www.mamboteam.com
 
Strona główna
czwartek, 19 październik 2017
 
 
Edmund Zieliński
EDMUND ZIELIŃSKI. Z życiorysu Stefana Gełdona – część II Drukuj E-mail
czwartek, 12 październik 2017
Coraz częściej mówiono o wojnie. Jeszcze w szóstej klasie - wspomina Stefan – w czasie apelu na korytarzu, my, uczniowie starszych klas, wysłuchaliśmy z głośnika radiowego przemówienia ministra Józefa Becka. W przemówieniu minister Beck odrzucił niemieckie żądania utworzenia korytarza (Niemcy – Prusy Wschodnie) przecinającego Pomorze i stwierdził, że Polska jest gotowa bronić swego terytorium.

Czytaj całość...
 
EDMUND ZIELIŃSKI. Z życiorysu Stefana Gełdona Drukuj E-mail
poniedziałek, 02 październik 2017
Stefan Gełdon – dzieciństwo i wczesna młodość
Urodził się 15 sierpnia 1925 roku w Kręgu na Kociewiu, niedaleko Starogardu. Jego matką była Klara Gełdon z domu Lipska, a ojcem Franciszek Gełdon.
Czytaj całość...
 
EDMUND ZIELIŃSKI. Plener w Bytoni i jego pokłosie Drukuj E-mail
wtorek, 05 wrzesień 2017
W dniach od 17 do 26 sierpnia 2017 w bytońskiej szkole odbywał się XI Plener Artystów Ludowych Pomorza. Organizatorzy pleneru: Zespół Szkół Publicznych w Bytoni, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Kociewski w Zblewie
Czytaj całość...
 
EDMUND ZIELIŃSKI. Pięćdziesiąt sześć lat na twórczej drodze Drukuj E-mail
sobota, 10 czerwiec 2017
Dlaczego ten czas tak szybko płynie? Zapewne wielu zadawało sobie to pytanie, wielu zadaje, i dopóki świat będzie istniał, człowiek będzie się nad tym zastanawiał. Będąc dzieckiem zazdrościłem osobom dorosłym ich wieku, ich życia i wiedzy. Kiedy to ja dorosnę, by móc zasiąść do stołu z dorosłymi, zapalić papierosa czy wychylić kieliszek wódki. W tamtym czasie te nawyki były czymś zupełnie normalnym i stąd moje tęsknoty za dorosłością.
Czytaj całość...
 
EDMUND ZIELIŃSKI. Garść wspomnień około wielkanocnych Drukuj E-mail
poniedziałek, 10 kwiecień 2017
Uczestnicząc we wczorajszej mszy świętej Niedzieli Palmowej, podczas święcenia palm przez ks. Waldemara, wróciłem wspomnieniami do mojego Zblewa. Dziś tego się już nie praktykuje, ale wtedy przed mszą świętą miała miejsce procesja wokół kościoła kończąca się ciekawym zwyczajem. Otóż niosący krzyż na czele procesji po okrążeniu kościoła zatrzymał się przed zamkniętymi drzwiami wejściowymi do kościoła.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 9 z 125
 
Top! Top!