www.mamboteam.com
 
Strona główna
środa, 27 styczeń 2021
 
 
Regina Kotłowska
Strzygi, czarownice i farmazony w spotkaniu z legendą REGINY KOTŁOWSKIEJ Drukuj E-mail
czwartek, 29 styczeń 2015
W obecnej dobie zafascynowania wampirami, wywodzącymi się od transylwańskiego arystokraty Draculi, cieszącego się niechlubną sławą krwiopijcy Vlada Palownika, w dobie ciągle powielanych jego analogii w niezliczonych adaptacjach literackich, filmowych i rysunkowych, nikt nie zastanawia się nad polskimi źródłami dotyczącymi wampiryzmu, czarownic magii czy demonów. Wolimy oglądać skandynawskie trolle, białoruskie rusałki, bałkańskie wiły, czy japońskie nie wiadomo co,  niż słuchać o lokalnych strzygach, wiedźmach czy farmazonach.
Od zarania dziejów, praktycznie we wszystkich kulturach świata pojawiały się i istniały różne demony -  złe moce, których się bano i dobre, które proszono o przychylność. To krótka opowieść o  nich i panującym w czasach im współczesnych zabobonie.
Czytaj całość...
 
Rycerz Jan z Jani - feudał i wojownik na Kociewiu Drukuj E-mail
poniedziałek, 18 kwiecień 2011
W średniowieczu rycerstwem nazywana była warstwa społeczna - stan - trudniąca się służbą wojskową. Polskie słowo „rycerz” pochodzi od niem. Ritter, które oznacza jeźdźca.
Czytaj całość...
 
Regina Kotłowska - biogram Drukuj E-mail
czwartek, 14 kwiecień 2011

Regina Kotłowska urodziła się w Skórczu na Kociewiu w 1963 r. Absolwentka studiów historycznych na Akademii im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i podyplomowych studiów polonistycznych na Uniwersytecie im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autorka książek „Kościół pod wezwaniem Św. Barbary w Lalkowach. W sześćsetną rocznicę konsekracji”, „Ludzkie losy. Ks. Paweł Szynwelski…”, „Historie prawdziwe i nieprawdziwe” oraz wielu artykułów na łamach lokalnej prasy. Poetka. Laureatka nagrody „Osobowość Roku 2008 Gminy Smętowo Graniczne”.

Nauczycielka historii i języka polskiego. Regionalistka. Twórca i opiekun Izby Regionalno–Muzealnej w Publicznej Szkole Podstawowej w Kamionce. 
 
Top! Top!