www.mamboteam.com
 
Strona główna
wtorek, 19 styczeń 2021
 
 
Edmund Zieliński
EDMUND ZIELIŃSKI. Starałem się być prezesem twórców Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław Drukuj E-mail
niedziela, 15 wrzesień 2013
25 lat dla kultury i sztuki ludowej
Trudno w to uwierzyć,  ale  tyle czasu pełniłem funkcję prezesa Zarządu Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych im dr Longina Malickiego. Czas najwyższy na zmiany.

....Był rok 1978,  kiedy z panią Krystyną Szałaśną zakładaliśmy nasz Oddział. Wówczas wszystko działo się w Ratuszu Staromiejskim, w którym mieścił się Wojewódzki Dom Kultury, przy ulicy Korzennej w Gdańsku. To były zupełnie inne czasy. Niewielu członków wchodzących w skład nowo powstałego Oddziału STL pozostało na tym świecie, bo zaledwie cztery osoby – Bolesława Kaniowska, Maria Daszkiewicz, Marian Selin i ja.
Czytaj całość...
 
EDMUND ZIELIŃSKI. Na ludowo na Zaspie i w Bytoni Drukuj E-mail
środa, 28 sierpień 2013
Tak się złożyło, że w bieżącym 2013 roku przypada 35. rocznica powołania do życia Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych im dr Longina Malickiego i 25 lat mego prezesowania tej instytucji. Postanowiłem jakoś zaakcentować te wydarzenia. Skrzyknąłem się z moimi przyjaciółmi z muzeum, Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego i Stowarzyszenia „Moja Wspólnota”, by zorganizować w pomieszczeniach parafii Opatrzności Bożej na Zaspie wystawę rękodzieła ludowego poświęconą naszemu Świętemu Ojcu Janowi Pawłowi II. Do udziału w wystawie poprosiliśmy twórców ludowych i artystów nieprofesjonalnych z Kaszub i Kociewia. Odpowiedzieli na nasz apel rzeźbiarze, malarze i hafciarki.
Czytaj całość...
 
EDMUND ZIELIŃSKI. Mój dowódca Kazimierz Poreda nie żyje Drukuj E-mail
niedziela, 25 sierpień 2013

W dniu 12 lipca 2013 roku w wieku 75 lat zmarł


płk Kazimierz Poreda

urodzony 12.01.1938 w Kobylnikach


Msza żałobna odbędzie się

22 lipca 2013 roku o godzinie 12.30

w kościele garnizonowym p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej

przy ul. Kaliskiego 49,

po której nastąpi wyprowadzenie na Cmentarz Powązki Wojskowe.

O czym zawiadamia pogrążona w smutku

rodzina
Czytaj całość...
 
EDMUND ZIELIŃSKI. Kociewscy twórcy na Jarmarku św. Dominika Drukuj E-mail
niedziela, 04 sierpień 2013
Tutaj ukłon w stronę Zenka Usarkiewicza z Wycinek, który zrobił wiele, by w tej imprezie uczestniczyli twórcy regionalni z Kociewia.
Przed kościołem Mariackim, w wielkim namiocie z logo Urzędu Marszałkowskiego, wśród wielu innych możemy spotkać też Kociewiaków. Jest Ania Ledwożyw – hafciarka z Osowa Leśnego i Krystyna Engler z Pinczyna – dziergająca szydełkiem misterne koronki. Jest Jerzy Kamiński z Barłożna i Marek Zagórski z Rokocina – obaj rzeźbiący w drewnie. Towarzyszą im twórczynie z Kaszub, jak Regina Białk z Kościerzyny ze swoimi plecionkami z korzenia i pani, z Kartuz ze sklepu z artykułami hobbistycznymi – jak pisze na wizytówce.
Czytaj całość...
 
EDMUND ZIELIŃSKI. Dziewczyny buraczane Drukuj E-mail
wtorek, 30 lipiec 2013
Był taki czas, pod koniec XIX wieku i w pierwszej połowie wieku XX, kiedy wiele naszych dziewcząt wyjeżdżało do pracy w Danii, szczególnie w czasie zbioru buraków cukrowych. Galicja była terenem, skąd najwięcej Polek wyjechało do tego kraju. Większość wracała, ale znaczny odsetek pozostał na obczyźnie. Kto wie, może nasze Kociewianki też tam zawędrowały za chlebem?
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 73 - 81 z 127
 
Top! Top!