach plastycznych. Mimo iż istniejemy dopiero trzeci rok, mamy już na swoim koncie nagrody, którymi bardzo się szczycimy, a mianowicie:  I nagrodę w kategorii przedszkoli  w Ogólnopolskim Konkursie na Najciekawszą Kociewską Szopkę Bożonarodzeniową oraz III nagrodę w kategorii przedszkoli w Ogólnopolskim Konkursie na Kociewską Pisankę Wielkanocną .


Przedszkole, styczeń 2012


Przedszkole, styczeń 2012

Edukacja regionalna w naszej placówce nie skupia się jedynie na „Małych Kociewiakach”. Wszystkie dzieci z naszego przedszkola mogły zapoznać się z najważniejszymi symbolami naszej Małej Ojczyzny podczas przedstawienia ukazującego życie na Kociewiu, przygotowanego przez dzieci z  najstarszej grupy oraz „Małych Kociewiaków”.  Przedszkolaki miały okazję poznać herb Kociewia, hymn oraz stroje kociewskie.  Podczas zajęć edukacyjnych w Muzeum Wisły w Tczewie oraz Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gd. dzieci  poznały zwyczaje i obrzędy, które dawniej miały miejsce na Kociewiu. Zorganizowana w przedszkolu wystawa kociewska „Kociewie dawniej”, pozwoliła dzieciom poznać przedmioty codziennego użytku, którymi posługiwali się nasi przodkowie.

Cieszymy się bardzo, że dzieci tak chętnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w odradzaniu się kociewskiej kultury. Może okaże się, że ziarenko teraz zasiane nie obumrze, lecz będzie wzrastało i nie pozwoli zapomnieć o naszej małej ojczyźnie – KOCIEWIU.
   
Joanna Wesołowska

 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!