www.mamboteam.com
 
Strona główna
czwartek, 26 listopad 2020
 
 
Edmund Zieliński
EDMUND ZIELIŃSKI. Z życiorysu Stefana Gełdona - część III Drukuj E-mail
poniedziałek, 20 listopad 2017
Służba w Wermachcie
Niemiecka armia na gwałt potrzebowała nowych żołnierzy. Zwycięstwo już nie było takie pewne, a straty wśród żołnierzy frontowych stale rosły. Na terenach przyłączonych do III Rzeszy mieszkały tysiące młodych mężczyzn zdolnych do noszenia broni. Najpierw wcielano tych, którzy podpisali niemiecka listę narodowościową, później opornych przymuszano do podpisania i szybciutko kierowano do Wermachtu. Roman Landowski w swoim artykule  „W matni dwóch terrorów” pisze między innymi:
Czytaj całość...
 
EDMUND ZIELIŃSKI. Nauczyciel – Bernard Zieliński Drukuj E-mail
czwartek, 19 październik 2017
Chciałbym dziś wspomnieć seniora naszego rodu, nauczyciela Bernarda Zielińskiego. Urodził się 4 września 1901 roku. Był pierworodnym synem Franciszka Zielińskiego i Antoniny z Zagórskich.
Czytaj całość...
 
EDMUND ZIELIŃSKI. Z życiorysu Stefana Gełdona – część II Drukuj E-mail
czwartek, 12 październik 2017
Coraz częściej mówiono o wojnie. Jeszcze w szóstej klasie - wspomina Stefan – w czasie apelu na korytarzu, my, uczniowie starszych klas, wysłuchaliśmy z głośnika radiowego przemówienia ministra Józefa Becka. W przemówieniu minister Beck odrzucił niemieckie żądania utworzenia korytarza (Niemcy – Prusy Wschodnie) przecinającego Pomorze i stwierdził, że Polska jest gotowa bronić swego terytorium.

Czytaj całość...
 
EDMUND ZIELIŃSKI. Z życiorysu Stefana Gełdona Drukuj E-mail
poniedziałek, 02 październik 2017
Stefan Gełdon – dzieciństwo i wczesna młodość
Urodził się 15 sierpnia 1925 roku w Kręgu na Kociewiu, niedaleko Starogardu. Jego matką była Klara Gełdon z domu Lipska, a ojcem Franciszek Gełdon.
Czytaj całość...
 
EDMUND ZIELIŃSKI. Plener w Bytoni i jego pokłosie Drukuj E-mail
wtorek, 05 wrzesień 2017
W dniach od 17 do 26 sierpnia 2017 w bytońskiej szkole odbywał się XI Plener Artystów Ludowych Pomorza. Organizatorzy pleneru: Zespół Szkół Publicznych w Bytoni, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Kociewski w Zblewie
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 9 z 127
 
Top! Top!