www.mamboteam.com
 
Strona główna
wtorek, 19 styczeń 2021
 
 
Edmund Zieliński
Tam, gdzie mieszkaliśmy, zakątek ten nazywał się Zaciećwórka… Regina Matuszewska - VI Drukuj E-mail
czwartek, 03 lipiec 2014
W naszych stronach zakątki wsi, lasów czy jezior miały swoje nazwy. Las w kierunku Twardego Dołu podzielony był na białe błota, wilcze doły. Mawiał wujek Władyś – chcesz nalyźś wiancy jagodów abo grzybów, jidź na wilcze błota.
Czytaj całość...
 
Gdy byli przychylni kazali przyjechać w rajby… Regina Matuszewska cz. V Drukuj E-mail
niedziela, 29 czerwiec 2014

W rajby? To tak, jak u nas na Kociewiu. W moich stronach często słyszałem to słowo określające wizyty chłopaka u dziewczyny, z którą miał poważne zamiary, czyli ślub z wybranką. Franz jeździł w rajby do Lodzi w Szteklinie, Wiktor do Marynki w Tczewie, a Konrad do Wandy w Bydgoszczy.
Czytaj całość...
 
Na swoje żony Mazurzy mówili bziołki - Regina Matuszewska - cz. IV Drukuj E-mail
czwartek, 19 czerwiec 2014

Pani Regino, ile tu ciekawych rzeczy Pani opisuje. Ileż tu jest pojęć nam zupełnie obcych. Ratuje Pani od zagłady mowę swoich ziomków, która w dzisiejszych czasach ulega szybkim przemianom jak wszędzie i jak wszystko. Prządziny, spancery, gaza, pulwer, krzemiuszczek, odrzymak, bziołki – słowa z rzadka używane już na Kurpiach. Pani je ratuje i Chwała Jej za to.

No to cofnijmy się do czasów młodości Pani Reginy.

Edmund Zieliński

Czytaj całość...
 
Kurpiowska Kociewianka czyli Regina Matuszewska z Czarnegolasu część III Drukuj E-mail
wtorek, 10 czerwiec 2014

Czy ktoś dziś na wsi gotuje zupę z komosy? Pamiętam jej smak z dzieciństwa, bo na stole babci ta potrawa jeszcze istniała. Sam zbierałem świeżutkie listki tej rośliny do koszyczka i zanosiłem babci do kuchni.


Czytaj całość...
 
EDMUND ZIELIŃSKI. Tczewskich dzieci na szkle malowanie Drukuj E-mail
sobota, 07 czerwiec 2014
Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto szczególne. Nasze dzieci to nasza przyszłość. Mądrze powiedział Andrzej Frycz Modrzewski (1503 – 1572) - „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. No to przekażmy naszym dzieciom wiedzę o dobrym i złym, o naszej kulturze i dziejach naszych przodków.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 46 - 54 z 127
 
Top! Top!