www.mamboteam.com
 
Strona główna
piątek, 24 marzec 2017
 
 
Edmund Zieliński
EDMUND ZIELIŃSKI. Rybałci pomorskich krain Drukuj E-mail
niedziela, 26 luty 2017
Rybałci pomorskich krain

Pod takim tytułem nadawana była w latach siedemdziesiątych z ośrodka  TV Gdańsk cykliczna audycja poświęcona twórcom kultury. Autorem tego programu był redaktor Jerzy  Partyka.
Czytaj całość...
 
EDMUND ZIELIŃSKI. Trójmiejscy Kociewiacy. Stanisław Plata Drukuj E-mail
środa, 25 styczeń 2017
W Trójmieście mieszkam już 40 lat. Jednak nie o sobie chcę tu pisać. Będzie to cykl felietonów poświęcony moim rodakom, którym przyszło zamieszkać w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie. Wszyscy oni byli mieszkańcami kociewskiej wsi Zblewo. Tam się urodzili, tam stawiali pierwsze kroki, w Zblewie chodzili do szkoły, a w miejscowym kościele przyjęli chrzest, I Komunię Świętą i sakrament bierzmowania. To ich wieś była miejscem pierwszego zauroczenia płcią odmienną. Wreszcie miejscowy cmentarz stał się ostatnim spoczynkiem dla ich rodziców i krewnych. I przyszedł czas, gdy trzeba było pożegnać swą wieś i osiąść w miejscu wyznaczonym przez koleje życia. Jednym z nich jest mój przyjaciel Stanisław Plata.
Czytaj całość...
 
REGINA MATUSZEWSKA - XVIII. Ludzie czytali stare książki, różne przepowiednie Drukuj E-mail
czwartek, 05 styczeń 2017
Po kilkumiesięcznej przerwie postanowiłem powrócić do wspomnień Pani Reginy Matuszewskiej z Czarnegolasu. Jest jeszcze kilkanaście odcinków tej pasjonującej historii z życia „Kurpianki z Kociewia”, jak swego czasu nazwałem naszą nieocenioną twórczynię ludową i regionalistkę. Jej barwne wspomnienia z dalekiej przeszłości przesycone opisami życia na wsi kurpiowskiej, to prawdziwe folklorystyczne perełki wydobywane z zakamarków pamięci Pani Reginy. Może kiedyś doczekają się wydania książkowego ?
Edmund Zieliński

Czytaj całość...
 
EDMUND ZIELIŃSKI. W Trzech Króli. Z dawnych dziejów naszego Kociewia Drukuj E-mail
czwartek, 05 styczeń 2017
Jestem częstym gościem muzeum etnograficznego w Oliwie. W rozmowie z koleżanką Ewą Gilewską, kustoszem tutejszego muzeum, dowiedziałem się, że wśród wielu pozycji bibliotecznych znajduje się książka o tematyce kociewskiej - KASZUBY I KOCIEWIE, która zawiera treści związane z językiem, zwyczajami, przesądami, zagadkami i pieśniami ludowymi, jakie panowały w północnej części Prus Zachodnich.
Czytaj całość...
 
EDMUND ZIELIŃSKI. Wigilia tuż, tuż… Drukuj E-mail
wtorek, 13 grudzień 2016
Jak Bóg da, będzie to moje siedemdziesiąte szóste spotkanie przy wigilijnym stole. To jest niemożliwie, tyle lat minęło? Czasu nie cofniesz, nieubłaganie biegnie do przodu.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 9 z 119
 
Top! Top!