www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
poniedziałek, 06 lipiec 2020
 
 
Piękna kapliczka Drukuj E-mail
wtorek, 25 lipiec 2006

Piękna kapliczka przy ul. Kościerskiej w Zblewie, ocieniona lipami, z czterema kolumienkami i tablicą pamiątkową, ma wyjątkową historię. Pamięta ją Helena Firyn (72).

Wysłany przez Admin opublikowano niedziela, 04 styczeń, 2004 - 22:55
- Kiedy Niemcy wycofywali się ze Zblewa, a Rosjanie byli tuż, tuż – opowiada pani Helena – kazali zblewiakom pędzić na zachód wszystkie krowy. Oczywiście gospodarze nie chcieli dać... w końcu Niemcy dość nas tu ograbili. Do Franciszka Brzoskowskiego przyszedł mój teść Stanisław Firyn, który mieszkał przy dworcu. Spotkali się, by się naradzić, co zrobić z tym problemem. Doszli do wniosku, że nie będą pędzić swoich krów dla Niemców.

Potem Brzoskowski odprowadzał Firyna. Nagle nadleciał radziecki samolot i zaczął kosić z maszynówki. Opuścił się zupełnie nisko. Tak ich podziurawił, że nie można było znaleźć fragmentów ich ciał, na przykład nie znaleźli nogi mojego teścia.

Po tej tragedii, która wstrząsnęła Zblewem, rodziny Firynów i Brzoskowskich postanowiły postawić w tym miejscu kapliczkę. “Trzeba było pamięć uczcić. Na swój koszt postawili i na swój koszt dbają.”

Pani Helena, która dba o to miejsce (“zawczoraj tam byłam grabić”), zauważa, że lipy za bardzo wybujały. “Najgorzej jak jesienią tam liści przyjdzie. Z drugiej strony wycinać nie wypada – wszak Matka Boska objawiła się koło lipy.”

Tadeusz Majewski

Na zdjęciu

Pani Helena Firyn z wnukiem Michałem Firynem, który ma pewne wątpliwości co do tej “maszynówki”. Jeżeli tak rozerwało ciała, to na pewno była bomba.

 
 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!